Tato zpráva není překvapením. Už nějakou dobu se proslýchalo, že největší dopravní letadlo světa se přestane vyrábět.
OSOBNÍ POTĚŠENÍ
V dubnu loňského roku mě čekala dlouhá cesta. Doba letu z letiště v Praze na letiště v Dubaji činí šest hodin čistého času ve vzduchu. Poté nějaký otravný tranzitní čas na velkém místním letišti s několika velkokapacitními výtahy mezi jednotlivými patry a bezobslužným metrem bez strojvedoucího (shuttle). Pak dalších 7 hodin a 15 minut do čínského Hongkongu. Z Dubaje odlétáme ve 3:15 místního času a v Honkongu jsme ve 14:30 jejich času.
Na letišti v Praze–Ruzyni stojí v plné své majestátnosti dvoupatrový krasavec Airbus A380 v barvách a označení Emirates. Jeho provozovatelem jsou tedy Spojené arabské emiráty, stát, který si díky ropě tak drahý letoun může dovolit.
Už samotný nástup několika vstupními vchody je zážitkem. Do své sekce jste roztříděni u nástupních chobotů a následně palubními průvodčími při vstupu na palubu letadla.
Letušky v pohledných uniformách nenechávají nikoho na pochybách, že letíme společností, která patří do arabského světa. Emirates bere své zaměstnance velmi vážně, takže není divu, že jejich uniforma je jedna z nejrozpoznatelnějších. Letušky jsou dokonce školeny, jak správně nasazovat červený klobouk a správně si uvázat z něho vystupující bílý šátek. Tvůrcem uniformy – jak jinak – je cizinec: nezávislý italský návrhář Ettore Bilotta.
ROZHLÍŽÍM SE
Airbus A380 má dvě paluby, přístup z horní do dolní je povolen, naopak přístup z dolní paluby na horní je zakázán. Pokouším se z novinářské zvědavosti vstoupit po širokých schodech na tu horní, aspoň na její začátek, ale vstupu brání masivní závěs a dvě pohotové letušky, které mě slušně, ale důrazně anglicky upozorní, že tam nemám co dělat.
V horní části jsou obvykle umístěna sedadla první třídy a business třídy, v dolní ekonomická třída Flex a Flex Plus a v hlavní části je ekonomická třída.
Přední část letadla před motory na křídlech je citelně tišší (proto jsou zde umístěna sedadla první třídy), zadní části naopak hlučnější.
Napadá mě srovnání turistické třídy v A380 s klasickým Boeingem 737. Sedadla ekonomické třídy v 380 jsou širší než v 737 a mezi řadami sedadel jsou větší mezery – takže je to určitě hodně znát. Lze se i projít, aniž byste tím obtěžovali ostatní. Jídlo výborné a příbory kovové, ne plastové.
VŠE SE DÁ KOUPIT
Poslední dobou jsme si zvykli na fakt, že nejenom nová letadla, ale také zkušení piloti míří za prací do Číny. Někdy je tomu ale i naopak. Emirates řeší minimálně poslední rok nedostatek pilotů a vloni v období květen–říjen se společnosti nedostávalo 100 až 150 pilotů. Finanční těžkosti některých společností však mohou být pro tuto společnost řešením. Nyní například rekrutuje piloty u Hong Kong Airlines, které dokonce samy nabídly 10 % svých pilotů Emirates, a to na období dvou let. Vzhledem k ratingu Airbus mohou tito piloti být jednoduše přeškoleni na A380. Nábor pilotů míří údajně i k Norwegianu, jehož piloti si nejsou jisti svou budoucností.
Letos Emirates identifikovaly téměř 500 zkušených pilotů z různých problémových společností, které mohou pozvat do pracovního poměru. Emirates plánují přijmout asi 50 nových pilotů měsíčně, aby odstranily nedostatek a letadlová flotila mohla dále růst.
