Čím dál složitější svařovací úkony a těžko přístupná místa svaru nevyhnutelně vedou k vyšší míře rozstřiku. Společnost Bosch Rexroth nabízí na tento problém řešení v podobě adaptivní regulace proudu (adaptive spatter reduction). Díky této funkci lze automaticky redukovat rozstřik při svařování, takže vysoké nároky na ruční přepracování jsou minulostí.
V automobilovém průmyslu se neustále zvyšují nároky na design, bezpečnost a nízkou hmotnost konstrukce. Tím pádem se mění i technologie odporového bodového svařování. Je třeba rychle a přesně spojovat nejrůznější materiály s různými povrchy, tvary a tloušťkami.
Nové a složitější kombinace tloušťky plechů je třeba spojovat v té nejvyšší kvalitě a s maximální rychlostí. Odborníků na tyto svářečské úkony je však na trhu jako šafránu, protože i v tomto segmentu je značný nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Neustále zvyšování náročnosti svařovacích úkonů a rostoucí tlak na snižování nákladů vyžadují neustálou optimalizaci svařovacích parametrů, aby bylo zajištěno spolehlivé a efektivní svařování.
U zvláště složitých svarů, jako například při tváření oceli za tepla, je při odporovém bodovém svařování zvýšená náchylnost k rozstřiku. Tu dále zhoršují kratší doby cyklů, jejichž cílem je zvýšení produktivity, a také nové přístupy, jako je pulzní svařování. Rozstřik při výrobě vede nejen ke znečištění a usazeninám, ale znamená také vyšší výdaje na následné zpracování. To je obzvláště nepříznivé například při sériové výrobě podvozků.
Automatická optimalizace svařovacích parametrů
S funkcí „adaptive spatter reduction“ od společnosti Bosch Rexroth lze automaticky detekovat a minimalizovat rozstřik vznikající při svařování v předem definovaném tolerančním rozsahu. Tato průmyslová aplikace může výrazně zkrátit cykly následného zpracování a čištění ve svařovacích systémech.
Funkce je standardně integrována v řídicím systému svařování PRC7000 od společnosti Bosch Rexroth. Pracuje však na něm zcela nezávisle. Lze ji zakoupit v podobě softwarové licence nebo objednat jako službu.
Funkce adaptivní regulace proudu se používá mimo jiné pro odporové bodové svařování při výrobě podvozků. V tomto případě slouží k optimalizaci svařovacích parametrů z hlediska kvality, redukce rozstřiku, energetické účinnosti a mezních hodnot. Tímto způsobem řeší čím dál větší problém: aplikace nahrazuje potřebu kvalifikovaných odborníků na svařování, které mnoho výrobních podniků nemá ve svých řadách nebo je nemůže najít na trhu práce. V minulosti tito lidé vykonávali činnost, kterou lze nyní automatizovat. Nastavovali svařovací programy tak, aby se snížilo množství nutných přepracování. Protože však v průběhu výroby dochází k opakovanému vzniku rozstřiku svařovacího materiálu v důsledku kolísavosti procesů, není tato optimalizační práce jednorázovou záležitostí. Řešení Bosch Rexroth odstraňuje nutnost ruční optimalizace svařovacích parametrů, a to nejen ve fázi uvádění do provozu, ale i během sériové výroby.
90% snížení míry rozstřiku při výrobě
Výrobci automobilů mohou dosáhnout svých ukazatelů kvality během uvádění do provozu za výrazně kratší dobu — až o 50 % rychleji. Toto zkrácení navíc zkracuje i dobu uvedení na trh. Míru rozstřiku při výrobě lze navíc minimalizovat až o 90 %. To zásadně snižuje celkové náklady, protože k odstranění zbytků rozstřiku z podvozku je zapotřebí méně práce a výrazně méně času na zajištění kvality nebo odstranění závad.
Funkce se vyplatí také z hlediska udržitelnosti: spotřebuje se pouze tolik energie, kolik je potřeba k dosažení požadované úrovně kvality. Tímto způsobem společnost Bosch Rexroth zajišťuje maximální účinnost svařování. Sebastian Zeller a Rudolf Drobílek, Bosch Rexroth Odporové svařování
Sebastian Zeller a Rudolf Drobílek
Bosch Rexroth Odporové svařování