Populární aditivní metody 3D tisku typu Laser Metal Fusion (LMF) – výroba dílů po vrstvách – plní sice v poslední době s nadšením stránky odborného tisku, ale pro jejich efektivitu jim doposud chybí takový stupeň automatizace, který by je předurčil i pro plnohodnotné zařazení do linek sériové výroby.
Přímo od mateřské firmy TRUMPF z Ditzingenu získala naše redakce informaci o některých způsobech, vedoucích k budoucí automatizaci i u této metody: Powder Bed Monitoring a Melt Pool Monitoring, které jsou zaměřeny na kontrolu kvality u počátků vlastní technologie.
V procesu Powder Bed Monitoring snímá v tiskárně kamera s vysokým rozlišením po každé vrstvě obraz práškového lože a snímky přenáší na řídicí IT systém. Ten je v reálném čase vyhodnocuje a provádí i analýzu chyb, využitelnou pro další úpravy.
Způsob Melt Pool Monitoring automaticky sleduje kvalitu lázně taveniny, kdy už i nepatrné odchylky ve složení prášku nebo teplotě pracovního prostoru mohou znamenat znehodnocení celého postupu. Tady měření v tiskárně probíhá prostřednictvím diod, které zaznamenávají vyzařování roztavené lázně. IT systém je porovnává s referenčními hodnotami a v případě odchylek mimo toleranci může proces včas zastavit. Stejně tak jako při monitorování práškového lože i tato kontrola se provádí u každé nové vrstvy.
Odborné veřejnosti představí TRUMPF tyto postupy na letošním veletrhu Formnext ve Frankfurtu v době od 13. do 16. listopadu v aplikaci u laserového systému TruPrint 5000. Ten pro větší efektivitu procesu používá při natavování vrstev nasazení tří laserů a už i tady se objevuje řada automatizačních prvků, jako např. při skenování součinnosti laserových paprsků, optimálním využití ochranné atmosféry nebo při transportu kovového prášku, kde automatizace je zvláště důležitá v případě volby předehřevu prášku, prováděné až do 500 °C.