TISKOVÁ ZPRÁVA: JASNÉ STANOVISKO
Ve zprávě vydané 14. února, která se týkala hospodářských výsledků za rok 2018, Airbus mj. oznámil ukončení výroby modelu A380 v roce 2021.
Emirates, největší uživatel typu, převezme ještě 14 kusů (což znamená, že celkově převezme 123 kusů „Superjumbo“). Zbývající objednávky (39 letadel) budou překonvertovány na 40 letounů A330-900neo pro regionální a 30 letadel A350-900 pro dálkovou dopravu.
Společnost Airbus SE v této souvislosti oznámila, že rozhodnutí o ukončení výroby A380 znamená konec čtyřmotorové tryskové éry. Airbus přitom připustil, že možná vstoupil do tohoto segmentu o 10 let později, než měl. Společnost však přitom nikdy nepředpokládala, že letadlo čeká masová poptávka a hromadná výroba. V situaci, kdy se z roku na rok poptávka v důsledku rozhodnutí Emirates rozplynula, bylo proto přijato jediné možné a kolektivní rozhodnutí program ukončit.
„Výsledkem tohoto rozhodnutí je, že nemáme dostatečnou zásobu objednávek a není možné tak udržet výrobu, a to navzdory našim snahám o prodej dalším leteckým společnostem. Proto ukončíme výrobu A380 v roce 2021,“ uvedl šéf Airbusu Tom Anders. Po zrušení objednávky Emirates tak Airbusu zbývá vyrobit pouhých 14 objednaných letadel A380. Jedná se o letouny pro společnosti Emirates a All Nippon Airways, které budou dodány do roku 2021.
Airbus rozhodl o výrobě Airbusu A380 v roce 2000, kdy získal objednávky na 50 letadel od šesti společností (Singapore Airlines, Emirates, Air France, Qantas, Air France a ILFC). Původně výrobce počítal i s nákladní verzí A380F, kterou v roce 2000 objednaly Emirates a ILFC. Později se podařilo ještě získat kontrakty od FedEx Express a UPS Airlines. Vývoj nákladní verze A380 byl později odložen a nakonec zrušen.
SLIBNÉ POČÁTKY
První zkušební let A380 se uskutečnil 27. dubna 2005 a o rok později získal typ certifikaci od EASA a FAA. V říjnu 2007 pak převzaly Singapore Airlines první A380 a nasadily jej jako první letecká společnost do komerčního provozu.
Klíčovým zákazníkem pro letouny A380 se ovšem staly Emirates, které byly v roce 2000 mezi šesti prvními zákazníky. Společnost tehdy objednala jen sedm letadel s opcí na dalších pět kusů. Aerolinky Emirates postupně objednávaly další letouny A380 a v roce 2013 překonaly hranici stovky objednaných strojů. Pro Emirates jsou mimochodem letouny A380 „vlajkovou lodí“, na které výrazně staví marketing společnosti.
V posledních letech se Airbus potýkal s postupným rušením dřívějších objednávek, takže od roku 2014 celkový počet objednaných letadel tohoto typu stagnoval. Na neuspokojivé prodejní výsledky reagoval Airbus nejdříve v roce 2015 plány na modernizovanou verzi A380neo, která měla být odpovědí zejména na požadavky Emirates. V roce 2017 pak Airbus představil verzi A380plus, která měla mít díky úpravám křídla, prodloužení a vyšší kapacitě sedačkové náklady o 13 % nižší oproti původní verzi.
V loňském roce se Airbus dohodl s Emirates na objednávce až 36 letadel A380. Pro Airbus byla tato objednávka klíčová, zajistila prodloužení výroby těchto letadel na nejméně deset dalších let. Dnes však nejvěrnější odběratel A380 své rozhodnutí přehodnotil.
