Dny otevřených dveří, pořádané společností DMG MORI v jejím sídle v bavorském Pfrontenu počátkem února, umožnily
i letos seznámit účastníky z řad odborné veřejnosti s portfoliem vyráběných špičkových strojů včetně novinek, uváděných na trh v letošním roce, dále s novinkami z oblasti integrované digitalizace a automatizace a s nabídkou technologických řešení pro vybrané obory a zpřístupnily zájemcům alespoň částečně výrobní prostory, kde špičkové stroje vznikají.
Velkoryse pojatou akci charakterizuje bezmála 10 000 účastníků, 53 vystavovaných strojů v chodu, z toho 26 vybavených prvky integrované automatizace, pět označených jako světová premiéra. Neoddělitelnou součástí prezentace byla i nabídka prvků integrované digitalizace a automatizace, zásadním způsobem zvyšujících produktivitu a stupeň využití nabízených strojů.
INTEGROVANÁ DIGITALIZACE
Přesvědčení, že hodnota výrobku se vytváří ve všech stupních výrobního procesu, se do filozofie digitalizace promítá návrhy jednotlivých řešení, která společnost DMG MORI vyvíjí a průběžně aktualizuje. Jsou navzájem plně kompatibilní, mohou být uživatelem zaváděna postupně a upravována dle jeho potřeb. Uživatel má možnost volit svou vlastní cestu k plně digitalizované výrobě.
Nabízená softwarová i hardwarová řešení zahrnují oblasti plánování a přípravy výroby, vlastní výrobu včetně monitoringu a navazující služby. Z představovaných novinek lze uvést upgrade řídicího a obslužného systému CELOS (obr. 1), který představuje otevřenou platformu digitálních služeb, založenou na řadě aplikací. Novinky zahrnují možnost bezprostředního přístupu k intranetu, webu a interní správě NC a výrobních dat, dále průběžné sledování zakázek aplikacemi JOB MONITOR a JOB ASSISTANT.
Velmi zajímavý je nový zákaznický portál „my DMG MORI & WERK-BLiQ“, průběžně poskytující možnost optimalizace servisních a údržbových prací na strojích DMG MORI a třetích stran. „Digital Manufacturing Package“ je soubor opatření nabízených společností DMG MORI, která zjednodušují a zrychlují uživateli start procesu digitalizace firmy.
Výrazné zjednodušení procesu digitalizace výroby pomocí řady aplikací směrovaných přímo k pracovníkům bez programátorských znalostí představuje soubor aplikací „TULIP“. Dovoluje každému snadno vytvořit plně funkční aplikaci, resp. upravit stávající dle jeho potřeb. Lze tak zjednodušit hledání příčin závady, sledování zakázky nebo informovanost o průběžných časech, o potřebných nástrojích či o tom, co a kde se právě vyrábí. Další novinkou byla nabídka řady nových opčních aplikací (obr. 2), zahrnujících např. analýzu opracovaného povrchu, připojení robotického systému Robo-2Go k řídicímu systému stroje nebo aplikace týkající se nasazeného řezného nástroje.
Průběžně se rozšiřuje soubor exkluzivních technologických cyklů DMG MORI, díky nimž se snadno realizují případy složitého obrábění (obr. 3), jako např. výroba blisků, nové technologie obrábění ozubení, soustružení polygonů cykly pro vícechodé závity, pětiosé simultánní obrábění, interpolační soustružení a řada dalších. V nabídce jsou též cykly manipulační, kontrolní a měřicí. Využitím exkluzivních technologických cyklů, jichž je nyní k dispozici více než čtyřicet, se zpřístupňuje technologické know-how uložené v programu, snižuje čas programování až o 60 %, optimalizuje se čas operace a minimalizují se možnosti vzniku chyb.
Dalším příspěvkem společnosti k snadnějšímu zavádění digitalizace je standardní vybavení nově vyráběných strojů IoT konektorem pro standardizované digitalizované a připojené výrobní procesy, umožňující rychlou a spolehlivou výměnu dat. Disponuje předinstalovanou službou DMG MORI NET a MESSENGER a integrovaným, průběžně aktualizovaným firewalem pro maximální kybernetickou bezpečnost.
