Tržby společnosti AERO Vodochody AEROSPACE v loňském roce dosáhly 4 miliard korun, společnost tedy pokračovala v trendu posledních let, kdy tržby meziročně stoupaly. Významně se zvýšil i počet zaměstnanců. Aero za rok 2014 vytvořilo na 250 nových pracovních míst, ke konci roku tak v Aeru pracovalo 1937 kmenových zaměstnanců.
Aero se přitom muselo vypořádat s poklesem dodávek vrtulníků S-76. Jeden z významných kooperačních programů zbrzdily problémy zákazníka, které vyústily ve snížení počtu objednávek. Tato skutečnost se odrazila na zisku Aera, který zaostal za očekáváním. I přesto Aero dosáhlo zisku ve výši 226 milionů korun.
Nižší zisky z programu vrtulníků S-76 ale kompenzuje úspěšný rozjezd dvou risk-sharingových programů. Dopravní letoun CSeries kanadské společnosti Bombardier, pro který Aero nejen vyrábí, ale i vyvíjí náběžnou hranu křídla, dokončuje certifikaci a na přelomu roku se očekává zahájení sériové výroby. Bombardier přitom eviduje několik stovek závazných objednávek tohoto letounu, jenž staví zejména na nejmodernějších technologiích, které umožní výrazně nižší spotřebu, než mají srovnatelné letouny od konkurence.
Úspěšně se rozeběhl také program KC-390. Pro brazilskou společnost Embraer Aero opět vyvíjí a vyrábí náběžnou hranu křídla, kromě toho je ale zodpovědné i za výrobu všech dveří, nákladní rampy a zadní části trupu, která je s rozměry 6,5x4,5x3,3 metru největší strukturální částí letounu kdy vyrobenou v České republice. Multifunkční transportní vojenský letoun KC-390 má za sebou první let a zahájení sériové výroby se očekává v roce 2016.
Aero se soustředí i na vývoj vlastních letounů. V loňském roce představilo projekt L-39NG, novou generaci legendárního vojenského výcvikového letounu L-39 Albatros. Společnost očekává zájem o nový letoun ze strany současných uživatelů L-39 i od nových zákazníků, v příštích patnácti letech totiž doslouží na 60 % používaných výcvikových proudových letounů na světě. V letošním roce proto bude pokračovat vývoj nového letounu.
Aero pokračuje i v dalších projektech, například ve výrobě kokpitů pro vrtulníky Black Hawk, centroplánů pro letouny C-27J Spartan či trupových panelů pro Airbusy A321. Začíná se tak projevovat strategie, kterou Aero zahájilo před několika lety, když vsadilo na diverzifikaci programového portfolia. Přestalo se soustředit na jediný program, kterým byl právě vrtulník S-76, ale získalo hned několik významných zakázek, díky nimž je schopno vyrovnat se s případným výpadkem některého z programů. Aero je tak dnes mnohem stabilnější společností než před několika lety. Risk-sharingové programy Bombardier CSeries a Embraer KC-390 navíc přinášejí prestiž a pomáhají posilovat pozici Aera na celosvětovém leteckém trhu. I díky nim patří Aero do první stovky největších leteckých výrobců na světě.