Způsob testování kvality součástek nebo výrobků se v průmyslu řeší případ od případu a většinou v závislosti na sériovosti výroby. Mnohdy je to ještě ruční kontrola, náchylná k chybám. Aby i tady se dala zavést do jisté míry automatizace, našel cestu k řešení Fraunhoferův institut pro návrh mechatroniky IEM (Fraunhofer-Institut für Entwurfstechnik Mechatronik). Společně s výrobcem bankomatů Diebold Nixdorf a softwarovým specialistou Verlinked v projektu it's OWL CogeP vyvinul kombinaci kolaborativního robota (kobota), analýzy obrazu založené na umělé inteligenci (AI) a platformy IoT (internet věcí). Systém odstraňuje na člověku závislé vizuální kontroly a lze jej integrovat do jakéhokoli scénáře kontroly.
Vyhodnocování obrazu s podporou AI je integrováno přímo do modulu kamery na ramenu robota. Pokud analytický software objeví závady, systém upozorní zaměstnance, kteří mohou chybu opravit © Fraunhofer IEM
Při kontrole se robotické rameno, podporované senzory a kamerou snímající díl a prostor z různých úhlů, pohybuje nad součástmi, obrobky nebo produkty, které mají být analyzovány. Vyhodnocovací software s podporou AI přitom analyzuje kvalitu na základě získaného obrazu. Pokud analytický software objeví závady — např. neúplně zašroubovaný šroub nebo nestabilní zástrčkový spoj — upozorní odpovědné zaměstnance, kteří mohou chybu rychle a cíleně opravit. Následně hned robot přesune kameru na další produkt a postup se opakuje.
Vrcholem řešení je kombinace inspekčního robota s platformou IoT. Funguje jako datové centrum v reálném čase, zadává testovací úlohy, ukládá jejich výsledky a sbírá data napříč roboty a zakázkami. To umožňuje další optimalizaci testovacích procesů. Shromážděná data lze také použít k přizpůsobení testu pro novou verzi produktu bez jakéhokoli programování. U nových variant produktu je potřeba test pouze aktualizovat. Testovací stanice, podporované kobotem, mohou tak shromažďovat všechna testovací a provozní data v centrální platformě IoT a získávat je v reálném čase.
Uváděné kobotické řešení je vhodné nejen pro kontrolu dílů, ale i pro jiné procesy, jako je např. montáž nebo vychystávání objednávek. Použít je lze při sériové výrobě u větších podniků stejně jako u malosériové výroby malých a středních firem.