Ozvěny veletrhu spotřební elektroniky CES 2018 v Las Vegas
Mezi hity světového veletrhu spotřební elektroniky Consumer Electronics Show (CES 2018) v Las Vegas už tradičně patří roboty. Bylo tomu tak i letos. Výrobci vsadili na ty vizuálně podobné člověku. Prim tedy hráli humanoidní roboti s umělou inteligencí.
TCHAJ-WAN V PRVNÍ ŘADĚ
Veletrh Consumer Electronics Show uděluje Innovation Awards, čímž oceňuje exponáty, které odborníci považují za nejinovativnější. Titul CES Best of Innovation získávají produkty s nejpůsobivější technologií. To znamená, že odrážejí inovativní design a inženýrské řešení s velkým užitným potenciálem.
V první řadě byl velký zájem o novinky z Tchaj-wanu, především o robota, který hrál deskovou hru scrabble, což je desková slovní hra pro 2 až 4 hráče. Obsahuje herní plán o velikosti 15 × 15 polí a 100 písmen. Počet jednotlivých písmen a bodové ohodnocení závisí na jejich četnosti v jazyce (např. v české verzi je písmeno A zastoupeno pětkrát a má hodnotu 1 bodu, X jednou za 10 bodů). Úkolem hráčů je vytvářet vzájemně zapadající slova za co možná nejvyšší počet bodů.
Robot vzešlý z laboratoří Výzkumného ústavu průmyslových technologií The Industrial Technology Research Institute (ITRI) si pozornost zasloužil. Nikoliv pro samotnou hru, ale pro skutečnost, jak stroj dokáže „myslet“. ITRI, největší tchajwanský a jeden z předních světových špičkových aplikovaných výzkumných ústavů, tak předvedl unikátní aplikace umělé inteligence (AI) v inteligentních domácnostech a inteligentních městech.
Jedná se vlastně o dvě jeho technologie, a sice inteligentní systém vidění a detektor určitých látek. První integruje AI, trojrozměrné vidění a technologii koordinace očí. Robot se díky tomu učí z vlastních zkušeností a získané poznatky dále sám rozvíjí. Robot vyhodnotí náhodné pohyby svého lidského protihráče a přesune své kostky podle svých současných schopností. Ověří pravopis prostřednictvím vizuálního vstupu a slovníku herního stroje a zvolí slovo, které mu z možných kombinací zaručí nejvyšší počet bodů. Například robot vybavený systémem Intelligent Vision společnosti ITRI může rozlišovat objekty na základě jejich velikosti, poloh a detailů povrchu, i když jsou jejich rozměrové informace podobné.
Kromě vnímání různých objektů, založeném na velikosti, tvaru, barvě a poloze, umožňuje inteligentní systém vidění společnosti ITRI, uplatněný v robotech, že tato zařízení dokážou uchopit určitý objekt, pohybovat s ním a vzájemně reagovat v souvislosti s jinými objekty, aniž by došlo ke kolizi.
Druhou vyznamenanou technologií, která je vlastně jen trochu jinak zkonstruovaným robotem, je detektor zbytků pesticidů. Určuje, zda je jejich množství po omytí ovoce a zeleniny bezpečné a zda může být omývání ukončeno.
Další aplikace AI s názvem DeepLook je rozsáhlá technologie pro analýzu videa, založená na cloudových technologiích, která integruje streamingové video a výpočetní zdroje pro analýzu a identifikaci videa například pro vyhledávání ukradených vozidel, detekci zadních dveří domů a vůbec sledování podezřelých aktivit.
Ústav prezentoval v Las Vegas celkem sedm aplikací umělé inteligence pro chytré domy a inteligentní města. Do této kolekce patří také například Genki Bot, který využívá AI pro optimalizaci prostředí tak, aby bylo vhodné pro zdravý spánek člověka. ITRI MusicAI zase klasifikuje hudební žánry a dokonce skládá hudbu novou. A technologie optických kamerových komunikací (OCC), která využívá LED a kameru smartphone pro dosažení viditelného světelného signálu, zavádí nový způsob distribuce a zobrazování informací. Všechny tyto technologie dokumentují inovační schopnost ústavu ITRI nabízet průlomová řešení pro inteligentní život.
Nejde samozřejmě o to, zda robot může hrát nějakou hru, ale o demonstraci dosaženého stupně vývoje umělé inteligence. Stejná technologie se uplatňuje v různých průmyslových automatizačních a průmyslových aplikacích pod známým označením Průmysl 4.0.
CO JE LIBO?
Na veletrhu se líbili roboti i jiných výrobců, ale měli jedno společné: kromě humanoidní podoby také stejný účel. Většina jich byla určena pro marketing nebo pro servisní využití, ať už informační nebo pro skutečnou službu.
Šaramantní francouzský robot Buddy byl rovněž vyznamenán cenou Innovation Awards a jeho otcové jej vyvinuli jako roztomilého mobilního, společenského a emocionálně inteligentního robota navrženého jako společníka pro celou rodinu. Může bavit děti, ale především řídit celou domácnost – od účetnictví až po obsluhu domácích spotřebičů.
Japonská firma Omron nabídla robot Forpheus, což je zkratka „Future Omron Robotics Technology for Exploring Possibility of Harmonized Automation with Sinic Theoretics“. (Budoucí technologie Omron Robotics pro prozkoumání možnosti harmonizované automatizace se sinickou teoretikou). Obsáhlý akronym se vztahuje na vizi Sinic zakladatele společnosti Kazumy Tateisiho. Její jádro spočívá v předpovědi budoucích událostí, což se původně vztahovalo na optimalizaci řízení společnosti. Báze předpovídání, čili určení očekávaného chování, je však faktorem, který cyklicky ovlivňuje vědu, techniku a společnost. Výsledky vědeckého poznání se promítají do produktů, jež přispívají ke společenskému vývoji, který vyvolává nové potřeby a k jejich uspokojování rozvíjí vědecké disciplíny.
Robot firmy Omron hraje s lidmi ping-pong. Není to ale zápas, který má vyhrát, ale proces, kdy se robot a člověk navzájem učí. Zařízení prý detekuje pozici míče 80krát za sekundu, aby extrapolovalo svou trajektorii; kromě toho se naučí umělou inteligencí z mnoha hodin tréninku, aby předpovídalo, jak bude hrát soupeř. Podle informací výrobce odpaluje Forpheus míče s přesností +/– 5 % na požadovaný cílový bod.
Z expozic na veletrhu CES se zdá, že další vývoj robotů bude zaměřen na jejich další integraci do výrobních linek a bezpečnou spolupráci s lidmi.