Tato největší evropská mezinárodní výstava pro elektrickou automatizaci se letos uskuteční v Norimberku ve dnech 28.–30. listopadu.
Za třemi zkratkami v jejím názvu se skrývají elektrické automatické systémy a komponenty. Přesněji řečeno řídicí technika, IPC, pohonné systémy, průmyslová komunikace, software a senzorika. Jak na tiskové konferenci v Praze sdělili zástupci NürnbergMesse a veletržní organizace Mesago Messe Frankfurt, tento mezinárodní odborný veletrh s kongresem, který se koná s jednoroční periodou, letos představí produkty a služby přibližně 1 700 vystavovatelů
ze 40 zemí světa a očekává se na něm účast více než 60 tisíc návštěvníků. To odpovídá i účasti v loňském roce, kdy norimberské výstaviště navštívilo 63 291 osob, z toho 1 441 z České republiky. Tento počet představuje třetí největší podíl zahraničních návštěvníků hned za Rakouskem a Itálií, což je prestižní a potěšující zastoupení. Letos veletrh proběhne v šestnácti halách, což je o jednu více než v loňském roce, kdy jich bylo k dispozici 15. Předtím dokonce probíhal ve 14 halách.
PRODUKTOVÉ KATEGORIE
Tato veletržní událost, která v současné době patří k jedné z nejúspěšnějších výstavních akcí v oboru průmyslové automatizace, je primárně určena odborné veřejnosti – zástupcům firem, obchodníkům, nákupčím a odborníkům – a podporuje následující produktové kategorie:
- řídicí technika
- senzorová technika
- software
- mechanika
- technika pohonů
- automatizace
- automatizační technika
- zařízení na zpracování snímků
- displeje
- elektrická automatizační technika
- identifikační systémy
- průmyslová automatizace
- kabeláž
- rozvaděče
- průmyslová komunikace aj.
ZAMĚŘENÍ NA DIGITALIZACI
Hlavním tématem veletrhu SPS IPC Drives 2017 je Průmysl 4.0. V době digitální transformace jsou obory IT a automatizace stále více propojeny, což má právě demonstrovat letošní norimberské výstaviště. Kromě speciálních výstav a přednášek představí vystavovatelé v tomto zorném úhlu pohledu také různé produkty a příklady aplikace digitální transformace.
Průmysl 4.0 či čtvrtá průmyslová revoluce je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizaci výroby a změn na trhu práce, které s sebou přinese.
Koncept vychází z dokumentu, který byl představen na veletrhu v Hannoveru v roce 2013. Základní vize tzv. čtvrté průmyslové revoluce se objevily v roce 2011. Podle této myšlenky vzniknou „chytré továrny“, které budou využívat kyberneticko-fyzikální systémy. Ty převezmou opakující se a jednoduché činnosti, které do té doby vykonávali lidé. To bude provázet změna pracovního trhu, kdy by mohla být ohrožena zaměstnanost osob s nízkou kvalifikací. Měla by vznikat nová pracovní místa, která však budou vyžadovat vyšší kvalifikaci zaměstnanců.
Zavádí se pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace a autodiagnostiky a s počítačovým spojením strojů a dílů. Produkty i stroje dostávají čipy, pomocí nichž je lze kontrolovat a obsluhovat přes internet. Dále se využívají cloudová úložiště, 3D tisk, datová centra, automatické hlášení problémů či „chytré sklady“, které samy informují o docházejících zásobách. Pomocí metod a nástrojů Průmyslu 4.0 dochází k úsporám času i financí a zvýšení flexibility firem.
Tématu softwaru a informačních technologií ve výrobě se budou letos věnovat firmy v hale 6. Zaměří se zde například na průmyslové webové služby, virtuální vývoj a design produktu, digitální podnikovou platformu, IT/OT technologie, Fog/Edge a Cloud computing a mnoho dalšího.
Tématem kybernetické bezpečnosti se bude zabývat mnoho vystavovatelů. Na svých stáncích budou živě demonstrovat, jak se mohou podniky chránit před kybernetickými útoky.
OSVĚDČENÉ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY
Letos poprvé budou zájemcům nabízeny komentované prohlídky i k tématům IT bezpečnost v automatizaci, Smart Production a Smart Connectivity. Odborní návštěvníci se zde mohou přímo informovat o možných řešeních chráněné komunikace či o již používaných produktech, které umožňují inteligentní výrobu. Návštěvníci mohou získat v doplňkových společných stáncích komplexní náhled na specifická témata a možnost nechat si poradit od vystavovatelů podle individuálních požadavků.
AUTOMATION MEETS IT
V hale 6 naleznou návštěvníci společný stánek
18 vystavovatelů a fórum „Automation meets IT“ představující obchodní modely založené na datech i řešení z oblasti automatizace. Dalo by se říct: informační technologie na cestě k digitální produkci budoucnosti. Ve stejné hale bude rovněž společný stánek „MES goes Automation“, prezentující, jak se pomocí MES (výrobních informačních systémů) optimalizuje zpracování zakázek a výrobní procesy.
V hale 4A naleznou zájemci téma „AMA Zentrum für Sensorik, Mess- und Prüftechnik“
(11 vystavovatelů), v hale 3A „VDMA Industrielle Bildverarbeitung“ (16 vystavovatel) a v hale 10 „Wireless in automation“. Tento společný stánek bude zastoupen 11 vystavovateli.
RÁMCOVÝ PROGRAM
Svazy ZVEI v hale 3A a VDMA v hale 3 nabídnou na fórech kvalifikované odborné přednášky a pódiové diskuse k aktuálním tématům branže, v hale 6 pak kvalitní odborné přednášky a pódiové diskuze. Návštěvníci se zde mohou informovat o aktuálních tématech a diskutovat o nich s profesionály.
OPĚT VÝZNAMNÁ POZICE ČR
Očekává se rovněž prestižní zastoupení naší republiky. V současné době je přihlášeno
15 vystavovatelů z ČR. Patří k nim ATAS elektromotory Náchod, Chicony Electronics CEZ, DEL, EM Brno, PZK BRNO, SILENT-CZECH, SOPO, TOS ZNOJMO, VUES Brno a další. Ze Slovenské republiky jsou to ICS Industrial Cables Slovakia, Van Doren Engineers Slovakia a SPINEA.
Foto: Mesago/Thomas Geiger