Vývoj letadel Airbus A380 byl značně nákladný. Na začátku projektu Airbus vyčíslil náklady na vývoj na 9,5 miliardy dolarů. V roce 2015 šéf Airbusu Fabrice Bregier uvedl, že vývoj A380 stál 15 miliard dolarů, nicméně někteří analytici se domnívají, že skutečné náklady byly ještě vyšší. Každopádně výroba A380 je pro Airbus prodělečnou záležitostí a celkově se jedná o ztrátový projekt. Například při prezentaci hospodářských výsledků 14. února Airbus informoval o tom, že výroba A380 v loňském roce přinesla ztrátu 463 milionů eur.
Ještě připomeňme, že Airbus A380 poprvé přistál na ruzyňském letišti 2. října 2011. Tehdy jej v rámci promo akce pro obchodní partnery, novináře a časté cestující vyslala do Prahy německá Lufthansa. Později letoun v Praze představily také společnosti Emirates a Korean Air. Od 1. května 2016 je možné vidět Airbus A380 na pražském letišti každý den, a to díky společnosti Emirates, která jej počínaje tímto datem nasazuje na svou linku z Dubaje.
POHODLÍ NA DLOUHÝCH TRASÁCH
Cestující ve First Class mají možnost využít palubní sprchy – jediné svého druhu na světě. Zároveň se mohou spolu s pasažéry v Business Class ve výšce 12 000 metrů nad zemí zabavit v palubním baru.
Díly letadla, známého též jako Superjumbo, vznikají po celé Evropě. Především ve Francii, Velké Británii, Španělsku a Německu, ale zapojuje se i Česká republika. Z tuzemska pocházejí nouzové dveře horní paluby, které vyrábí firma Letov. Finální podobu získává Airbus v Tolouse, sídle společnosti. Kvůli složitému dovážení jednotlivých dílů obří velikosti bylo zapotřebí rozšířit silnice, vybudovat nové výrobní haly a postavit speciální lodě.
Tento obří letoun zdobí nevídané parametry. Na délku měří 73 m a rozpětí křídel, jejichž celková plocha činí 845 m2, dosahuje bezmála 80 m. Ční do výšky 24 m. Pasažéři mají v přepychové verzi modelu k dispozici například vlastní postel, společenskou místnost, konferenční sály, obchody či tělocvičnu.
K dosažení co nejnižší hmotnosti musely být při výrobě třistaosmdesátky použity nové a především lehké materiály. Vrchní část trupu je vyrobena z hliníku vyztuženého skelnými vlákny, zatímco ocasní plochy jsou pokryty plastem vyztuženým uhlíkovými vlákny.
Airbus dolétne až do vzdálenosti 15 000 km, přičemž je schopný dosáhnout rychlosti kolem 950 km/h. K tomu mu slouží čtyři turbodmychadlové motory, buď evropské (Rolls-Royce Trent 900), nebo americké (Engine Alliance GP7200) provenience. V závislosti na konfiguraci pojme od 525 cestujících do 853 při verzi economy.
CO DÁL?
Airbus pro zajištění výroby musel nechat postavit novou dopravní loď a vybudovat další výrobní halu. Za tuto cenu získal větší a tišší letadlo než Boeing 747 s větším doletem a menší spotřebou paliva. Firma Boeing na tuto výzvu odpověděla projektem Boeing 747-8.
Airbus zdůraznil, že přes ukončení výroby v roce 2021 budeme cestovat Airbusy A380 ještě přinejmenším celou další dekádu a že se připravují další modely, mezi nimi A350, který dnes představuje absolutní špičku mezi dopravními letadly. Společnost vyrábí A350 tempem 10 letadel měsíčně, ale bude usilovat o zvýšení produkce.
Airbus však bude nadále zkoumat možnosti elektrických či přesněji hybridních pohonů letadel. Prioritou z hlediska produkčních kapacit je A320neo, který představuje asi 6 000 objednávek z celkového počtu 7 577. Firma dosáhne letos měsíční produkce 63 letadel, a to s ohledem na úzká hrdla, kde hlavním je nedostatek motorů. Je to konzervativní cíl a firma doufá v jeho překonání.