Ve vysočanském areálu Pragovka se minulý týden konal první ročník konference Brownfieldy. Ta přinesla nejnovější informace z oblasti územního plánování i financování revitalizací brownfieldů, ale přiblížila i specifické aspekty brownfieldových projektů spolu s prezentací úspěšně realizovaných projektů. Expertní data odprezentovalo starostům, zástupcům krajských a městských úřadů i developerům a investorům 16 odborníků v celkem čtyřech panelech.
Brownfieldy skýtají obrovský potenciál dalšího rozvoje a právě tomuto tématu byl věnován první ročník konference s názvem Brownfieldy 2018 pořádané Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest a Asociací developerů ve vysočanském areálu Pragovka. „Půda je jednou z komodit, jejichž množství je jasně dáno, více jí nikdy k dispozici nebude, a proto je důležité zaměřit se na její maximální využití," uvádí téma Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů a upřesňuje, že právě proto upínají developeři své snahy k zanedbaným, nevyužitým brownfieldovým lokalitám, které jsou nejen příležitostí pro investice v oblasti rezidenčního developmentu, ale především prostorem pro potenciální rozvoj průmyslových zón.
„Proces regenerace brownfieldů není krátkodobou záležitostí. Zdlouhavé povolovací procesy, možný výskyt ekologického znečištění a komplikovanost majetkových vztahů brownfieldů celý proces často brzdí a někdy budoucí investory zcela odradí. Regenerace má však na dané území a jeho širší okolí pozitivní sociální a ekonomický dopad. Agentura CzechInvest proto ve spolupráci s veřejnými subjekty pracuje na realizaci Národní strategie regenerace brownfieldů, která si klade za cíl zajistit vznik funkčního prostředí pro tyto projekty," říká Silvana Jirotková, ředitelka agentury CzechInvest. Agentura také spravuje Národní databázi brownfieldů a administruje program Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů. „Tento program je určen obcím, městům a krajům pro revitalizace a oživení zastaralých a nevyužívaných areálů a jejich následného využití pro průmyslové a podnikatelské aktivity," dodává.
Informace z oblasti územního plánování a financování revitalizace nevyužitých lokalit, specifika brownfieldových projektů i představení úspěšně oživených brownfieldů nabídla konference v celkem čtyřech panelech v podání předních odborníků z daných oblastí.
Oživení zanedbaných, nevyužívaných lokalit je důležité nejen pro oblasti velkých aglomerací, které se ve svém vnitřním prostoru potýkají s nedostatkem volných ploch určených pro zástavbu, ale také pro regiony. Revitalizace objektů bývalých továren, zemědělských družstev či kasáren mají pozitivní sociální a ekonomický dopad na danou oblast, přinesou do regionu práci a částečně zamezí trendu migrace ekonomicky aktivních obyvatel z oblastí venkova do velkých měst.
Zájem o investice v oblasti brownfieldů potvrzuje také Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko: „Průmyslových zón roste čím dál tím méně na zelené louce a díky tomu stoupá význam areálů, které už dosloužily. Byl bych rád, kdyby obce neviděly v brownfieldech mrtvé prostory, ale příležitost k rozvoji. Staré kasárny, zavřené továrny, bývalá zemědělská družstva či někdejší letiště - tomu všemu už dnes umíme vdechnout nový život a vytvořit něco, co by jinde vzniknout nemohlo. Pro nás jako stavitele průmyslových zón je klíčový potenciál dobré dopravní infrastruktury a dostupnosti kvalifikované pracovní síly. Pokud jsou splněny tyto dva předpoklady, určitě stojí za to uvažovat o revitalizaci na průmyslový park."