Ačkoliv mnoho firem sčítá ztráty způsobené pandemií a přemýšlí nad budoucností, jsou i takové, kterým situace pomohla. Nemám na mysli spekulanty, kteří se snaží vydělat na nouzi druhých, ale společnosti, jejichž výroba či služby nebyly příliš paralyzovány přijatými opatřeními, výpadky dodavatelských řetězců ani poklesem zájmu ze strany zákazníků. Firmy, kterým situace nahrála i nové příležitosti. Třeba ty, jejichž produkce byla brzděna nedostatkem pracovních sil, a které nyní mohly přibrat, byť i na omezenou dobu, posily. Např. díky projektu „Zachraň práci!", s jehož pomocí se Hospodářská komora ČR snaží udržet zaměstnanost v podnicích, které musely výrobu dočasně zastavit.
V řadě oblastí poptávka po produktech a službách dokonce roste. Typicky jde např. o komunikační platformy nebo nástroje a služby spojené s automatizací, digitalizací či se snižováním nákladů. Pozitivní zprávy přicházejí také od některých firem působících v oblasti výroby a servisu kolejových vozidel. Jejich zakázky jsou totiž obvykle dlouhodobého charakteru a zatím více méně běží podle plánu. Při troše štěstí by navíc na ně snahy dopravců o úspory nemusely příliš dopadnout ani se zpožděním. Podpora železniční dopravy a přepravy je totiž na vzestupu a ani koronakrize by tento trend neměla zvrátit. Naopak!
Vláda ČR totiž navýšila letošní rozpočet pro investice do železnic o 3,5 miliardy Kč na 46,9 miliardy Kč. Jedná se o druhou nejvyšší investice za dobu existence SŽDC. Peníze by měly být směřovány do oprav, rekonstrukcí a modernizací tratí, což se jistě následně pozitivně odrazí i na poptávce po železniční dopravní technice.
Podobné signály přicházejí také z EU. Ta chce velkou část ze záchranného balíčku 750 miliard eur směřovat právě do ekologizace dopravy a budování železničních koridorů. Stranou nezůstávají ani další státy. Například vláda Spojeného království poskytla v rámci podpory proti důsledkům pandemie 1,6 miliardy GBP (1,8 miliardy eur) na obnovu systému veřejné dopravy v Londýně.
Železniční doprava by se tedy mohla stát ukázkovým příkladem boje s krizí za pomoci investic namísto škrtů. Ten by se většina ostatních průmyslových segmentů měla snažit následovat. Pro průmysl český by pak společným startovacím impulzem mohl být i podzimní Mezinárodní strojírenský veletrh. Přejme mu, aby měl šanci proběhnout v důstojných podmínkách a aby si z něj vystavovatelé odváželi notnou dávku odhodlání a zakázkami podpořeného optimismu.