Na dohled od zasněžených alpských vrcholků, v blízkosti německo-rakouské hranice, leží sídlo společnosti Deckel Maho Pfronten GmbH, podniku koncernu DMG Mori. Společnost s více než třicetiletou praxí je osvědčeným dodavatelem obráběcích strojů podnikům z oboru všeobecného strojírenství, energetiky, automobilového a leteckého průmyslu a pro medicínské účely.
K lesku značky DMG Mori přispívá především její postavení světoznámého výrobce univerzálních pětiosých frézovacích center pro komplexní opracování dílců o hmotnosti až 40 t. O její velikosti vypovídá 75 000 m2 zastavěné plochy, 1 200 zaměstnanců a roční výroba cca 1 500 strojů v hodnotě okolo 600 mil. eur. Líhní nových technologických a organizačních řešení jsou centra excelence aeronautiky, automatizace a výroby forem a zápustek. Již tradicí se staly každoročně pořádané „Dny otevřených dveří“. Letošní, konané ve dnech 30. ledna až 3. února, byly koncipovány více než velkoryse; byly věnovány řešením, která si vynucují potřeby postupující digitalizace celého výrobního řetězce. Na 8 500 m2 výstavních ploch mohlo na 9 000 návštěvníků z celého světa obdivovat více než 70 high-tech strojů a seznámit se s novinkami navrhovanými koncernem DMG Mori s ohledem na výzvy současné doby.
DIGITALIZOVANÁ TOVÁRNA
Digitální produkty a technologie se stávají faktorem ovlivňujícím dosažení úspěchu v podnikání. Software ve stále větším měřítku určuje výkonnost obráběcích strojů a výrobních systémů; Průmysl 4.0 si vynucuje softwarová řešení zdaleka přesahující potřeby samotného stroje. Filozofií společnosti DMG Mori je podporovat digitální pracovní postupy v dílně jako nutné základní kroky vedoucí k digitální továrně. Digitální transformace se provádí krok za krokem, „zespoda“ – od výrobní operace přes digitální pracovní proces až po digitální továrnu, zcela propojenou sítí a schopnou digitální komunikace s dalšími subjekty. Klíčovou roli hraje projekt Adamos a průběžně vyvíjené systémy Celos.
Adamos je otevřená strategická platforma na bázi průmyslového internetu věcí (IIoT), koncipovaná pro strojírenství a založená na spolupráci renomovaných subjektů z oblasti strojírenství a informatiky (obr. 1). Vytváří technologickou základnu pro digitální systémy, zajišťuje systémy informačních technologií pro výrobu, logistiku a analýzu dat a umožňuje vzájemné budování digitálních sítí z oblasti výroby mezi partnery sdruženými v alianci. Aplikace „Aliance partnerů“ se zaměřuje na technologické know-how všech partnerů a vytváří prostředí pro vývoj inovačních a technologických standardů a pro jejich rychlou a efektivní implementaci.
Celos zjednodušuje a urychluje všechny fáze výrobního procesu. Jeho aplikace dovolují uživateli důsledné a průřezové řízení, vytváření dokumentace a průběžnou vizualizaci zakázek. Plánovací a monitorovací aplikace výrazně zvyšují využití kapacit stroje i dílny a mohou být propojeny s CAD/CAM aplikacemi. Spojují dílnu s vyššími úrovněmi řízení firmy; spolupracují s řídicími systémy Siemens, Heidenhain, Mitsubishi nebo Fanuc. (O nových softwarových řešeních DMG Mori se podrobněji dočtete v Technickém týdeníku 4/2018 na str. 22.)
