Digitální dvojčata už dnes nejsou ničím neobvyklým, ale má smysl je vyvíjet a nasazovat třeba v logistice? Ano, jistě! Příkladem je tzv. @ILO terminál, v němž se plně automaticky a v reálném čase vytváří kompletní digitální obraz všech balíků, majetku a procesů v překladišti. To zrychluje příchozí a odchozí procesy a zajišťuje, že jsou vždy k dispozici aktuální informace o tom, kde se který balíček nachází. Z toho profitují obchodní zaměstnanci, řidiči, ale i zaměstnanci v expedici a zákaznickém servisu.
Skladoví operátoři mají na paletovém vozíku k dispozici tablety, na kterých jsou zobrazeny údaje o jednotlivých zásilkách
Automatizované sklady, v nichž pracuje jen minimum lidí, jsou dnes naprosto běžnou součástí logistiky. Jedna z mála činností, která však i nadále zůstává v režii lidí, je skenování čárových kódů na zásilkách. A tak právě zde se skrývá největší potenciál chyb a přehmatů, jakož i „nejužší hrdlo“ celého procesu logistiky. O nedokonalém přehledu ani nemluvě. Tuto praxi však začíná měnit inovace v podobě automatizovaného skenování QR kódů, jenž má potenciál do zažitých procesů v celém dodavatelském řetězci promluvit vskutku výrazně.
Ve spolupráci logistické společnosti Dachser a Fraunhoferova institutu IML (Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik) pro tok materiálů a logistiku totiž vznikl projekt digitálního dvojčete @ILO (advanced indoor localization and operations), který dokáže v reálném čase vytvořit kompletní obraz skladu, zobrazit aktuální polohu či směrování pohybu zásilek, případně úzká hrdla v procesech, ale umožňuje také automatické skenování zásilek za pomoci QR kódů nalepených nikoliv z boku zásilek, ale na jejich vrchu.
Celý systém se podle Jana Poltera, obchodního ředitele společnosti Dachser Czech Republic, skládá z několika stovek klasických průmyslových kamer, které jsou rozmístěny na stropech překládkových skladů tak, že zabírají prakticky každý jejich kout. To umožňuje lokalizovat s přesností na metry všechny zásilky v tranzitních terminálech, jež mají často i velikost fotbalového hřiště, a to bez jakéhokoli časového prodlení.
„Jakmile paleta vyjede z kamionu, kamery ji zachytí, přečtou QR kód a informace, které jsou v něm zaneseny, se přenesou do našeho transport management systému. Všechny naše paletové vozíky mají k dispozici tablety, na nichž pak skladníci údaje vidí. Mají tedy přehled o tom, co vezou a kam mají paletu umístit,“ říká s tím, že aplikace také dokáže skladové operátory upozornit na to, pokud jede s vozíkem na špatnou pozici.
Aplikace digitálního dvojčete @ILO je cloudová a data, která se v ní zobrazují, se dají vizualizovat i jako komplexní monitoring. Informace se zobrazují nejen lidem v daném skladu, ale zároveň se přenášejí do přepravního (transport management) systému, takže veškerá data jsou dostupná rovněž pracovníkům dalších skladů v Dachser síti a zároveň i zákazníkům, kteří se v tomto případě rekrutují zejména z B2B sektoru.
Terminál @ILO, který společnost Dachser úspěšně testovala v reálných provozních podmínkách v překládkových terminálech německých poboček Unterschleißheim nedaleko Mnichova a Öhringen u Stuttgartu, ovlivňuje také rychlost procesů na příjmu i na výdeji, protože skladníci nemusejí několikrát denně kódy skenovat ručně a zároveň všichni ve skladu znají polohu konkrétní palety.
„I když máme systém, který nám hodně pomáhá v naší kvalitě, tak jsou to v současnosti vždy lidé, kteří skenují zásilky, a protože lidé nejsou stroje, dochází občas k chybám. Automatizace tyto chyby eliminuje, což znamená, že zboží se dostane tam, kam má, v době, kdy se tam má dostat. Jednotlivé procesní kroky mezi příchozím a odchozím zbožím se nám zrychlily o 15 až 35 %.“
Přestože @ILO vznikl primárně pro interní potřeby a není tak k dispozici ostatním logistickým firmám, vývoj půjde podle Jana Poltera v celém oboru podobným směrem.
„QR kódy se zatím v logistice nepoužívají, všichni doposud standardně polepují svoje zboží čárovými kódy z boku tak, aby se daly ručně naskenovat. Myslím ale, že brzy proniknou do celého dodavatelského řetězce. Budou je používat nejen naši zákazníci ve vztahu ke svým dalším zákazníkům, ale také je budou používat i další hráči v logistice,“ odhaduje a dodává, že QR kód dokáže pojmout daleko více informací o zboží, a proto zvítězí.
„Zatím nebylo jejich nasazování třeba, ale jak se množství zásilek zvyšuje a procesy se automatizují, čárové kódy přestanou jako identifikace zásilek dostačovat.“
I přesto, že Dachser získal za digitální dvojče @ILO ocenění German Logistics Award od Německého svazu logistiky (BVL — Bundesvereinigung Logistik) a mohlo by se zdát, že je aplikace hotová, není tomu tak. Další funkcí, která je aktuálně v procesu vývoje, je možnost měření zásilek, která je klíčová pro algoritmizaci skládání zásilek do transportních vozů.
„Až dosáhneme požadované přesnosti při zaměřování, budeme schopni díky kamerám měřit velikost zásilky v osách X, Y i Z a vytvářet z nich trojrozměrné modely. Díky tomu pak můžeme optimalizovat skládání zboží v jednotlivých kamionech a zvýšit tak efektivitu vytížení zejména na hlavních, tedy dálkových (mezinárodních) linkách,“ pokračuje.
„V současnosti mají největší know-how o tom, jak palety poskládat, skladníci a tento nástroj umělé inteligence (AI) by jim měl do budoucna ulehčit práci.“
Zaměstnanci se ale podle Jana Poltera nemusejí obávat toho, že je automatizace připraví o práci. Kvalifikovaných lidí je v logistice nedostatek a automatizace tak spíše znamená, že se tento nedostatek podaří alespoň částečně vykrýt.
„Automatizace nám odstraní rutinu, čímž se pozice zatraktivní, ale neznamená to, že lidé ve skladech nebo třeba řidiči nebudou potřeba. Budou potřeba vždy, protože některé procesy nahradit zatím nelze. Ale používáním podobných terminálů se zoptimalizují důležité logistické procesy,“ říká na závěr.
Foto: Dachser