Automatizace a robotizace výroby bývají často spojovány s obavami z nahrazování člověka a ze snižování počtu pracovních míst. Poukazuje se na schopnosti strojů a umělé inteligence, které přesahují lidské možnosti. Není tomu tak ale vždycky.
Příkladem, že automatizace neznačí jen seškrtávání pracovních míst a nahrazování lidské práce roboty, může být letecký průmysl. V našich podmínkách třeba česká pobočka francouzské společnosti Latecoere. Ta se zabývá výrobou dveří a dalších dílů do letadel. Jako v každém moderním podniku se i sem metody automatizace a Průmyslu 4.0 promítají, ale zůstává zde i řada činností, které se bez lidského zapojení dnes ani v budoucnosti neobejdou.
BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ
„Specifikem leteckého průmyslu je důraz na bezpečnost finálního produktu, která je o dva řády vyšší než například v automobilovém průmyslu. Roli hraje i délka životního cyklu letadla: nový model se pět let vyvíjí, 30 let vyrábí a jeden konkrétní kus je pak nezřídka v aktivním provozu i 40 let,“ vysvětluje Vladimír Brož, manažer kvality společnosti Latecoere Czech Republic. Nové technologie sice mohou kvalitě i bezpečnosti prospět, ale zatím nejsou schopné všech kritérií dosáhnout samy. Ruční práce vysoce kvalifikovaného technika zůstává i nadále nezastupitelná. Je důležitá hlavně tam, kde je potřeba do postupu operativně vnášet dovednost a nestrukturované rozhodování. Typickým příkladem v Latecoere Czech Republic je montáž mechanismu zámků do vlastní vnitřní struktury dveří.
NEZASTUPITELNÝ LIDSKÝ FAKTOR
V oblasti letecké výroby bývá obvykle uváděno 12 faktorů lidského činitele, bez kterých se výroba neobjede. Platí to i pro výrobu v pražských Letňanech. K těm nejdůležitějším patří komunikace a nastavené postupy. „Správná a celistvá komunikace je naprosto stěžejní, ať už se jedná o předávání práce, kontrolu nebo řešení provozních problémů. Nepřesně předané informace mezi směnami by mohly vést ke špatnému navázání na rozdělanou práci a třeba i vyšší zmetkovosti,“ pokračuje Vladimír Brož.
Obvyklou výzvou v případě postupů je kombinování různých zákaznických požadavků na jeden proces. Jedná se například o lakování stejnou barvou na stejný povrch, kdy různí zákazníci vyžadují jinou přípravu nebo jiné testování kvality výsledného povrchu, ačkoli technický záměr dané konstrukce je totožný. Tato odlišnost je často dána odlišnými praktikami v USA, v Brazílii nebo v Evropě, jež se všechny v Praze setkávají v jednom typu výrobku.
STROJE JSOU POMOCNÍK
Nezastupitelnost lidského faktoru však samozřejmě neznamená, že by se ve firmě trend automatizace neprojevoval. „To by snad v žádné moderní výrobní společnosti nebylo možné,“ podotýká Vladimír Brož a dodává: „Automatizované technologie u nás tak lze při výrobě dveří nalézt třeba při nedestruktivním testování, při kterém se využívá plně automatizované zařízení pro ultrazvukovou kontrolu všech kompozitních dílů pro Boeing 787. Při testování koster dveří se zase využívá plně robotické nýtování včetně nýtování na celé struktuře dveří. Také při obrábění na NC strojích a povrchových ochranách se využívá automatizovaná linka výroby, automatické řezání plechů a další podobné technologie.“
Vzhledem ke všem uvedeným specifikům se však ve firmě využívají výhradně vyzrálé technologie, které mohou být provozovány a udržovány dlouhou dobu, třeba 20 let. Hlavními trendy v letectví jsou 3D tisk, automatizace skladby kompozitních dílů, automatizace obrábění, robotizace montážních postupů a hlavně automatizace kontrolních postupů. V sesterských závodech skupiny Latecoere se v současné době zavádějí například metody rozšířené reality při montáži a kontrole nebo plně automatizované výroby dílů, kdy jsou jednotlivé komponenty vyráběny z hutního materiálu na plně robotické lince včetně automatizované kontroly – vše probíhá bez doteku lidské ruky.
Plná automatizace v letecké výrobě zatím ale není na pořadu dne. „V našem oboru tady v České republice jde kromě výroby a sestavování různých druhů dveří s různými specifikacemi pro různé zákazníky také o vymýšlení nových postupů a navrhování nových materiálů. Spolupráce s největšími výrobci je propojená na všech úrovních. Již několikrát se nám podařilo vymyslet řešení, které následně převzal samotný výrobce a podle našich návrhů daný prvek nechal vyrobit. Samozřejmě opět zde v Praze. A to je věc, která se zautomatizovat nedá. K tomu musíte mít dostatek vzdělaných lidí v oboru, které práce baví a jsou ochotni přemýšlet o budoucím vývoji a zapojit se do něj,“ dodává Jan Kutlák, manažer kompozitní výroby společnosti Latecoere Czech Republic.