Kompaktní konstrukce znamená nejen o 30 % rychlejší práci, ale také o 50 % méně otřesů a vibrací - to jsou hlavní charakteristické vlastnosti letmých pohonů s ozubeným řemenem ELCC-TB slibované jejich výrobcem, společností Festo.
Vysoká tuhost letmých pohonů s ozubeným řemenem zmenšuje otřesy o polovinu a malá pohybující se hmotnost kompaktní konstrukce zkracuje takt činnosti téměř o třetinu. Krycí páska z ušlechtilé oceli chrání uvnitř ukryté vedení v kuličkových oběžných pouzdrech. Do pohonu lze přivést malý přetlak a zabránit vnikání nečistot do konstrukce - velmi vítaná možnost pro práci v prašném prostředí, v lakovnách nebo například na obráběcích strojích. Případná brzda spolehlivě udrží zatížení a lze ji použít i k nouzovému zastavení.
Letmé pohony se zdvihem až dva metry jsou ideální pro pohyby ve svislém směru, například při paletizaci nebo manipulaci s kartony. Ale i aplikace s pohybem ve vodorovném směru či pod jakýmkoliv jiným úhlem jsou zajímavé - zejména tam, kde pohon musí opouštět pracovní prostor.
Univerzální konektivita
Letmé pohony ELCC-TB jsou jedním z kamenů filozofie univerzální konektivity Festo. Snadné spojení od manipulovaného výrobku až po cloud, od mechanických spojů přes elektrická rozhraní až po uvedení do provozu a programování řídicího systému. Lze tak ušetřit mnoho námahy s připojením a oživením mechaniky, s elektrickou instalací, řízením z pohledu hardwaru, softwaru i všech rozhraní.
Mezi typické aplikace letmého pohonu s ozubeným řemenem patří:
Skládačka kartonů (sekundární balení)
Skládačka kartonových krabic je prvním modulem v balicím zařízení. Zajišťuje, aby byl každý karton složen správně a přesně a rovněž rychle a hospodárně. Pohony ELCC vykonávají přímočarý pohyb ve vyrovnávací stanici.
Technické parametry pohonů ELCC umožňují skládat téměř veškeré kartonové materiály nejrůznějších tlouštěk a rovněž kartonové obaly jakýchkoli velikostí. Kompaktní a současně tuhá konstrukce umožňuje dosahovat krátkých časů cyklu a dlouhých zdvihů.
Uzavírač kartonů (sekundární balení)
Poslední modul v balicím zařízení před paletizátorem složí víko obalu a usadí je na naplněný kartonový obal. Tento poslední krok zajistí, aby bylo zabalené zboží v kartonovém obalu dobře chráněno.
Při této činnosti plní pohony ELCC funkci přímočarého svislého pohybu pro skládání a nasazení víka. Také zde Vás přesvědčí tuhá konstrukce, dynamika a výkon ELCC, které umožňují krátké časy cyklu a optimalizované uspořádání stroje s nízkou úrovní otřesů.
Paletizátor (terciální balení)
Zcela na konci balicího zařízení obvykle stojí paletizátor. Na této stanici se dříve připravené kartonové obaly nebo jiné obalové jednotky - takzvané sekundární obaly - stohují na paletu.
Tento poslední krok klade maximálně vysoké nároky na letmé pohony, jako je například ELCC - velké užitečné zatížení a dlouhý zdvih, krátké časy cyklu a optimální chování z hlediska otřesů. Zde pohony ELCC přesvědčivě plní svou úlohu díky své konstrukci a výkonovým parametrům a umožňují dynamické naložení palety - přesně a efektivně, bez dokmitů a otřesů.
Animace popsaných aplikací lze shlédnout zde.