TROCHA HISTORIE
Celokovový cvičný větroň Let L-13 Blaník vznikl v polovině 50. let minulého století v konstrukční kanceláři Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu pod vedením Ing. Karla Dlouhého, jemuž se podařilo vytvořit legendu – cvičný větroň s výkony větroně výkonného, oblíbený stroj, odolný proti náročnému režimu při výcviku pilotních žáků, stroj, který dosahoval nečekaných exportních úspěchů, a dožívající se počátkem 21. století 60 let (titulní foto). Na něm začínala svoji leteckou kariéru řada pilotů dálkové dopravy ČSA i řada vojenských pilotů; létali na něm kadeti vojenského letectva v USA i RAF ve Velké Británii. V LET Kunovice jich bylo vyrobeno zhruba 2 600 kusů; následovala zesílená verze L-13 A, koncem 80. let verze L-23 s ocasními plochami ve tvaru T, jakož i řada strojů motorizované verze L-13 SW; celková výroba dosáhla přes 4 000 kusů. Bohužel, po 50 letech provozu došlo v Rakousku k tragické nehodě, jejímž důsledkem bylo, že EASA (Evropská agentura pro bezpečnost v letectví) zastavila provoz všech strojů verze L-13 pro podezření na únavovou poruchu. Teprve po dlouhých sedmi letech vydaly příslušné rakouské úřady závěrečnou zprávu o nehodě. Zpráva, která má pro zajímavost 250 stran, obsahuje zjištění, že nešťastný letoun byl používán k akrobacii bez řádně vedené dokumentace a mimo rámec povoleného spektra namáhání daných letovou příručkou atd.
Nemá smysl dnes rozebírat příčinu nehody nebo zjištěná fakta. Bylo potřeba přikročit k realizaci opatření, vedoucích k obnovení letové způsobilosti Blaníků ještě před vydáním zprávy z vyšetřování a bez ohledu na její výsledky. Organizací, která si dala za cíl uvést Blaníky znovu na nebe, byla nově vznikající společnost Blanik Aircraft CZ.
Na opětné uvedení Blaníků na nebe čekají desítky dychtivých plachtařů po celém světě a Blanik Aircraft CZ jim jejich touhu pomůže splnit.
O SPOLEČNOSTI BLANIK AIRCRAFT
Firma Blanik Aircraft CZ vznikla v roce 2014 jako zcela nová společnost. Po splnění příslušných požadavků EASA a získání všech potřebných oprávnění převzala vlastnictví všech typových certifikátů větroňů Blaník, souvisejících práv, know-how, přípravků i rozpracované výroby. Klade si za cíl poskytování nutného servisu všem jejich provozovatelům, výrobu stávajících verzí i vývoj verzí nových a zejména letové uschopnění „uzemněných“ Blaníků L-13 na základě schválené významné opravy – přestavby spodního závěsu křídla. Aby společnost mohla své záměry realizovat, přestěhovala se z nevyhovujících prostor na letišti v Přerově do zrekonstruovaných prostor v areálu LETOV, sousedících s letištěm Letňany. K vytvoření předpokladů úspěšného naplnění podnikatelského záměru patří i vybavení potřebným výrobním a měřicím zařízením. Nyní jsou zde k dispozici nejmodernější obráběcí stroje DMG MORI, pracoviště řezání vodním paprskem a připravuje se pořízení hydraulického lisu potřebné velikosti. Současná kapacita společnosti v rámci projektu Blaník představuje – kromě obnovení sériové výroby a probíhajících oprav poškozených větroňů – přestavbu cca 30 větroňů L-13 za rok. Cena jedné přestavby pro obnovení způsobilosti činí zhruba 15 000 eur, což při předpokládaném prodloužení životnosti až na 6 000 letových hodin znamená náklady zhruba 65 Kč na letovou hodinu.
