Také máte pocit, že je letošní rok tak nějak „ospalý“? Ačkoliv ještě v lednu to vypadalo, že by mohl být v mnohých ohledech velmi úspěšný, a problémy v Číně jako by se zbytku světa ani netýkaly, v březnu se svět v podstatě zastavil. A to dokonce do takové míry, že to v historii lidstva nemá obdoby. Nikdy v minulosti nebyla globalizace světa v tak pokročilém stadiu, aby jeden zdánlivě bezvýznamný virus ovlivnil státy na všech kontinentech, maličké ani velmoci nevyjímaje.
Po zvládnutí první vlny se vše probouzelo k životu spíše jen pozvolna, tedy s výjimkou některých bujarých párty a narychlo sjednávaných zahraničních zájezdů. Řada firem využila pauzu a nově nabité zkušenosti k digitalizaci, modernizaci a odstranění slabin, které pandemická situace odhalila. Obecně vzato však nejistota vyvolaná obavami z příchodu druhé vlny přinesla jakousi letargii a odkládání akcí a řešení na později. Ale je třeba si uvědomit, že se situace nijak radikálně nezmění ani mávnutím kouzelného proutku, ani s příchodem nového roku. Vývoj a testování účinných vakcín lze urychlovat jen do určité míry a stejně tak to bude i s její výrobou v dostatečném množství.
Jistě, některé věci nelze dělat jako obvykle, organizátorům veletrhů a kulturních akcí, ale třeba také svateb, oslav a řady jiných, i soukromých událostí není co závidět. I kdyby se snažili sebevíce, nikdy nebudou mít jistotu, že se jejich snaha promění v úspěšnou realitu, že akci přes veškeré investice energie, času a peněz nebude nutné zastavit třeba i těsně před samotným spuštěním. Odkládáním se však nic nevyřeší. Ze složité situace mají šanci vytěžit jen ti, kteří se s ní zkusí poprat a vezmou ji jako příležitost.
Naštěstí nám doba přináší řadu moderních prostředků a technologií, které nám pomáhají situaci lépe zvládnout, zůstat v kontaktu, pracovat, vymýšlet nová řešení, obchodovat i nakupovat. Virtualizovat. Jistě, pořád nám zbývá ještě mnoho činností, které bez fyzické přítomnosti vykonávat nelze, ale i tam lze s pomocí moderních prostředků a špetky rozumu zbytečná rizika eliminovat. Ovšem i o virtuálních nástrojích platí, že mohou být dobrými slouhy, ale také špatnými pány. Aby nám sloužily ku prospěchu, musíme se je naučit využívat. Nečekejme, až se svět „vrátí do normálu“. O tom je mimo jiné i téma tohoto vydání Technického týdeníku a vlastně i náš projekt Veletrhyvirtualne.cz, který zanedlouho spustíme.