ABB buduje nové, plně ekologické globální ústředí a výzkumné a vývojové centrum. Podpoří tím své postavení lídra trhu v oblasti nabíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla
- Komplex za 10 milionů USD podpoří globální vedoucí postavení ABB v oblasti nabíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla
- Na kampusu Technické univerzity Delft v Heertjeslaanu v Nizozemsku do roku 2019 vznikne globální centrála a výzkumné a vývojové centrum
- Centrum bude vybavené nejmodernější technologií pro výzkum a vývoj softwaru a hardwaru, produktové architektury, interoperability a spolehlivosti v extrémních povětrnostních podmínkách
- Ve zcela ekologické podobě se uplatní celá řada technologií ABB, od solárních střídačů přes rozváděče až po nabíječky elektrických vozidel
Komplex za 10 milionů USD s celkovou plochou 3600 m2, který má být dokončen v červnu 2019, je výrazem úsilí ABB o podporu rozvoje v oblasti ekologické mobility. Společnost ABB nedávno ocenil časopis Fortune, když ji zařadil na osmé místo v žebříčku firem, které „mění svět", a to za pokroky v oblasti e-mobility a nabíjení elektrických vozidel.
Frank Muehlon, výkonný ředitel ABB pro nabíjení elektrických vozidel, uvedl: „Investice do této nové centrály a výzkumného a vývojového centra prokazuje, jak hodně ABB záleží na tom být technickým lídrem a nastavovat laťku, pokud jde o ekologickou mobilitu. Komplex nám umožní urychlit zkoušky a vývoj výrobků, díky čemuž dokážeme na trh dodávat inovativní výrobky rychleji než dříve."
Komplex se nachází v jižní části kampusu technické univerzity Delft. Vejde se do něj až 120 lidí a symbolicky připomíná návrat oboru nabíjení elektrických vozidel ABB do míst, kde vznikl: studenti, kteří založili společnost Epyon (startup zaměřený na nabíjení elektrických vozidel, který ABB převzala v roce 2011), byli bývalí studenti Technické univerzity Delft.
Na interoperabilitu, tedy schopnost spolupracovat s různými systémy, se u nabíječek ABB klade zvláštní důraz. Budova bude vybavená nejnovějšími technologiemi, které pomohou k tomu, aby nabíječky ABB byly kompatibilní se všemi druhy vozidel. Právě pro tento účel jsou určené simulátory: 95 procent všech zkoušek se bude provádět s digitální kopií vozidla nahranou do simulátoru.
Chování nabíječky a elektrického vozidla v teplém nebo chladném počasí ovšem na simulátoru není možné vyzkoušet. Proto ABB vyvíjí klimatické místnosti, kde se nabíjecí systém vystavuje extrémním podmínkám, mimo jiné rozsahu teplot od -40 do +40 stupňů Celsia a vysoké vlhkosti.
Komplex také slouží k výzkumu nabíjení pro rychle rostoucí segment elektrických autobusů, přičemž testovací prostory jsou dostatečně velké na to, aby do nich vjel autobus veřejné dopravy.
V rámci snahy ABB o to, aby svět fungoval bez spotřebovávání zdrojů planety Země, je důležité nejen postavit budovu, v níž se bude tvořit pokrok ekologické mobility, ale zároveň vystavět budovu, která bude sama stoprocentně ekologická.
Pro vytápění a větrání bude komplex ABB připojený ke geotermální elektrárně a klimatizační stanici Technické univerzity Delft. Na střeše budou solární panely se solárními střídači ABB, které proměňují stejnosměrný proud ze slunečních článků na střídavý proud, jejž lze využít k napájení komplexu.
ABB rovněž v budově využije svá elektrická řešení, včetně transformátorů, rozváděčů, inteligentních zařízení pro budovy a ochranných prvků, včetně miniaturních jističů, zařízení na zbytkový proud, ochranu proti přepětí, a řídícího, signalizačního, měřícího a inteligentního příslušenství.
Frank uzavírá: „Tato budova představuje významný krok v dalším rozvoji naší činnosti v oblasti nabíjení elektrických vozidel. Nejdůležitějším faktorem při podpoře technického pokroku jsou talentovaní lidé a v této souvislosti si nemůžeme přát inspirativnější lokalitu, než je kampus Technické univerzity Delftu, kde budeme obklopeni budoucí generací elektrotechnických a strojních inženýrů."
V rámci vztahu s Technickou univerzitou v Delftu budou v novém komplexu ABB moci působit zdejší studenti magisterského a doktorského studia.