Jak se vyvíjí největší světové trhy s průmyslovými roboty? A jaká je situace v České republice? Tempo integrace nových robotů na průmyslová pracoviště se každým rokem zvyšuje a ještě rychleji přibývá kolaborativních robotů neboli kobotů. Ti čím dál víc pronikají nejen do dosud neautomatizovaných provozů, ale i do povědomí široké veřejnosti.
Čína je v průmyslové automatizaci nejdále a loni zprovoznila více robotických pracovišť než USA s Evropou dohromady. U světové jedničky v produkci a vývozu to ani nepřekvapuje.
Japonsko, tradiční průkopník robotizace, zaznamenalo v posledním roce rekord v integraci nových robotů za celou svou historii. Fantastický 21% roční nárůst je u vysoce automatizovaného průmyslu opravdu podivuhodný a poukazuje na neustálou modernizaci japonské automatizační techniky.
USA předběhly letos poprvé Jižní Koreu a obě země zaznamenávají každoroční pravidelný růst.
Velkou pětku doplňuje Německo, dominantní tahoun evropské ekonomiky. Většinu tamních robotů najdete v automobilovém průmyslu a rekordní nárůst o 26 % je důkazem, že se Evropa připravuje časem předstihnout asijské tygry i Ameriku.
BUDOUCNOST NENÍ VE HVĚZDÁCH, ALE V ROBOTECH
Prognóza vývoje robotiky na příští tři roky je víc než příznivá. Mezinárodní federace pro robotiku (IFR) předpokládá každoroční 12% nárůst prodeje robotů a automatizační techniky. V reálu to znamená, že jen v roce 2021 se zvýší robotická populace o dalšího půl milionu strojů.
Nejvíce robotů míří do automobilového průmyslu. Je to především tvrdý konkurenční boj mezi výrobci aut, který nutí k investicím do nových technologií, efektivnější kontroly kvality a průmyslové automatizaci.
Také ve výrobě elektroniky a hardwarových komponentů přibývá každým rokem robotů, avšak obchodní válka mezi USA a Čínou negativně ovlivnila poptávku na amerických trzích. Díky tomu se v tomto odvětví zpomalily investice jak v samotné Číně, tak i v Koreji a Japonsku. Pomyslnou první příčku v instalacích robotů a kobotů proto bude odvětví elektroniky atakovat až za rok či dva.
KOBOTY VS. ROBOT
Jak si stojí kolaborativní roboty ve srovnání s klasickými industriálními? Ze všech prodaných robotů zaujímají ty kolaborativní jen zlomek z celkového počtu kusů i objemu financí. Přesto se jich však loni prodalo o 23 % více než předloni. Každým rokem je tento trend stále výraznější, obzvláště ve srovnání s pomaleji rostoucím trhem průmyslových robotů. Koboty v příštích pár letech předurčuje k úspěchu jejich univerzálnost i flexibilita. Čím dál více firem na ně kvůli rychlé návratnosti investice spoléhá při modernizaci nebo rozšiřování provozu.
KOBOTY V ČECHÁCH A NA MORAVĚ
Česká republika je oproti zbytku světa robotizovaná nadprůměrně a na sto zaměstnanců dnes připadá jeden robot. Pozornost firem se však začíná zaměřovat na koboty. Rekordně nízká nezaměstnanost totiž nutí i konzervativní výrobce nahrazovat nedostatek lidí právě kolaborativními roboty. Po letech ekonomické konjunktury se vyplatí modernizovat výrobu a robotická pracoviště zajistí efektivitu a nízké provozní náklady i v dobách ekonomické stagnace či krize. A právě firmám, které se snaží předstihnout konkurenci, vycházejí vstříc kolaborativní roboty AUBO a podávají jim pomocnou oranžovou paži.
S ROBOTIZACÍ NEOTÁLEJTE
Automatizaci výroby se dnes nevyhne žádná společnost, která chce držet krok s ostatními. Avšak předběhnout konkurenci a náskok si udržet už jednoúčelové stroje nezvládnou. Ke slovu tak přichází kolaborativní robotika se svými šikovnými koboty, schopnými se flexibilně přizpůsobit rozmanitým úkolům a proměnlivým požadavkům moderního průmyslu.
Radek Štourač, jednatel společnosti KINALI
www.aubo.cz