Aero Vodochody a Ministerstvo obrany ČR na veletrhu IDET v Brně oznámily, že firma pro českou armádu během čtyř let opraví 16 letounů L-159 v rámci takzvaných PP16, tedy periodických prací po šestnácti letech provozu. Celková hodnota zakázky je 1,6 miliardy korun.
Jde již o druhou střední opravu českých jednomístných letounů L-159, první, po osmi letech provozu, provádělo Aero v letech 2009-2013. Smlouva na PP16 zahrnuje obnovu provozní lhůty na dalších osm let, tedy předepsané práce, během kterých dochází k prověření všech letadlových částí včetně veškerých přístrojů, které Aero odesílá na kontrolu přímo k jejich výrobcům.
Kromě předepsaných prací ale nová dohoda obsahuje i několik vylepšení letounů. Jedná se například o jejich úpravu pro použití brýlí nočního vidění NVG, tedy přizpůsobení kabiny a instalaci souprav vnitřního a vnějšího osvětlení letounu (pozičních, antikolizních a formačních světel). Aero spolupracuje s českou armádou tak, aby byly v nejbližší době kompatibilní s NVG všechny L-159 létající v jejích službách. Pro noční vidění jsou už vybaveny stroje L-159T2, které Aero předá vzdušným silám v nejbližších dnech, úprava na noční vidění je také součástí modernizace L-159T1 na T1+.
Dalším vylepšením je pak instalace zařízení ESIS, tedy Electronic Standby Instrument System, záložního elektronického zobrazovače, který je schopný nahradit několik jiných záložních přístrojů a ukazatelů a poskytnout pilotovi nutné informace o údaje o poloze, vzdušné rychlosti, barometrické výšce, rychlosti, stoupání a klesání či kurzu v případě selhání běžných přístrojů. Aero již zařízení ESIS instalovalo pro českou armádu do letounů
L-159T1.
„Aero je dlouholetým partnerem české armády. Společně pracujeme na tom, aby L-159 sloužící v českých vzdušných silách odpovídaly požadavkům na moderní letouny pro plnění vojenských operací i pokročilý výcvik pilotů a umožnily české armádě plnit její mezinárodní závazky. Díky úzké spolupráci s naším nejvýznamnějším zákazníkem můžeme dále zlepšovat a rozšiřovat schopnosti letounů L-159," popsal prezident Aera Dieter John.
Filip Říha, náměstek Ministerstva obrany ČR pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic dodal: „Smlouva na předepsané práce a modernizaci letounů L-159 potvrzuje, jak důležitou roli hrají domácí firmy při budování a udržování našich vojenských schopností."
L-159 ve Vzdušných silách Armády České republiky
Vzdušné síly AČR v současnosti provozují 16 jednomístných letounů L-159 a pět dvoumístných cvičných letounů L-159T1+. Kromě toho v nejbližších dnech předá Aero české armádě tři dvoumístné letouny L-159T2. Nové dvoumístné letouny typu T2 mají kompletně novou přední i střední část trupu a řadu významných vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivových systémech, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové čerpání paliva. Radar Grifo, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístné L-159T2 stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač a výmetnice klamných cílů).
L-159
L-159 spojuje dlouholeté zkušenosti Aera z vývoje vojenských proudových letadel, které řadí Aero mezi historicky největší výrobce této kategorie letounů na světě, s nejnovějšími pokroky v oblasti avioniky, motorů a systémů letounu. L-159 je navržen jako lehký bojový letoun optimalizovaný pro řadu úkolů typu vzduch-země, vzduch-vzduch a průzkumné mise. Letoun je vybaven víceúčelovým radarem pro všechny druhy počasí, denní a noční provoz a může nést širokou škálu standardní výzbroje NATO, včetně raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země a laserem naváděných pum. Dvoumístný letoun L-159 vychází z konstrukce jednomístné verze L-159 a je primárně navržený pro pokračovací a operační výcvik. Konfigurace letounu L-159 může být přizpůsobena specifickým požadavkům zákazníka.