Bionické pracoviště – BionicWorkplace – ukazuje, jak může člověk pomocí umělé inteligence spolupracovat se strojem. Modulární pracovní stanice registruje pohyby člověka, přijímá hlasové pokyny a z každé jednotlivé akce se učí pro budoucnost.
Na pracovním stole s lesklým bílým povrchem stojí víceosé robotické rameno BionicCobot. Nad ním je černý tubusový rám s interaktivní obrazovkou uprostřed. Okolo jsou umístěny 3D a infračervené kamery a automatické osvětlení. Samotný pracovní stůl je vybaven plochým portálem EXCM, pneumatickým přímočarým pohonem DGCI, projektorem a terminálem Festo Motion Terminal VTEM. Vedle futuristické pracovní stanice je modulární rozváděč pro elektroniku, počítač a zásobníky stlačeného vzduchu. O doplňování a odstraňování materiálu se stará autonomní přepravní robot Robotino.
INFORMACE OČNÍM KONTAKTEM
Hlavní osobou pracující na bionické pracovní stanici je pracovník výroby. Aby mohl přesně interagovat s bionickou pracovní stanicí, nosí speciální košili s dlouhým rukávem a rukavice s inertními snímači, které měří sklon a zrychlení. Prostřednictvím infračervených značek na rukavicích se přesně snímá jejich poloha. Všechny jeho pohyby zaznamenávají a analyzují kamery. Zejména pohyby očí. Proto když pracovník zaměří pohled na konkrétní informaci na obrazovce, může se její znázornění okamžitě zvětšit.
Nástroje a materiál na pracovní ploše jsou také v zorném poli fotoaparátu. Manipuluje s nimi citlivé rameno bionického cobota. Pracovníkovi pomáhá tím, že podává materiál k laserovému řezacímu nástroji umístěnému uvnitř pracovního stolu, a jakmile je materiál zpracovaný, opět ho odstraní. Lidé a stroje těsně, bezpečně a přizpůsobivě spolupracují. Díky této spolupráci člověka a umělé inteligence se oba učí pro budoucnost – od každého okamžiku a projektu k tomu dalšímu.
INTELIGENTNÍ MODEL HLAVY
Díky modulární konstrukci lze BionicWorkplace přizpůsobit širokému spektru aplikací. Současné uspořádání se používá k výrobě částí individualizovaného modelu hlavy z akrylátového skla. V této aplikaci se rysy obličeje člověka naskenují pomocí smartphonu s kamerou pro hloubkové snímání a poté se převedou na model CAD. Laserová řezačka, upevněná na plochém portálu, vyřezává prvky z akrylátového skla podle třírozměrné šablony.
BionicCobot odebírá nařezané pláty z řezačky a podává je pracovníkovi, který je skládá dohromady a vytváří z nich jedinečný model.
SAMOČINNĚ SE ZDOKONALUJÍCÍ SYSTÉM
Bionické pracoviště je jednou z posledních novinek z dílny Festo Bionic Learning Network. Jedná se o jedno z možných uspořádání pracoviště pro člověka a stroj, které ukazuje, jak by mohla vypadat taková interakce v budoucnu. Schopnosti bionického cobota spolupracovat, podpořené síťovými asistenčními systémy a periferními zařízeními plus umělou inteligencí, činí z tohoto bionického pracoviště učící se systém, který se v každém kroku optimalizuje. Pracovník spolupracuje přímo s bionickým ramenem robota a ovládá ho pohybem, dotykem a řečí.
ŘÍZENÍ HLASOVÝMI POKYNY
Inteligentní software jako protějšek lidského mozku přijímá hlasové pokyny, převádí je do tzv. kontextových objektů a současně zpracovává všechna data a vstupy z různých periferních zařízení, zaznamenané pomocí senzorů. Všechny tyto informace využívá k tomu, aby vytvořil celkový obraz a určil optimální programovou sekvenci. Tu poté posílá na projekční plochu, aby informoval pracovníka, a bionickému cobotovi jako balík informací. Bionický cobot díky tomu ví, jak a kde se má pohybovat. S každou vyřešenou akcí se systém naučí něco nového.
MANIPULACE NA DÁLKU
Kromě práce na určeném pracovišti je možná dálková manipulace pomocí brýlí pro virtuální realitu a senzorových rukavic. Pro fyzicky oddělený řídicí systém využívá BionicWorkplace 180stupňovou stereofonní kameru 3D, která je na něm upevněna, a monitoruje celý pracovní prostor. Pracovník má přístup ke snímkům z kamery a může je sledovat v reálném čase pomocí brýlí pro virtuální realitu. Robota tak lze ovládat ze značné vzdálenosti, což je přínosné například v případě manipulace s nebezpečnými látkami nebo při vykonávání činností, které jsou zdraví škodlivé. Lze si také představit, že můžeme řídit několik systémů najednou, a to i v případě, že jsou rozptýleny ve výrobních pobočkách po celém světě.
APLIKACE ZNALOSTÍ PO CELÉM SVĚTĚ
Inteligentní pracovní prostředí schopné se učit nejen ukazuje, jak bude v budoucnu spolupráce mezi lidmi a stroji ještě intuitivnější, jednodušší a efektivnější, ale současně představuje globální síť podle Průmyslu 4.0. Jakmile je jednou daná znalost získána, lze ji včetně všech nových dovedností nekonečně sdílet a mít k ní přístup odkudkoli na světě.
Jednoho dne bude tedy možné vytvářet pracovní místa ve světové síti, přizpůsobovat je danému místu a upravovat podle jednotlivých úkolů.
www.festo.com/bionicworkplace