Začalo to vážením...
Těžištěm mnoha automatizovaných výrobních linek jsou elektronické váhy. Dnes se jedná samozřejmě o zařízení integrovaná do výrobního procesu a distribuce. Prim na českém trhu v této oblasti hraje společnost NETTO Electronics s.r.o. se sídlem v Praze.
U zrodu společnosti v roce 1992 stálo několik kolegů, kteří se znali z působení ve Výzkumném ústavu potravinářského průmyslu v Praze. Zabývali se elektronikou, převážně vážením. První programy vyvíjeli pro drůbežářské třídicí linky. V tomto případě se jednalo o náročné dynamické vážení za pohybu.
„Oblast vážicích systémů bylo pole neorané," vzpomíná na začátky technický ředitel ing. Vlastimil Veselý. „Většina podniků tehdy používala ještě mechanické váhy, všechno se ručně zapisovalo do sešitu, tárovalo se velice nepřesně, o elektronickém zpracování dat nebo propojování jednotlivých operací nebylo tehdy ani zdání. Ale už koncem našeho prvního roku jsme přišli s projektem řízené expedice v libereckém masokombinátu. Místo papíru a tužky nastoupily elektronické terminály a pomocí tří tlačítek bylo vyexpedováno - to byla vlastně revoluce."
S plně funkční expedicí uzenin byli první a tehdy vlastně jediní. Zákazníků přibývalo, tým se rozrůstal. Hned na začátku se jim podařilo získat na svoji stranu řadu samostatných vahařů hledajících svoji parketu na novém trhu. Začali s nimi spolupracovat, přeškolili je a vytvořili z nich svou servisní síť efektivně operující v Čechách i na Slovensku. Tento obchodní model se utěšeně rozvíjel do doby, kdy na český trh začaly pronikat asijské firmy. Při výběrových řízeních lze asi jen těžko obstát v cenové konkurenci s levnými dovozci. Bylo potřeba zaměřit se na sofistikovaná řešení s vyšší přidanou hodnotou.
„Dnes vedle naší nabídky vah a vážních systémů s jejich servisem tvoří významnou část našich dodávek elektronické řízení výroby a skladů nabízené pod obchodní značkou NETTOControl," říká ing. Veselý. „Zákazníkovi musíme vždy nabídnout něco navíc - kvalitu a spolehlivé řešení včetně dlouhodobého servisu! Myšlenka, software, jsou naše, od partnerů bereme komponenty. Například špičkové automatizační prvky od společnosti B+R Automatizace. S touto firmou spolupracujeme již od roku 1998, došlo k vzájemné provázanosti včetně spolupráce s naším partnerem v Německu. Máme totiž také výhradní zastoupení firmy Soehnle Industrial Solutions, která patří v oboru průmyslových vah ke světové špičce. Velkou předností nebyla jen známost značky, ale také silná aplikační podpora od společnosti B+R Automatizace. A ta trvá do dneška. Na některých automatizačních projektech pracují softwarové inženýři obou firem dokonce společně. Troufám si, říci, že to u jiných společností není běžné."
Jak je to s aplikační podporou zákazníkům? „Naše společnost disponuje aplikačním oddělením, v němž jsme soustředili špičkové programátory," vysvětluje ing. Václav Pravda, vedoucí pobočky B+R Automatizace Praha.
„Ovšem chtěl bych zdůraznit, že toto oddělení nemá žádné ambice konkurovat našim partnerům a systémovým integrátorům. Neděláme a ani nemáme ambice dělat projekční práce, kompletace rozvaděčů atd. Naše skupina se zabývá čistě vývojem softwaru. Její členové původně především psali programy pro zákazníky z oblasti výrobců sériových strojů. V současné době je kromě toho poskytují technickou podporu, v jejímž rámci participují na projektech našich partnerů."
Atraktivní aplikace
Mezi nejzajímavější příklady nasazení systémů Netto patří projekt NETTOControl v firmě Drůbežářský závod Klatovy. Jedná se o druhého největšího zpracovatele drůbeže a výrobce uzenin z kuřecího masa v České republice s měsíční produkcí v objemu 2 000 t masa a 650 t masných výrobků. Netto zde postupně od roku 2012 zavádí komplexní systém pro zpracování a evidenci surovin, polotovarů a výrobků od nákupu až po expedici. Nejtěžším úkolem bylo přebudování a nastavení vnitrofiremních procesů, které se dotklo zažitých stereotypů personálu od výrobních provozů až po manažerské pozice. V současné době podnik využívá několik desítek řízených vážních pracovišť, která zajišťují operace skladové přejímky, navažování podle receptur a označování výrobků. Veškerá data z výroby řízené pomocí výrobních příkazů slouží k zajištění maximální výtěžnosti zpracovávané suroviny a splnění všech legislativních požadavků.
Dalším příkladem náročného projektu je dodávka speciálního zákaznického řešení pro firmu LEEL COILS EUROPE s.r.o. (dříve známé jako LLOYD COILS EUROPE s.r.o.). Společnost je na trhu předním evropským výrobcem a dodavatelem na míru vyráběných, vysoce kvalitních tepelných výměníků pro tzv. OEM (Original Equipment Manufacturers) zákazníky z oblasti topení, ventilace, chlazení a klimatizace. V rámci implementace systému NETTOControl bylo zajištěno řízené zásobování výroby surovinami, které představují tzv. vlásenky. Jedná se o měděné trubičky využívané pro výrobu tepelných výměníků. Cílem projektu byla přesná evidence výroby včetně detailní evidence ztrát vznikajících při zpracování této cenné suroviny. V současné době jsou do systému NETTOControl zapojeny čtyři tzv. vlásenkostroje, šest pracovišť s podlahovými váhami a dva mobilní terminály. Vývojové práce na projektu proběhly ve spolupráci se společností B+R Automatizace.
Náročné cíle rovněž stanovil projekt pro firmu FEDERAL-MOGUL Motorparts v Kostelci nad Orlicí. Tato společnost je významným výrobcem třecích segmentů pro automobilový průmysl. Výrobní závod je v Kostelci nad Orlicí v Královéhradeckém kraji a na trhu je od roku 1950. Vlastníkem je americká společnost Federal-Mogul Corporation, která je dlouhodobým etablovaným dodavatelem prémiových a vysoce kvalitních automobilových komponentů pro výrobce vozidel a přepravních zařízení a trh s náhradními díly. NETTO do firmy již patnáct let dodává vážicí techniku a v poslední době i postupně zavádí výrobní informační systém NETTOControl. Kromě řízeného skladu podložních plechů určených pro výrobu brzdového obložení je využíváno recepturové navažování brzdových směsí a řízení dalších dílčích procesů. Systém podporuje stoprocentní dosledovatelnost každého výrobku, což dnes představuje v oboru automobilového průmyslu absolutní nutnost.
Úvodní obrázek: Skladová přejímka s vážením ocelových svitků