Zatímco ještě před několika lety byly 3D tiskárny doménou nadšenců a vizionářů, dnes už si tato technologie definitivně našla cestu do průmyslové výroby. 3D tisk už dokonce neslouží jen k vytváření zkušebních modelů a prototypů, ale uplatňuje se i při výrobě plně funkčních dílů a různých náhradních komponent pro výrobní technologie. 3D tisk si našel cestu do technologicky nejvyspělejších segmentů průmyslu včetně automobilového, leteckého či kosmického. Nezastupitelnou roli hraje rovněž v lékařství.
Podle nejnovějšího šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) využívalo v roce 2019 3D tisku dílů pouze 6 % českých firem, nicméně současná pandemická situace podle informací jednotlivých výrobců poptávku po aditivních technologiích zvyšuje. Zatímco většina z nich ještě při loňské jarní vlně zaznamenávala spíše propady, s koncem roku se naopak dostavily rekordní růsty tržeb.
Firmy reagují na výpadky v dodavatelsko-odběratelských řetězcích a hledají cesty k zajištění výroby některých součástek či nástrojů přímo na místech jejich potřeby. Složitější situace navíc firmy nutí věnovat větší pozornost i menším či individuálně přizpůsobovaným zakázkám a zde se 3D prosazuje jako velmi vhodné a flexibilní řešení. V mnoha oblastech užití se už totiž aditivní technologie stávají strategicky i ekonomicky výhodnější cestou, v některých případech pak tištěné díly vykazují dokonce kvalitativně lepší parametry.
Využití 3D tisku v ČR podle informací ČSÚ nachází uplatnění především u velkých subjektů s více než 250 zaměstnanci (cca 25 % firem). Z hlediska odvětví se trojdimenzionální výrobky tisknou a využívají především ve zpracovatelském průmyslu, nejvíce v odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (34 %), dále v ostatním zpracovatelském průmyslu (31 %) a v automobilovém průmyslu (28 %). Mimo odvětví zpracovatelského průmyslu je 3D tisk často využíván ve výzkumu a vývoji (27 %).
Vlastní nebo pronajaté zařízení na výrobu trojdimenzionálních výrobků mělo v roce 2019 celkem 5 % firem, tj. více než 80 % subjektů, které využily 3D tisk. Vlastní 3D tiskárnou disponovaly nejčastěji subjekty působící v elektronickém průmyslu (výroba počítačů), v ostatním zpracovatelském průmyslu, automobilky, subjekty působící ve výzkumu a vývoji nebo firmy zabývající se výrobou elektrických zařízení.
Nákup 3D tisku na zakázku zatím není u českých firem příliš rozšířen. Využila jej pouze 2 % všech subjektů, tedy třetina firem, které využily 3D tisk. Nákup 3D tisku jako služby od jiného subjektu využívají nejčastěji firmy zabývající se výrobou ostatních dopravních prostředků (tedy např. lodí, kolejových vozidel, letadel), dále podniky z oblastí průmyslu skla, keramiky, porcelánu a stavebních hmot a výroba výrobků z kůže. Ani 3D tisk za účelem dalšího prodeje výrobků není v českých podnicích zatím příliš rozšířen, nicméně i na tomto poli se už podle informací řady firem začíná situace měnit.