Koronavirovou krizi vystřídala krize ukrajinská. Místo toho, aby po dvou letech strádání přišly lepší časy, přibývají další a další problémy. Jako by nestačilo, kolik životů si už obě těžké zkoušky lidstva vyžádaly, vrství se další a další ekonomické i jiné důsledky. Přibývají dopravní problémy, selhávají a rozpadají se obchodní vazby, prohlubují se nedostatky surovin a energií, ceny některých komodit rostou i několikanásobně.
Naštěstí většina lidí a firem stále prokazuje značnou odolnost a vůli se s nepříznivými okolnostmi poprat. Ovšem stejně jako ukrajinští vojáci nevystačí při obraně vlasti jen se svou statečností a odolností, potřebují i nemalé, účinné prostředky, ani firmy neobstojí čistě jen s odhodláním pokračovat ve svém podnikání. Potřebují nové zdroje, dodavatele, technologie a v poslední době také nové cesty k úsporám bez omezování svých podnikatelských aktivit. Jednu z nich, mnohdy přehlíženou, nabízejí povrchové úpravy a čištění.
Význam povrchových ochran zabraňujících korozi, prodlužujících životnost či snižujících tření, a tedy zvyšujících ekonomiku provozu zařízení, a dokonce i jejich vliv na životní prostředí si ještě lidé zpravidla uvědomují. Méně už ale vnímají jejich vliv, a především pak vliv čisticích technologií na energetiku. Přitom právě energie se dnes dostávají do popředí zájmu firem i veřejnosti.
A řekněte sami, kdy jste si vy osobně nechali zkontrolovat a vhodným způsobem ošetřit kupříkladu vnitřní části instalací svých topných, klimatizačních či rekuperačních systémů? A firmy jsou na tom podobně. Přitom energetické ztráty způsobované korozí, nečistotami či nevhodnými povrchovými úpravami jsou obrovské. A s časem i s růstem energií se jejich ekonomické dopady dále výrazně prohlubují.
To si už na jaře uvědomili organizátoři odborného semináře konaného pod názvem Technologie čištění a předúpravy povrchů, který se letos konal 27.—28. dubna na zámku Čejkovice, a proto za letošní ústřední téma zvolili úspory vody a energií. U nich jsme se také inspirovali, a to nejenom při přípravě tohoto vydání Technického týdeníku, ale i při přípravě pravidelnější rubriky, kterou s laskavou pomocí a odbornou podporou zástupců Fakulty strojní při ČVUT a vydavateli časopisu Povrcháři, s doc. Ing. Viktorem Kreibichem, CSc., a Ing. Jiřím Kuchařem, Ph.D., připravujeme.