DLOUHÁ CESTA K OBNOVENÍ LETOVÉ ZPŮSOBILOSTI
Aby mohly být výše uvedené cíle realizovány, bylo nutno převést veškerou výkresovou dokumentaci z papírové podoby do digitální formy tak, aby bylo možné provést všechny kontrolní výpočty i simulace namáhání, která v provozu mohou vzniknout. Zde prokázaly neocenitelnou pomoc softwarové platformy společnosti Dassault Systèmes, jako jsou CATIA a Solidworks s profesionálními moduly pro výpočty a modelování konstrukce, Smartteam pro kompletní správu typové dokumentace, případně 3D scanner pro dodatečné „reverzní“ inženýrství, tj. převod fyzických dílů a částí do elektronického 3D modelu.
Na základě významné změny, schválené EASA, která umožňuje přestavbu kořene křídla (obr. 2) verze L-13 a navazujícího oprávnění DOA, rovněž schváleného EASA, vydal Úřad pro civilní letectví (ÚCL) společnosti Blanik Aircraft „Osvědčení o oprávněnosti organizace k výrobě“ (POA) typů L-13 Blaník, L-23 Super Blaník a L-33 Solo. Plánované aktivity společnosti byly tímto z hlediska EASA plně akceptovány a první opravené Blaníky mohly být zalétnuty v již průběhu roku 2016.
JAK SE TO DĚLÁ
V principu jde o nutné zesílení spodního závěsu křídla a navazující trupové přepážky č. 6; ve skutečnosti to však tak úplně jednoduché není. Nejprve je nutné zkontrolovat dokumentaci stroje, provést nálezovou kontrolu a vyhotovit seznam všech nalezených závad; z monobloku je nutno znovu vyrobit zesílený spodní závěs křídla. Následuje demontáž přístrojů, vybavení, podvozku a řízení v souladu s postupy generální opravy; pak je možno rozdělit trup na tři části, přičemž ve střední části se vymění šestá přepážka s novým závěsem a poté se v přípravku opět snýtuje trup do jednoho celku (obr. 3). V jiné hale klempíři odvrtají spodní potahy křídel, zkontrolují spodní závěs, demontují jej a nahradí novým zesíleným spodním závěsem vyrobeným z monobloku. Provedou nutné zesílení spodní pásnice. Potřebné úpravy zahrnují i přestružení otvorů v pásnici tak, aby byla zajištěna jejich stoprocentní kruhovitost. Nezbytná je kontrola výskytu trhlin za použití celého spektra nedestruktivních kontrol. Prokážou-li se vady pásnice, je nutno jí vyměnit za novou; opravují se i atypická poškození potahu – např. nadměrné místní odření spodní části trupu. Po dokončení oprav křídel a trupu a eventuálním opatření stroje novým nátěrem dle požadavku zákazníka následuje konečná montáž všeho vybavení – řízení, podvozku a přístrojů. Na základě požadavku zákazníka lze přístrojové vybavení upgradovat dle posledního standardu. Po finální kontrole následuje zálet, a je-li vše v pořádku, může být stroj předán zákazníkovi a vydat se znovu na nebe (obr. 4).
DALŠÍ PLÁNY
Těžiště aktivit společnosti tkví v oblasti přestaveb Blaníků verze L-13. Je připravena obnovená výroba Blaníků verze L-23, provádí se nová přestavba a remotorizace větroně L-13 Vivat a nevyužité strojní kapacity jsou využívány k výrobě náročných dílů pro výrobce letadel kategorie General Aviation. Přesto, že společnost Blanik Aircraft je přesvědčena, že mnoho uživatelů Blaníků bude i nadále profitovat z jejich relativně snadné opravitelnosti oproti vysoce výkonným moderním laminátovým větroňům, má připraveno ještě jedno překvapení. Připravuje se nová generace cvičného dvoumístného celokovového větroně, která uživatelům nabídne delší životnost a snadnější údržbu při zachování skvělých vlastností stávajícího typu L-23 (obr. 5). Přejme mu, abychom se s ním na nebi již mohli brzo potkávat.