V březnu t. r. startuje Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) nový výzkumný projekt zaměřený na určování směrových charakteristik energetického spektra nabitých částic ve vesmíru. Základem tohoto výzkumu bude miniaturní částicový teleskop (MPT), který vyvinula a vyrobila česká společnost ADVACAM.
První část experimentu bude probíhat na Zemi a poté se celé zařízení přesune přímo do vesmíru na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. K detekci částic přilétajících z dalekého vesmíru bude sloužit miniaturní částicový teleskop (MPT), vyvinutý a vyrobený v České republice společností ADVACAM. Detektor tvoří dva vysoce citlivé čipy, vyvinuté ve spolupráci s Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN a ČVUT v Praze. Hlavní úkoly tohoto unikátního zařízení jsou dva: detekce a rozlišení vysoce energetických vesmírných iontů (protonů, alfa-částic a těžších jader) dopadajících na svrchní vrstvy atmosféry a dále pak měření jejich úhlového rozdělení. Experiment je plánován na období březen až listopad 2017.
Detektory z ADVACAMu představují novou generaci zobrazovacích částicových detektorů s vysokou citlivostí a rozlišením. Jsou to v podstatě kamery, které registrují a zobrazují ionizující záření všech typů, tedy např. rentgenové záření, gama-záření, elektrony, ionty, a dokonce i neutrony. Vyznačují se především vysokým rozlišením, vysokou snímací rychlostí a výjimečnou polohovou a směrovou citlivostí. Detektory dokážou zachytit nejen polohu a energii částice, ale i tvar její dráhy. Tato unikátní vlastnost umožňuje rozlišit jednotlivé druhy částicového záření. Uspořádáním dvou a více těchto detektorů do vrstev lze pak dráhu částice zachytit i trojrozměrně.
Tímto experimentem ale využití detektorů z ADVACAMu v NASA zdaleka nekončí. Počítá se s nasazením miniaturního částicového teleskopu i v rámci příštích vesmírných výzkumných misí a stane se součástí budoucích vesmírných plavidel. Významnou roli budou hrát i v dalším pozemním výzkumu zaměřeném na sledování účinků kosmického záření na životní prostředí na Zemi, a především pak na zdraví lidí.