5G ZMĚNÍ ÚPLNĚ VŠECHNO – A PŮJDE O DRAMATICKÉ ZMĚNY. DOKONCE MNOHEM DRAMATIČTĚJŠÍ NEŽ TY, KTERÉ SI SPOJUJEME S NÁSTUPEM BEZDRÁTOVÝCH TECHNOLOGIÍ.
To jsou slova Hanse Vestberga, CEO telekomunikačního gigantu – americké nadnárodní telekomunikační společnosti Verizon Communications. Dalším přelomovým trendem – jak bylo řečeno – je umělá inteligence, která postupně zasáhne každý aspekt našeho života.
JEŠTĚ JEDNO OHLÉDNUTÍ ZA CES 2019
Málokdy zaznívají tak silná prohlášení jako tato. A protože pocházejí od významných a renomovaných osobností v oboru, navíc na prestižním světovém veletrhu CES 2019 v Las Vegas, nelze je brát na lehkou váhu.
Kdo pozorně sleduje, s čím každoročně přicházejí světové firmy na toto výstaviště v USA, dobře ví, že jejich ozvěny zazní ještě letos také v Evropě – především pak v září na obdobném mezinárodním veletrhu IFA v Berlíně. A také, že se o nich začne šuškat již v dubnu na Globální tiskové konferenci, pořádané pracovníky tohoto veletrhu pro 300 novinářů z celého světa (včetně zastoupení Technického týdeníku), letos ve španělské Andalusii.
Ačkoliv zpravodajství z CES bývají dost obšírná, možná, že v nich v pestré paletě inovací zůstala poněkud ve stínu zveřejněná informace ze závěrečné tiskové zprávy – tzv. International Innovation Scorecard. Jedná se o žebříček zemí podle přístupu k inovacím. Mohli bychom si v této souvislosti položit otázku, jak dopadla Česká republika. Odpověď může být pro mnohé překvapující. ČR se umístila dobře, v první třetině – před Polskem, Ruskem a Maďarskem.
Na veletrhu CES, který patří k nejvýznamnějším světovým přehlídkám informačních technologií a spotřební elektroniky, se prezentoval vliv standardu 5G na telekomunikace, IT, dopravu, virtuální realitu, sport i zdraví. A protože tato novinka již doslova klepe na dveře, není divu, že se zde přednášky i prezentace na toto téma setkaly s mimořádným zájmem veřejnosti i zasvěcených odborníků.
5G je bezesporu pojem, se kterým se v poslední době setkáváme nejen čím dál tím častěji, ale už brzy začneme vídat i první zařízení s podporou nové generace internetové sítě.
OČ SE VLASTNĚ JEDNÁ?
„5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky překonává stávající řešení 4G (LTE Advanced),“ píše se v elektronické encyklopedii Wikipedie a dále se zde uvádí: „Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Spuštění komerčního provozu 5G sítí je plánováno na rok 2020.
Nový standard má umožnit zvýšení teoretické přenosové rychlosti až na 20 Gbit/s a snížení odezvy řádově na jednotky milisekund, což umožní rychlejší internet v mobilních telefonech, využití technologie v průmyslu a robotice, ale hlavně v oblastech internetu věcí (včetně samořízených autonomních vozidel), virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí a holografických telefonátů a projekcí.“
Jinak řečeno, ačkoli na řadě míst České republiky jsme stále vděční za 2G připojení, od roku 2020 se plánuje globální komercionalizace a využívání super rychlého internetového připojení 5G. Tento přechod ze současných 4G na 5G bude opravdu ještě dramatičtější a znatelnější než přerod z pomalého 2G na 3G před pár lety, neboť se tím otevírají doposud neobjevené možnosti využití chytrých technologií.
LOGICKÝ VÝVOJ
Internet je jedním z nejdůležitějších vynálezů dnešního světa. Nepřipojují se k němu už jen počítače a telefony, ale s nástupem chytrých domácností a vozidel se požadavky na síť neustále zvyšují. Již delší dobu se vědělo, že ještě nedávno úžasný LTE (neboli 4G), který v tuto dobu dostačuje, nebude na vrcholu slávy dlouho. Proto společnosti již s předstihem investovaly nemalé finanční obnosy do páté generace bezdrátového připojení a dnes přesvědčivě tvrdí: Nebude to již dlouho trvat a začneme na trhu vídat první zařízení s podporou 5G sítí.