APLIKACE A TECHNOLOGICKÉ CYKLY
Systém Celos zahrnuje v současné době 26 aplikací z oblasti plánování, přípravy výroby, z podpory samotného výrobního procesu, údržby a servisu, inteligentního řízení spotřeby energie a kontroly a monitoringu procesu v reálném čase; deset z nich je novinkou z posledního roku. V následujícím článku bude této problematice věnován dostatečný prostor, proto bude dále zmíněno jen několik vybraných, které výrazně přispívají ke zvýšení produktivity i jistoty výrobního procesu. Mobilní CELOS ProTab přenáší celou funkcionalitu Celos na tablet a zpřístupňuje aplikace Celos přímo v dílně. Cockpit přehledně znázorňuje stav strojů, veškerou probíhající výrobu a vytížení kapacit. Tool Agent vytváří a administruje data jednotlivých nástrojů, propojuje je se seřizovacími zařízeními různých výrobců, přenáší identifikaci nástroje a automaticky generovaná data na stroj a spolupracuje se systémy hospodaření s nástroji. Tool Analyser sleduje nástroje a analyzuje jejich data, průběžně získávaná během procesu. Surface Analyser vyhodnocuje data, průběžně generovaná integrovaným měřicím zařízením na stroji, Condition Analyser snímá, analyzuje a vizualizuje strojní data s přímou zpětnou vazbou na maximalizaci produktivity. Clamp Check měří bezdrátově upínací sílu s cílem zajistit maximální bezpečnost stroje.
Pro usnadnění programování jsou nabízeny technologické cykly snižující jeho čas až o 60 %. Zahrnují oblast manipulace, obrábění, měření a kontroly; umožňují dialogové programování přímo na stroji a prokazatelně zvyšují kvalitu a provozní bezpečnost výroby. Jsou výhodné především pro malosériovou nebo kusovou výrobu.
STROJE
V předváděcích prostorách, členěných dle oblasti použití strojů (centra excelence aeronautika, výroba forem a zápustek) nebo technologie (soustružení, Ultrasonic/ Lasertec, XXL stroje, automatizace), bylo k vidění více než 70 high-tech strojů v chodu včetně užívaných aplikací Celos a použitých technologických cyklů. Obráběly komplexní dílce charakteristické pro daný obor (např. těleso spalovací komory proudového motoru, složitá dutina vstřikovací formy, rozměrná vrtací hlavice, složitý dílec zhotovovaný aditivní technologií). Návštěvníci se tak mohli seznámit s kompaktními stroji DMU a DMC z rodiny monoBLOCK (obr. 2), s vysoce stabilními a dynamickými stroji DMU a DMC rodiny duoBLOCK (DMC jsou vybaveny výměníkem palet), s portálovými stroji DMU 340 P, DMU 600 P nebo DMU 600 G linear s řadou nových soustruhů CTX.
Novinkou roku 2018 je soustružnicko- frézovací centrum NTX 3000 druhé generace, které navazuje na stroj NTX 2500 představený na EMO 2017. Disponuje velkým pracovním prostorem díky použití soustružnicko-frézovacího vřetena compactMaster s krouticím momentem až 122 Nm. K jeho dalším přednostem patří přídavná revolverová hlava s osou Y a přímý pohon v ose B pro pětiosé simultánní víceprofesní obrábění a to vše nový stroj předurčuje pro komplexní opracování rozměrných dílců (obr. 3). Je vybaven hlavním vřetenem s max. 3 000 ot./min, schopným práce z tyče do ø 102 mm; ve své třídě má nejmenší půdorysnou plochu – pouhých 16,5 m2. Aplikace Celos jsou k dispozice pro systémy Fanuc a Siemens.
Zvláštní kapitolu představují rodiny strojů Ultrasonic a Lasertec. Stroje Ultrasonic využívají axiální oscilace vřetena k efektivnímu opracování tvrdých a křehkých dílců (obr. 4). Rodina strojů Lasertec SLM vytváří nové struktury technologií práškového lože; stroje Lasertec 3D a Lasertec 3D hybrid využívají technologii navařování prášku laserem pomocí práškové trysky. Stroje Lasertec 3D hybrid kombinují aditivní zhotovení struktur pomocí vyměnitelné laserové hlavy a jejich následné třískové opracování použitím řezných nástrojů ze zásobníku stroje. Stroje rodiny Lasertec se dodávají v provedení odpovídajícímu jejich použití: Lasertec pro aditivní výrobu komponent, Lasertec Shape pro vytváření textur na pracovních površích forem, Lasertec Precision Tool pro zhotovování 2D a 3D tvarů v PCD, CBN a CVD-D řezných elementech, Lasesertec Fine Cutting pro přesné 2D a 3D řezání tenkostěnných dílců a konečně Lasertec PowerDrill pro výkonné vytváření chladicích otvorů v turbinových komponentech – např. v lopatkách.