Společnost BWB-Betschart, specialista na povrchové úpravy a třískové obrábění, rozšířila svou kapacitu a flexibilitu díky investici do automatizovaného stroje C 32 U. Jak moc se to vyplatilo, se ukázalo už v lednu 2021: využití kapacit raketově vzrostlo, stejně jako požadavky na přesnost. Bez nového zařízení Hermle by švýcarská společnost musela zrušit více než polovinu svých zakázek.
BWB-Betschart AG je specialista na povrchové úpravy. Švýcarská společnost se k obrábění dostala zhruba před 20 lety — v reakci na poptávku po hliníkových komponentech pro výrobu nábytku. Pokles tržeb ve švýcarském nábytkářském průmyslu tehdy způsobil pozdvižení. Místo výrobců nábytku se tak na BWB začali obracet zákazníci se zájmem o povrchovou úpravu, kterým chyběla kapacita ve vlastním třískovém obrábění. Nábytkářský průmysl dnes proto v portfoliu BWH nehraje téměř žádnou roli. Místo toho je u firmy specializované na hliník častěji poptávána výpomoc při potížích s kapacitou.
Postupem času však rostl počet zakázek na CNC obrábění natolik, že přestala dostačovat personální kapacita. „Museli jsme pracovat na 2—3 směny a využívat zaměstnance z jiných oblastí. Pro menší počty kusů nebo pro nové zakázky nám však kvalifikovaní odborníci dlouhodobě chyběli,“ vysvětluje Thomas Furger, vedoucí CNC obrábění v BWB-Betschart. Pomoci mělo automatizované pětiosé obráběcí centrum od firmy Hermle: C 32 U včetně robotického systému RS 2 pro automatickou manipulaci s paletami a obrobky.
Kromě intuitivního ovládání, spolehlivosti a vysoké přesnosti stroje Hermle rozhodovalo jednotné sladění celkového řešení. „Neměli jsme zkušenosti s automatizací, abychom sehnali dvě nezávislé firmy a vysvětlili oběma, co potřebujeme,“ vysvětluje Furger. „Tady máme vše z jednoho zdroje. Pokud něco nefunguje, přijde Hermle a problém vyřeší.“
SKOK VE VYTÍŽENÍ
Stroj C 32 U je v provozu od léta 2020, od ledna 2021 však vytížení náhle vzrostlo na více než 90 %. „Bez tohoto stroje bychom tehdy museli odříci více než polovinu objednávek. Navíc jsme u některých dílů potřebovali vysokou přesnost,“ zdůrazňuje Furger. Až do května 2021 běželo frézovací centrum Hermle o sobotách, nedělích a svátcích. Nyní se situace uklidnila, takže BWB-Betschart má opět kapacitu pro nové zakázky. Thomas Furger se teď díky zvolnění hodlá se svými zaměstnanci zaměřit na optimalizaci pracovních procesů. „Automatizace znamená flexibilitu, takže můžeme předefinovat naše procesní postupy. Pryč od stoického zpracovávání zakázek, směrem ke konstruktivnímu myšlení,“ říká Furger.
Jedním z cílů Thomase Furgera a jeho týmu je minimalizovat prostoje, dosahovat očekávané přesnosti a schopnost pružně reagovat na sériové i jednotlivé zakázky. Až v průběhu roku si navíc uvědomili, co to znamená mít ve strojovém parku pětiosé obráběcí centrum z Gosheimu: „Noví zákazníci k nám přicházeli s objednávkami, které bychom dříve nemohli přijmout kvůli požadované přesnosti nebo nedostatku kapacity. S automatizací jsme konkurenceschopnější vůči sousedním zemím a stáváme se atraktivnější jako zaměstnavatel — i díky robotu,“ vyjmenovává Furger. „Jsem si jist, že investice se v mnoha ohledech vyplatí.“