Automobilka Jaguar Land Rover uzavřela partnerství se společností Wykes Engineering Ltd, předním výrobcem energie z obnovitelných zdrojů, s cílem vyvinout jedno z největších úložišť ve Spojeném království. To bude ukládat elektrickou energii vyrobenou solárními a větrnými elektrárnami. Základem tohoto úložiště se stanou baterie původem z modelu Jaguar I-Pace.
Jedno úložiště BESS vyvinuté společností Wykes Engineering využívá třicet akumulátorů vozu Jaguar I-Pace a dokáže nabídnout kapacitu až 2,5 MWh. Akumulátory pochází z prototypů nebo testovacích vozů a automobilka chce poskytnout dostatek baterií k tomu, aby bylo možné postavit do konce roku 2023 tyto jednotky tři o celkové kapacitě 7,5 MWh elektrické energie. Takové množství pokryje denní spotřebu 750 domů. V budoucnu lze přidat další kontejnery obsahující další akumulátory demontované ze sériově vyráběných vozů a tím kapacitu postupně navyšovat.
Každá jednotka BESS, která je kvůli maximalizaci účinnosti a řízení propojena s moderním střídačem, je schopná dodávat elektrickou energii přímo do národní rozvodné sítě v průběhu špiček v odběrech elektřiny. Ve chvílích, kdy není celková spotřeba elektřiny tak vysoká, může tato jednotka naopak elektřinu ze sítě odebírat a uchovat ji na vykrytí pozdějších špiček.
Podobná bateriová úložiště hrají klíčovou roli ve snaze dekarbonizovat rozvodnou síť, protože se umí vypořádat s prudkými nárůsty odběrů a zároveň umožní maximalizovat ukládání energie vyrobené větrnými a solárním elektrárnami během slunečného nebo větrného počasí. Tato energie tak může být využita později.
Společnosti Wykes Engineering a Jaguar Land Rover dosáhly v rámci své technické spolupráce zcela bezproblémového spojení, které nevyžaduje žádné další výrobní kroky nebo demontáž jednotlivých modulů akumulátoru. Celá baterie se jednoduše vyjme z modelu Jaguar I-PACE a umístí do stojanů v připravených kontejnerech, což zvyšuje udržitelnost celého projektu.
Partnerství představuje pro Jaguar Land Rover důležitý krok v adaptaci principů cirkulární ekonomiky, která je součástí strategie dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2039.
Stacionární aplikace, jako jsou úložiště energie z obnovitelných zdrojů, jsou ideální možností sekundárního využití akumulátorů z automobilů. Jejich celková roční kapacita by mohla do roku 2030 překročit 200 GWh, což představuje celosvětovou hodnotu přes 30 miliard dolarů**. Akumulátory automobilky Jaguar Land Rover jsou vyvinuty podle nejvyšších standardů, a proto jsou vhodné pro nízkoenergetické aplikace, jakmile jejich stav klesne pod přísné požadavky elektromobilů. To typicky představuje pokles původní kapacity pod 70 až 80 %.
Opětovné využívání akumulátorů vytvoří pro Jaguar Land Rover nové obchodní modely cirkulární ekonomiky nejen v oblasti ukládání elektrické energie. Jakmile stav akumulátorů klesne pod požadavky umožňující jejich sekundární použití v úložištích, automobilka Jaguar Land Rover baterie recykluje tak, aby pro výrobu nových akumulátorů získala základní materiály.
„Náš přístup k udržitelnosti představuje komplexní pohled na hodnotu našich automobilů a zahrnuje také možnosti týkající se životnosti akumulátorů. Baterie našich elektromobilů jsou vyvinuty podle nejpřísnějších standardů. Tento inovativní projekt, na kterém spolupracujeme se společností Wykes Engineering, dokazuje, že mohou být bezpečně nasazeny v aplikacích pro energetický sektor a tím zvýší možnosti používání obnovitelné energie. Využití 70-80 % zbytkové kapacity baterií elektromobilů před tím, než budou zcela recyklovány, je důkazem plného přijetí principů cirkulární ekonomiky.
Ve spolupráci s předními partnery vyvíjíme kolem elektromobilů kompletní ekosystém od baterií až po dobíjení a podporujeme tak naší transformaci k uhlíkové neutralitě," řekl François Dossa, Executive Director, Strategy and Sustainability JLR
„Jednou z hlavních výhod systému, který jsme vyvinuli, je možnost připojit kontejnery k síti takovým způsobem, že mohou ukládat solární elektřinu, která by byla jinak ztracena ve chvílích, kdy síť dosáhne své plné kapacity. Tato přebytečná energie může být nyní díky sekundárnímu využití baterií Jaguaru I-PACE uložena a použita později. To zvyšuje efektivitu solárních parků a maximalizuje tak množství energie, které získáme ze zabraných ploch," dodal David Wykes, Managing Director ve společnosti Wykes Engineering
*Na základě průměrné roční spotřeby elektřiny v domácnostech v roce 2019 3,772 GWh = 72,3 kWh týdně, Energy Consumption in the UK 1970 to 2019
**McKinsey, Second-life EV batteries: The newest value pool in energy storage