Automatizace a s tím úzce spojená robotizace jsou dnes středem zájmu nejen u výrobních, ale i obslužných procesů. U průmyslových robotů se dynamika růstu podle Mezinárodní federace robotiky dlouhodobě pohybuje v první dekádě dvoumístných cifer, v nevýrobní sféře odhad růstu aplikace servisních robotů dosahuje pro letošní rok až 25 %. Jaké novinky letošní rok přináší, ukázal v době od 19. do 22. června tradiční populární Mezinárodní veletrh Automatica 2018 v Mnichově.
(Zastoupení v ČR Expo-Consult+Service, www.expocs.cz).
Od pořadatelů veletrhu jsme nyní získali ukázku chystaných novinek právě v oblasti speciálních servisních robotů, s kterými se budeme stále častěji setkávat v běžném životě. Blíží se doba dovolených a letních prázdnin a tak z nabízeného přehledu vybíráme dnes ukázku robotů, které mají blízko právě k této tematice.
SERVISNÍ A INFORMAČNÍ ROBOTY
Novinkou od korejského koncernu LG Electronics Inc. je trojice servisních robotů Serving Robot, Porter Robot a Shopping Cart Robot, a jak už sám název napovídá, měly by zabezpečovat především obslužné a hotelové služby a v případě Shopping robotu vést zákazníka nákupním centrem. Účelem servírovacího robotu s vestavěným posuvným podnosem je rychle a efektivně dodávat hostům a zákazníkům jídlo a nápoje v hotelích a letištních saloncích, Porter Robot minimalizuje nepříjemnosti, které mohou vyplynout z pomalé obsluhy a dlouhého čekání v hotelové recepci, postará se o zavazadla a může zvládnout i expresní check-in a check-out služby, včetně platby. Nákupní robot doprovází zákazníka supermarketu a vede seznam přímo skenovaných položek.
Z trochu jiného soudku jsou rovněž tři mobilní roboty, tentokrát pro informační a bezpečnostní službu, od korejské společnosti ALSOK. Guard D1 se schopností provádět několik procesů současně, kdy např. bezpečnostní zaměření může vystřídat informační s volbou jazyka. Inteligentním kamerovým systémem dokáže při bezpečnostní funkci identifikovat i nežádoucí osobu. Jinou verzí je robot Reborg-Q se zaměřením pro záznam a rozlišení nebezpečné situace, včetně ohně či průsaků vody, a to i cestou videozáznamu s jeho poskytnutím oficiální strážní službě. A třetí variantou je robot An9-PR, čtyřkolový robot s funkcí rozpoznávání obličeje, spíše zaměřený pro informatiku a bezpečnost v budovách a nákupních střediscích.
A že nákupní roboty, o kterých byla zmínka již v předchozích odstavcích, nejsou jen doménou lidnaté Asie, ale své uplatnění nacházejí i v dnes materiálně založené Evropě, dosvědčuje pomoc při obsluze tentokrát v případě servisního robotu Care-O-bot 4 od Fraunhofer IPA v supermarketu Saturn Ingolstadt. Robot tu zákazníky vítá, doprovází při nákupech a schopen je i krátkého rozhovoru. Díky senzorové výbavě, kameře a softwaru dokáže přibližně rozpoznat zájmy zákazníka a poradit mu podle svého uvážení.
Před plánováním dovolené může v cestovních kancelářích pomoci malý servisní robot Pepper od SoftBank Robotics, vysoký 1,2 m, zaměřený na sociální interakce. V cestovní kanceláři TUI v Berlíně vítá tak zákazníky už přímo s dotazem na jejich zájem. Svým vybavením sítí senzorů, čtyřmi mikrofony a 3D kamerami v místě očí je schopen prostřednictvím softwaru analyzovat výrazy člověka, emoce i tón hlasu a podle toho reagovat. Jedním z výrazných prvků, kterými robot komunikuje, je velký desetipalcový dotykový displej na hrudi, kde se zobrazují různé informace pro návštěvníky nebo grafické verze odpovědí na otázky. Robot dokáže odhadnout i pocity klienta a doporučit mu i různé varianty k uspokojení jeho zájmu, včetně plánování cesty. Pohybuje se na kolečkách rychlostí až 3 km/h. Na letišti v Ženevě se cestující mohli setkat s autonomním zavazadlovým robotem Leo od specialisty na letecké IT služby SITA, který pomáhá cestujícím při odbavování zavazadel. Čeká je hned po příjezdu na letiště, kde převezme od cestujícího až dvě zavazadla do celkové hmotnosti 32 kg, vytiskne pro ně štítky a zavazadla převeze k odbavení. Spolehlivě se pohybuje i za hustého provozu letiště. Po ukázce na veletrhu bude i sám robot cestovat a čeká jej testování i na jiných rozsáhlejších letištích.
ROBOTICKÝ POLICISTA V DUBAJI
Pro turisty se jedním z předních atraktivních cílů stává i Dubaj. Pro lepší zvládnutí turistického ruchu tu zaměstnali prvního humanoidního robotického policistu od společnosti Pal Robotics z Barcelony. S veřejností komunikuje prostřednictvím interaktivní dotykové obrazovky na hrudníku své 1,70 m vysoké postavy. Dokáže skenovat značky projíždějících vozů i tváře kolemjdoucích a porovnávat je i s odpovídající databází. V očích umělého policisty se skrývají dvě kamery, které přenášejí živé vysílání z okolí robotu do policejní ústředny. V budoucnu se očekává v konstrukci robotu úprava i pro možnost ústní domluvy a schopnost vykonávání téměř všech funkcí, jaké má dnes živý policista. Do roku 2030 chce Dubaj ustavit první inteligentní strážnici, která nebude vyžadovat už vůbec žádné lidské zaměstnance.
Jak už v tomto krátkém výčtu servisních robotů vícekrát zaznělo, řadu z nich využívají pro své služby hotely. O japonské hotelové síti Henn'na se hovoří jako o síti hotelů plných robotů. Už na recepci vítají v různém přestrojení hosty v japonštině, angličtině, čínštině nebo korejštině. Transportní roboty přenášejí zavazadla do pokojů, dveře se otevírají rozpoznáním tváře. V místnosti samotné sedí vejčitý robot s hlasovým a dotykovým ovládáním, který může být milým společníkem s výhodou, že se dá kdykoliv vypnout. Koncept těchto hotelů, opírajících se na jednu stranu o ekologii, na druhou o robotiku, se ukázal tak úspěšným, že v blízké době se s nimi cestující bude moci setkat nejen v Japonsku, ale i na Tchaj-wanu a v Číně.