V celé Evropě poslední dobou vídáme traktory více ve městech a na běžných komunikacích než na polích. Částečně je to samozřejmě ještě doznívající, byť poněkud teplejší zimní sezónou. Hlavním důvodem je však nespokojenost většiny zemědělců s podmínkami, v jakých musejí své farmy řídit a provozovat. Jakkoliv se zdá valná část jejich kritiky a požadavků oprávněná, způsoby jejich prosazování na úkor omezování ostatních je vždy nešťastný. Běžný občan se pak stává rukojmím a zbytečně narůstá odpor a napětí i na straně zdánlivě nezúčastněných.
Záměrně píši zdánlivě, protože ve svém důsledku jde o to, že především na tom, v jakých podmínkách budou naši zemědělci podnikat, záleží, v jaké míře budeme konzumovat tuzemské potraviny, v jaké kvalitě a za jaké ceny. A koneckonců i stav životního prostředí na straně jedné a někdy až opravdu nesmyslně prosazované principy takzvaného Green Dealu se týkají nás všech a zasahují i do ostatních oblastí života a podnikání.
Posláním Technického týdeníku, a tedy ani mým, není hodnotit, kdo má větší pravdu, čí požadavky jsou oprávněnější či jestli vláda v době, kdy je státní pokladna poněkud vybraná, přidat nebo ulevit zemědělcům, nebo jinde. Každá existující profese má své opodstatnění a zaslouží si důstojné podmínky a náležité, odpovídající ocenění. Byť bez některých se neobejdeme a některé lze částečně v těžších dobách i omezit.
Posláním Technického týdeníku je především informovat o technologiích, které průmyslu, zemědělcům i ostatním jejich podnikání a životy usnadní, vylepší a učiní je konkurenceschopnějšími. Vždyť především na konkurenceschopnosti našich firem napříč obory záleží, jak se bude české ekonomice i zdejším občanům dařit. I proto se technologiím věnujeme napříč spektrem, a také proto se nevyhýbáme ani inovativním technologiím v zemědělství. A jak tedy mohou technologie pomoci? Především důsledná a bezchybně aplikovaná digitalizace může hodně pomoci s tolik kritizovanou byrokracií a s přebujelostí „papírování“.
Chytrá (míněno s pomocí chytrých technologií) péče o zvířata může přispět tomu, aby zemědělci namísto redukcí svých chovů mohli „svým svěřencům“ poskytnout lepší, zdravější podmínky za snížených nákladů a zvyšování kvality výsledných produktů.
Aplikace precizního zemědělství pomůže efektivněji využívat zdroje a minimalizovat negativní dopady na životní prostředí, např. přesnějším a optimalizovaným rozptylem hnojiv, zálivky či ochranných postřiků snižovat rizika znečištění vody a půdy.
Ano, zlepšovat životní prostředí jde i s rozumem a bez zbytečných nařízení. Někdy je pozitivní přístup užitečnější než nařízení či hrubá síla. A hlavně! Fyzikální zákony fungují, i když se to někdy těm úřednickým nehodí, a například bezhlavá honba za snižováním CO2 na úkor zásadnějších vlivů, a to nejen na ekonomiku, ale i na jiné oblasti životního prostředí, je poněkud krátkozraká.
Takže na problémy v zemědělství, v průmyslu, v ekologii i kdekoliv jinde by se mělo jít vždy především s rozvahou a po důkladném zvážení všech přínosů a důsledků.