Zajímavé je to, že tento nový revoluční standard nemá nahrazovat předchozí generace, ale bude fungovat společně s 3G i 4G. Samozřejmě časem bude těchto dvou starších sítí ubývat a novinka se potlačí do popředí.
Co se změní? Především rychlost internetového připojení. Průměrná rychlost stahování 1 GBps by se měla stát po nástupu nových sítí standardem. Postupně se pak má dále zvyšovat, mluví se až o desítkách, ba stovkách GBps.
Ale vyšší rychlosti nejsou to, proč se nové sítě stavějí. Hlavním důvodem je IoT (internet věcí). Zanedlouho budeme mít k internetu připojeno velké množství věcí (přístrojů, zařízení i systémů), které spolu budou vzájemně komunikovat. Mezi novinky také patří nízká odezva sítě, lepší pokrytí, zlepšená přenosová efektivita a v neposlední řadě nižší náklady na stavbu sítí.
Nové 5G sítě přinesourychlejší stahování (download) a nahrávání (upload), kvalitnější streamování on-line obsahu, vyšší kvalitu hovorů a videohovorů, stabilnější a silnější signál, velký nárůst nových produktů propojených s internetem, rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst. |
BUDE TO VSKUTKU RYCHLÁ JÍZDA
Prezentovaná data se laikovi nepředstavují snadno, ale ve svém objemu už jsou průkaznější: testy v Japonsku uváděly 3,6 Gb/s, přičemž celková rychlost technologie 5G se do roku 2020 plánuje zvednout až na průměrných 10 Gb/s a bude možné nárazově dosáhnout i nepředstavitelné rychlosti 800 Gb/s.
Po roce 2020 tedy můžeme zapomenout na 4K filmy a můžeme se rovnou připravit na trojrozměrnou podívanou v ultravysokém rozlišení 8K, jehož vlaštovky už v ukázkách pokusně poletují po veletrzích spotřební elektroniky. Díky připojení 5G by se mohlo upustit od používání drahých optických kabelů, které poskytují nejvyšší přenosovou rychlost. Před samotným spuštěním 5G se aspoň jinde ve světě počítá s restrukturalizací, totiž aby nové rychlé připojení fungovalo pokud možno na jednom pásmu a nikoliv jako současné 4G LTE.
Díky 5G bude mít internet věcí mnohem větší možnosti a škála užitečných smart přístrojů a zařízení v domácnosti se dočká ještě většího využití.
Vše od praček, autonomních aut a dalších vozidel bez řidičů po chytré vozovky nebo třeba senzory připevněné ke stromům bude moci mezi sebou přenášet data. Po roce 2020 se předpokládá až 25 miliard aktivních zařízení připojených na síť a 5G připojení na tom bude mít nemalý podíl. 5G také otevírá cestu celým smart městům. Chytré technologie do měst sice pomalu pronikají, teprve až se však spojí v celou jednu síť, bude možné hovořit o smart městech.
POČÁTEČNÍ 5G SÍTĚ V PROVOZU JIŽ TENTO ROK
Ne náhodou letos měly v Las Vegas informace o 5G tak velký ohlas. Očekává se totiž, že právě Severní Amerika bude průkopníkem zavádění sítí nové generace. Všichni hlavní operátoři plánovali (a plánují) spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019. V roce 2023 už se zamýšlí 50 % všech mobilních připojení v Severní Americe přes nové sítě. Evropa bude mírně pozadu, ve stejném roce se očekává, že k 5G internetu bude připojeno 21 % mobilních zařízení.
Hlavní boom by měl přijít příští rok – v roce 2020. Díky nasazování nové generace sítí budou lidé také mnohem více využívat mobilní internet. Poslední čísla hovoří o osminásobném nárůstu mobilního datového provozu. To má činit téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Odpovídá to tomu, že zhruba každý mobilní zákazník si přehraje FullHD video o délce 10 hodin každý měsíc.
