V brněnské pobočce firmy IBM se ve dnech 16. a 17. března 2018 konal hackathon EOVation City & Climate. Téměř čtyři desítky soutěžících měly za úkol během 24 hodin vymyslet prototyp produktu či služby s byznysovým potenciálem zaměřený na zmírnění dopadů klimatických změn ve městech. Jako nejlepší vyhodnotila odborná porota mapovou aplikaci týmu společnosti Bio-Nexus, která zobrazuje teploty ve městech a jejich změny v důsledku měnícího se uspořádání a využívání ploch.
„Pro celý tým byla velkou výzvou už samotná analýza rastrových dat, neboť s nimi primárně nepracujeme. Z úspěchu v tak velké konkurenci jsme nadšení a doufáme, že se tento nápad povede rozpracovat na takovou úroveň, aby přinesl užitek i koncovému uživateli," říká Jan Zachariáš ze společnosti Bio-Nexus.
Na druhém místě se umístil projekt týmu World from Space Ximilar využívající techniky strojového učení a neuronové sítě U-Net na analýzu dat z družice Sentinel 2. Třetí oceněný tým Let´s Earth vyvinul online platformu porovnávající jednotlivé druhy obnovitelných zdrojů, která má pomáhat stavebním firmám zakomponovat zelené technologie do procesu výstavby či přestavby.
V pořadí již třetí hackathon využívající data dálkového průzkumu Země programu Copernicus Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské komise (EK) uspořádal kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest v rámci mezinárodního projektu Earth Observation ClimLab. Ten se zaměřuje na širokou škálu odvětví, ve kterých se změny klimatu projevují, například lékařství, vzdělávání, infrastrukturu a podobně.