INTEGROVANÁ AUTOMATIZACE
Dobrá polovina strojů vystavovaných na dnech otevřených dveří byla vybavena zařízeními integrované automatizace, vyráběnými a dodávanými společností DMG MORI. Tato zařízení zkracují dobu manipulace s obrobkem a čas operace, zvyšují produktivitu strojů a umožňují práci stroje v bezobslužném režimu. Jsou řízena řídicím systémem stroje.
Zařízení pro manipulaci s obrobky představuje řada robotických buněk Robo2Go druhé generace (obr. 4). Robot – Fanuc nebo Kuka – je řízen programem stroje a vyznačuje se jednoduchým programováním pomocí předdefinovaných modulů. Odebírá polotovar charakteru válce nebo příruby z vícerozsahového zásobníku, zakládá jej do stroje a hotový obrobek ze stroje odebírá. Rameno robotu může být vybaveno dvojmístným otočným uchopovačem polotovaru / hotového obrobku, systém je bez bariér a dovoluje volný přístup ke stroji. Pracovní prostor ramene robotu je chráněn optickou závorou. Systém je určen pro soustruhy řad CLX a CTX. Další možnost manipulace s obrobky na soustružnických centrech představuje použití integrovaného portálového zakladače řad GX/GX-T, vhodného pro větší soustruhy řad NRX, NLX, NZX ALX a CTX. Je rovněž řízen programem stroje a jeho výhodou je malá potřebná plocha, daná pouze velikostí stohovacího zásobníku.
Pro soustružnické i frézovací stroje se používají flexibilní robotické automatizační systémy řad WH CELL s uzavřenou buňkou a nakládáním z boční strany stroje (obr. 5), WH TOP s nakládáním shora nebo WH FRONT s nakládáním z přední strany stroje. Vyznačují se velkou skladovací kapacitou a jejich výhodou je možnost naklápění hlavice robotu tak, aby bylo možno docílit maximální účinnost oplachu dílce, prováděného v pracovním prostoru stroje. Jsou určeny pro soustruhy řad CTX, CMX, centra Milltap, frézovací centra řad DMU nebo DMP a laserové stroje Lasertec. Modulární automatizační systém WH FLEX, vystavovaný se strojem DMU 40 eVo linear a propojující jej se strojem DMP 70 dovoluje flexibilně měnit typ zásobníku, propojit stroj se strojem sousedícím či zařadit standardní periferie jako oplachovací nebo měřicí stanici. Pro soustruhy řad NTX druhé generace je určen kompaktní robotický systém IMTR pro různé způsoby skladování a dovolující automatickou robotickou výměnu nástroje na dolní hlavici. Flexibilní modulární robotický systém MATRIS pro vyšší produktivitu může být kombinován s různými druhy standardních periferií a nachází uplatnění u velkých soustruhů řad NLX, NZX, NVX NHX a CMX.
Manipulace s paletami
Na dnech otevřených dveří byla na frézovacích obráběcích centrech DM 60 eVo linear, DMC 90 U duoBlock, DMU 65 monoBlock, CMX 600V a laserovém stroji Lasertec20 Precision Tool předváděna modulární automatizace pomocí kotoučových zásobníkových paletových systémů PH Cell, PH 150, PH 10, PH-AGV (max. manipulovaná hmotnost 300 kg a rozměry 500 × 500 mm) a integrované měniče palet na strojích DMC 65 H monoBlock, DMC 80 FD duoBlock, DMC 125 FD. Dalším typem kotoučových zásobníkových paletových systémů jsou zásobníky řady RPS (obr. 6), určené pro manipulaci s velkými obrobky o hmotnosti do 10 000 kg a max. rozměrem ø 3 400 x 1 650 mm.
Lineární zásobníkový systém
Nabídku zásobníkových systémů doplňují lineární zásobníkové systémy CPP (pro stroje řady NHX) a LPP (pro stroje řad NHX, DMC U a DMC H linear). Jsou určeny pro největší obrobky, charakterizuje je jedno- či vícevrstvé řešení zásobníku, flexibilní přizpůsobení podlahovým možnostem konkrétního provozu a možnost manipulace až se třemi různými velikostmi palet v jednom systému.
Drobná automatizace
Nabídku společnosti DMG MORI završuje řada drobných opatření, automaticky urychlujících a usnadňujících práci. Za všechny lze uvést např. automatické otevírání stropního panelu krytu stroje po dokončení operace, sloužící pro odebírání obrobku jeřábem.