TAKŽE KDY SE OBJEVÍ PRVNÍ TELEFONY S PODPOROU 5G SÍTÍ?
První zařízení, která budou přenášet pouze 5G data, už se objevila na CES v Las Vegas. Přímo první telefony podporující sítě nové generace uvidíme snad již nyní na začátku roku 2019. K podpoře velmi vysokých frekvenčních pásem u zařízení pak dojde v polovině roku 2019.
Jelikož nároky různých technologií mohou být odlišné (například v mobilních telefonech je důležitější rychlost připojení, zatímco pro autonomní vozidla je klíčová co nejkratší odezva), je vyvíjen tzv. network slicing (v doslovném překladu „krájení sítě“). Jedná se o technické řešení umožňující rozparcelování sítě 5G na různé virtuální vrstvy, takzvané podsítě k různému využití a s odlišnými parametry, které si vyžaduje příslušná technologie. Bude možné rovněž připojení velkého množství zařízení (či senzorů) k jediné vrstvě. Dalším přínosem nového standardu bude částečná decentralizace sítě, tedy umožnění přímé komunikace mezi jednotlivými zařízeními s vynecháním operátora.
ZAVÁDĚNÍ A PROGNÓZY
První evropské vysílače signálu 5G podle předběžného standardu 5G NR úspěšně otestovala již v říjnu 2017 v Berlíně společnost Deutsche Telekom a naměřila rychlost kolem 2 Gbit/s. V České republice otestoval T-Mobile na začátku roku 2018 podpůrnou technologii Massive MIMO, která několikanásobně zvyšuje kapacitu mobilních vysílačů, v červenci 2018 pak Vodafone testoval v Karlových Varech první ukázku sítě 5G, přičemž dosáhl rychlosti okolo 1,8 Gbit/s. V německém i českém testu byly použity technologie dnes tolik diskutované čínské společnosti Huawei. V roce 2018 začal 5G sítě testovat také Orange, skupina British Telecom a několik dalších významných mobilních operátorů, z nichž někteří spolupracují s výrobcem bezdrátových modemů pro mobilní telefony Qualcomm.
V únoru 2018 byla technologie rovněž testována na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu; při společných testech jihokorejské telekomunikační společnosti KT Corporation, Intelu a Samsungu bylo vyzkoušeno a předvedeno využití 5G v samořízených (autonomních) autobusech, při 360stupňových přímých přenosech a při vytváření virtuální reality. V září 2018 proběhlo ve Spojeném království úspěšně testování holografické komunikace na vzdálenost 260 km a ve stejném měsíci v ČR proběhl test nových možných aplikací pro sítě 5G, na němž spolupracovaly Český telekomunikační úřad a společnost Nokia.
OČEKÁVANÝ PŘÍNOS
Podle predikce společnosti Ericsson bude do konce roku 2023 prostřednictvím nejnovějších mobilních sítí připojena více než miliarda uživatelů, což bude představovat přibližně 12 % všech světových připojení a přes sítě 5G bude probíhat více než 20 % mobilního datového provozu.
Nové 5G sítě přinesou rychlejší stahování (download) a nahrávání (upload), kvalitnější streamování on-line obsahu, vyšší kvalitu hovorů a videohovorů, stabilnější a silnější signál, velký nárůst nových produktů propojených s internetem, rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst.
ALE I MNOHEM VÍC
Jeden z operátorů u nás již inzeruje: „Představte si, že jsme až k vám domů vybudovali zcela novou čtyřproudovou dálnici. Přesně to jsme pro vás udělali s internetem. Jako první v ČR vám představujeme superrychlý 5G internet na doma. Náš internet umožní každému členovi domácnosti streamovat HD video v jeden okamžik nebo stáhnout film v HD kvalitě za pár minut. Rychlost připojení je 5x rychlejší než nabídka Wi- -Fi poskytovatelů (dle statistik serveru DSL.cz). 5G internet na doma je pevný internet vzduchem v kvalitě optiky.“
Bude jistě zajímavé sledovat tento další vývoj.