Celý letošní rok se nese ve znamení změn. Ne všechny jsou nutně špatné - jednou z těch, jež mohou přinést nečekanou dynamiku, představuje příklon rostoucího počtu zemí k udržitelnosti. K bohatým státům, pro něž je šetrnost tématem již dlouho, se přidává čím dál víc těch, které doposud zastávaly spíše opačný přístup. Uskutečnění vizí udržitelnosti se neobejde bez transformace chemického a energetického průmyslu. Jednou ze společností, jež jsou na tento nový směr nejlépe připraveny, je evropská BASF.
V posledních měsících se mohlo zdát, že vývoj a rytmus všeho diktuje pandemie. Skutečnost je naštěstí odlišná a vedle všech problémů a otřesů, jichž je rok 2020 plný, se objevily různé pozitivní signály a zprávy. „Při zpětném pohledu spatřuji jednu z hlavních událostí letoška v celosvětovém příklonu k problematice udržitelnosti a obnovitelnosti. A příjemně mne překvapuje, že po evropských zemích se - paradoxně právě v době krize - připojují také země jako Čína, Jihoafrická republika či nám bližší Polsko a Maďarsko, jejichž ekonomika doposud stála na vysokém podílu fosilních paliv. Příkladů ze všech světadílů jsou ale desítky, což jasně ukazuje, že skutečně jde o globální téma," říká generální ředitel společnosti BASF spol. s r.o. v České republice Filip Dvořák.
Obory, kterých se tyto závazky týkají patrně nejvíce, jsou energetika a s ní čím dál úžeji propojený chemický průmysl. Rok 2021 se tedy zřejmě odehraje ve znamení přechodu k chytré, moderní, obnovitelné energetice, jež půjde ruku v ruce s přeměnou chemického průmyslu.
Štěstí přeje připraveným
Pro BASF, největší evropskou chemickou společnost a druhou největší na světě, nejde o nic nového. Na „ekologizaci" svých provozů a produktů BASF pracovala od 90. let, a tak nyní jako jeden z velkých evropských hráčů dokáže čelit výzvě, jakou představuje náskok asijských výrobců na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE), akumulace elektrické energie a elektromobility.
„Co se energetiky týče, naše odhodlání napomoci její transformaci se odehrává ve dvou rovinách: v té první BASF vystupuje v roli konzumenta, jehož spotřeba odpovídá státu velikosti Dánska, ve druhé pak jako firma, která vyvíjí, vyrábí a dodává vlastní produkty či integrovaná řešení," vypočítává Filip Dvořák.
Portfolio energetických produktů BASF je široce rozkročeno - stejně jako působení BASF obecně - a sahá od těžby fosilních paliv přes řešení pro OZE po elektromobilitu a recyklaci elektrobaterií.
Komponenty pro větrné a solární elektrárny
BASF dodává komponenty pro větrné a solární elektrárny, jež přispívají k jejich rostoucí efektivitě i k jejich expanzi z pevniny na moře. Jako dodavatel se BASF rovněž podílí na výstavbě solárních elektráren v marocké nebo dubajské poušti, jež mají být svého druhu největší na světě.
Stacionární baterie podpoří nástup OZE
BASF spolupracuje na vývoji nové generace sodíkovo-sírových baterií, dále na výrobě elektrolytu pro bateriovou technologii, která je zvláště vhodná pro stacionární skladování elektřiny z OZE a stabilizaci přenosových sítí, či na projektech v oblasti power-to-gas, jež taktéž napomáhají stabilizaci dodávek energie z OZE.
Mobilita budoucnosti
Jako člen evropské bateriové aliance BASF pracuje na komponentech, které do roku 2025 přinesou zvýšení dojezdové vzdálenosti elektromobilu na jedno nabití z 300 na 600 km, poloviční velikost baterie při dvojnásobné životnosti a snížení doby nabíjení na 15 minut.
Závody na výrobu těchto bateriových materiálů již vznikají. První dva s celkovou roční kapacitou zařízení pro 800 000 elektromobilů staví BASF ve finské Harjavaltě a braniborském Schwarzheide.
Se společnostmi Eramet a SUEZ se BASF současně podílí na projektu, jenž má za cíl vyvinout inovativní proces pro recyklaci lithium-iontových baterií.
Šance pro Českou republiku
V oblasti elektromobility a akumulace elektrické energie nyní rodí první dvě spolupráce BASF na českém a slovenském trhu, a to s firmami HE3DA a InoBat.
„Vše nasvědčuje tomu, že v energetice a částečně i v dopravě stojíme na prahu revoluční změny. BASF je odhodlána sehrát v ní zásadní roli, a budeme-li mít příležitost přispět v tomto segmentu k restartu české ekonomiky, osobně to jedině uvítám. Věřím, že podaří-li se nám v České republice tuto šanci dobře uchopit, pomůže nás to posunout z role montovny Evropy do pozice technologického lídra," podtrhuje Filip Dvořák.
V úsilí o energetickou transformaci BASF navazuje na odkaz svých zakladatelů, kteří postavili podnikání BASF na principech - řečeno dnešním jazykem - cirkulární ekonomiky, i na úspěchy předchozích 30 let, kdy se společnosti podařilo snížit celkové emise o 50 % a zpřístupnit přesné emisní údaje pro své produktové portfolio, čítající přibližně 45 000 položek.
Foto: Basf