Bez měření a diagnostiky se neobejde snad žádný obor lidské činnosti. Potřeba kvantitativního vyjádření geometrických, fyzikálních a dalších vlastností předmětů, jevů, procesů a stavů, i jejich posuzování z hlediska potřeb, norem či třeba mezních stavů se uplatňuje nejen v technických oborech, ale také například ve společenských vědách nebo v ekonomii.
S ohledem na probíhající pandemii patrně nikoliv náhodou bylo pro letošní Světový den metrologie, kterým je 20. květen, zvoleno téma Měření pro zdraví. Ano, ani moderní zdravotnictví se neobejde bez přesného měření, porovnávání, diagnostiky a vymezování „normálních“ a „hraničních“ stavů signalizujících nějaká rizika, či dokonce zdravotní problémy. A v tomto ohledu jsou na tom dnes vlastně technické obory a zdravotnictví podobně. Také v nich dnes „lékaři strojů“ diagnostikují stavy signalizující blížící se „zdravotní“ potíže.
Když 20. května v roce 1875 v Paříži podepsalo sedmnáct států Metrickou konvenci, tedy Dohodu o metru, jejímž prostřednictvím byla zavedena metrická soustava, těžko si účastníci akce mohli byť jen představit, že bude jednou měření možné provádět nejen fyzickým porovnáváním, ale i za pomoci laserů, ultrazvuků a jiných podobných technologií. O to méně mohli tušit, že jednou technologie dospějí do stadia, kdy bude i u strojů možné diagnostikovat jejich kondici a „zdravotní“ stav, nebo chcete-li opotřebení a poruchovost, bez jejich zastavení a rozebrání. A že díky tomu bude možné předvídat poruchy dříve, než nastanou, a plánovat údržbu tak, aby byla co nejefektivnější a vedla k co nejdelší životnosti stroje a minimalizovala prostoje.
Na druhou stranu ani tyto dnes špičkové technologie nespadly z nebe a jsou „jen“ součástí průmyslové evoluce. Vždyť dobrý technik i před více než sto lety dovedl rozpoznat, že je se strojem něco v nepořádku, pokud vydával ne zcela obvyklý zvuk nebo se „trochu“ více zahříval. Moderní technologie však posunuly hranice možností o pořádný kus dále.
Jaké možnosti přinesou metrologie a diagnostika za dalších sto let, vám dnes nepovíme, nicméně o těch, které se uplatní dnes či v blízké budoucnosti, si můžete přečíst v tomto vydání Technického týdeníku.