V loňském roce oslavila společnost Kawasaki Robotics 50 let od svého založení. Během celé své dlouhé životní cesty vyvíjela společně se svými zákazníky nové technologie
a sbírala nové zkušenosti. Na oplátku firma Kawasaki usiluje o to, aby se odvděčila celé společnosti tím, že se stane plně integrovaným výrobcem robotů, který bude navrhovat jasnou a novou budoucnost slibující svět, ve kterém budou moct lidi
a roboty existovat a fungovat bok po boku.
V loňském jubilejním roce Kawasaki debutovala s novým modelem dvouramenného SCARA robota řady „duAro“ s označením duAro2. DuAro je kolaborativní robot (cobot), kterého Kawasaki Heavy Industries, čili Kawasaki, poprvé představily veřejnosti v červnu 2015. Stejně jako lidi má dvě ruce a je schopen pracovat společně s lidmi ve stejném prostředí. Zatímco první model této řady – duAro1 – se specializuje na horizontální pohyb, duAro2 má již výrazně vylepšené schopnosti. Rozsah vertikálního zdvihu ramen je rozšířen z 15 cm na 55 cm a vyšší je i maximální užitečné zatížení každého ramene z 2 kg na 3 kg.
Systém duAro1 byl navržen s ohledem na bezpečnost a snadné používání a od jeho uvedení do provozu pracoval vždy na pracovištích, kde se vyžadovalo, aby roboty prováděly takové úkony, jako je například utahování šroubů na obvodových deskách nebo dávání japonských rýžových kuliček do krabiček.
Po uvedení do provozu robota duAro1 si jeho tvůrci uvědomili, že ve výrobních závodech je ještě stále mnoho dalších procesů, které je potřeba automatizovat. Jedním z takových pracovních postupů je balení do krabic, které je pro duAro1 obtížné, protože vyžaduje převážně horizontální pohyby.
Na konci většiny výrobních linek v továrnách vyrábějících malá elektronická zařízení se výrobky balí před odesláním do krabic. Tento úkol obecně řeší lidé. Vertikální rozsah ramen modelu duAro1 je 15 cm, ale hloubka běžných kartonových krabic je přibližně 40 cm až 50 cm, takže ramena nemohou dosáhnout na dno.
Pokud by se návrháři drželi své tehdejší konfigurace a jednoduše vertikálně prodloužili ramena robota, aby dosáhl až na dno krabic, musela by mít délku přes 50 cm, která by ale zasahovala do provozu. Touto cestou se tedy jít nemohlo.
U modelu duAro2 byl proto mechanismus vertikálního pohybu ramen přeměněn na vazbu, která mu umožňuje skládat ramena podobně jako lidské paže. Tato změna umožnila prodloužit svislý zdvih a současně zachovat kompaktnost prostoru, ve kterém se pohybuje.