Zima byla oproti mnoha jiným faktorům a okolnostem vůči evropské energetice milostivá. Černé scénáře o nedostatku plynu v případě tuhé zimy se naštěstí ani zdaleka nenaplnily, na rozdíl od zásobníků zemního plynu, které díky tomu zůstaly více než zpola plné velmi draze vykoupeného plynu z mnoha koutů světa. Ale znáte to, štěstí přeje připraveným, a pokud bychom připraveni nebyli, ještě dráže bychom na to doplatili. Například tím, že bychom museli brzdit průmysl, aby zbylo na domácnosti a lidé nemrzli. Škody vyplývající z naplnění takového scénáře by byly mnohem horší, možná dokonce katastrofální. Mírná zima tak alespoň na chvíli zmírnila pachuť z tolik propíraného globálního oteplování.
Díky zmíněnému průběhu zimy v souladu s dalšími okolnostmi jsme se dokonce dočkali i toho, že ceny energií začaly pozvolna klesat k přijatelnějším hodnotám, zemní plyn nevyjímaje.
Nyní však nastává doba léta, a ač většina lidí doufá, že si užije hodně pohodových, slunečných dnů, tentokrát by nám slunce, respektive teploty vyšší než obvyklé, mohly zavařit. Pojedou-li totiž klimatizace dlouhodobě na maximální výkon, stoupne spotřeba a křivky cen se vlivem zvýšené poptávky znovu otočí spíše ke stoupajícím tendencím.
Energetickou situaci může ale negativně ovlivnit i silně proměnlivé počasí. Dokonce natolik, že dojde ke zpomalení procesu vtláčení plynu do velkoobjemových strategických zásobníků a k růstu ceny této komodity. Plynové elektrárny sice ve většině zemí nejsou stěžejním zdrojem výroby energie z pohledu objemu, ale díky tomu, že je lze velmi rychle a snadno rozeběhnout i zastavit, jsou takřka nepostradatelným zdrojem z pohledu vykrývání výkyvů výroby energie závislé na vrtoších počasí. Tedy ze solárních a větrných elektráren.
Ještě že tu zvyšující se spotřebu klimatizací v parných dnech pomáhají alespoň částečně vykrývat rekordně rostoucí počty solárních panelů. A může jich být ještě podstatně více díky uzákonění principů komunitní energetiky dovolující jednodušeji nejen sdílet energii například v rámci společného domu. Třeba možnost vyrábět elektřinu na střeše vlastní chalupy a spotřebovávat ji v městském bytě umožní návratnost takové investice a podnítí ještě větší zájem.
Jenže pozor! Už za současné situace se množí případy, kdy kapacity firem instalujících solární panely nestačí, a tak vzrůstá nespokojenost z dlouhého čekání i z nekvalitní práce a roste i prostor pro nepoctivé firmy. Je tedy třeba pečlivě vybírat.
Za problémy s instalacemi ale slunce nemůže, posílá nám svou energii, a jak s ní naložíme, je už čistě na nás. Za redakci všem ze srdce přeji, abyste jí hodně načerpali nejen prostřednictvím solárních panelů, ale především do svých srdcí. Pěkné léto!