Roboty dnes najdete nejen v továrnách, ale třeba i v restauracích nebo u policie. Chcete vědět, kdo vám bude v budoucnu připravovat oběd nebo o kolik levnější může být výroba součástek i hotových produktů? Máme pro vás výčet 5 oborů, které čekají největší změny. Nepatří mezi ně i ten váš?
Výroba - efektivita, přesnost a bezpečnost
Spotřeba a s tím i poptávka po výrobcích všeho druhu roste po celém světě. Životní standard je na vzestupu nejen v Evropě nebo USA, ale také v zemích jako je Čína nebo Indie. Továrny a výrobní linky se potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Lidé ve výrobě se stávají nedostatkovým zbožím.
Právě tady přichází na řadu automatizace. První roboty se v továrnách velkých producentů začaly používat už v 60. letech minulého století, ale tehdy se zaměřovaly na jednoduché nebo nebezpečné úkony. Ty dnešní jsou mnohem sofistikovanější. Mezi jejich hlavní výhody patří:
- Zvýšená produktivita díky flexibilitě - moderní roboty lze přizpůsobovat různým úkonům
- Větší kvalita a preciznost díky lepší eliminaci chyb
- Bezpečnost podpořená vizuálními pomůckami a senzory, kterými jsou roboty často opatřeny
- Rychlost, která odpovídá neustále se měnící poptávce, novým variantám produktů apod.
Roboty bude možné programovat i z mobilního telefonu. Aplikace RoboDK přišla s řešením
Pokročilé roboty mohou například šroubovat jemnou mechaniku nebo sestavovat finální produkt. Mnohé simulují lidskou biologii, například ruce pro úchop a přenášení součástek. Velký potenciál má i proces nazývaný robotic kitting, tedy sestavování kusů nejčastěji retailových produktů. Budoucnost pak leží i v cloudu.
Například kolaborativní robot z dílny Fanuc CRX-10iA dokáže pracovat rychlostí až 2000 milimetrů za sekundu, je snadno programovatelný a mezi jeho hlavní výhody patří rychlá návratnost investice nebo bezpečnostní senzory, které ho zpomalí, když se v jeho blízkosti pohybují osoby.
V USA zase používají k recyklaci odpadu stále více automatizované linky, které odpad třídí namísto lidí. Systém RoCycle např. používá teflonové prsty schopné rozeznat velikost a tuhost objektu.
Hlavní výhody pokročilé robotizace podle studie Advanced Robotics in the Factory of the Future jsou:
- Až 15% úspora konverzních nákladů
- Až 40% úspora při kombinaci s dalšími inovacemi
52 % respondentů z průmyslu považuje pokročilou robotizaci za klíčový faktor zvyšování produktivity. Jisté je tedy jedno, výrobní linky budou v budoucnu vypadat o dost jinak než nyní.
Policie a armáda - výbušniny, průzkum a podpora v boji
V posledních letech se zdá, že vývoj v robotice dohání představivost hollywoodských scénáristů. Dnešní moderní stroje jsou schopné ničit miny a výbušniny, provádět průzkum nebo suplovat některé funkce bezpečnostních agentur. Kdoví, třeba v ulicích brzy potkáme RoboCopa.
Populární je například bezpečnostní robot Knightscope, kterého výrobci pronajímají za hodinovou sazbu firmám podobně, jako bezpečnostní agentury dodávají pracovníky ostrahy. Na bojištích světa zase fungují stroje schopné řešit nebezpečné situace místo lidí a chránit tak jejich zdraví.
Zemědělství - více jídla pro všechny
Podle odhadů OSN trpí hladomorem přes 800 milionů lidí. Není proto divu, že se robotizace ve velké míře dotkla i zemědělství a zpracování jídla. S příchodem pokročilé umělé inteligence se očekává, že za nás budou stroje vykonávat například:
- Odstraňování plevele
- Výsadbu
- Zalévání
- Hnojení
- Dojení
- Transport produktů
Cílem je zvýšit produktivitu (tedy více jídla) a snížit výrobní náklady (tedy větší zisk). Ve fázi zpracování pak roboty využívají například restaurace. Věděli jste třeba, že vaše těsto mohlo vyválet robotické rameno? Nebo že zdobení na dortech nastříkala robotická paže a ne mistr šéfkuchař?
Zdravotnictví - roboty na operačním sále
Šli byste dobrovolně „pod kudlu" robotovi, kdyby vám o tom řekli předem? Nejrůznější pokročilé stroje se stále více využívají na operačních sálech, kde provádějí úkony, které vyžadují vysokou míru přesnosti a bezchybnosti.
Kapitolou samo o sobě je biotechnologie, kde se s pomocí strojů vyvíjejí ty nejpokročilejší látky a (nejen) zdravotnické produkty.
Roboty také pomáhají při výrobě nebo transportu léčiv a zdravotnických pomůcek. Jenom díky moderním automatizovaným výrobním linkám si můžete dnes zajít do lékárny s jistotou, že tam vždy seženete prášek na bolest nebo mastičku proti oparu.
Transport a doprava - vozy budoucnosti
Ještě donedávna byla létající nebo samořídící auta doménou sci-fi filmů. A dnes? Tesla je nejhodnotnější automobilkou světa a kromě samořídících osobních vozů vyvíjí i samořídící kamiony. Ve vývoji je taky celkem 15 modelů létajících aut. Už se těšíte, až budete do práce létat vozem?
Extrémní přesnost je důležitá i v leteckém průmyslu, kde například roboty Fanuc díky čidlům a systémům vidění zvládají dodržovat ty nejpřísnější standardy i za vysokého výrobního tempa. Jen tak je možné udržovat obří letecký průmysl s jeho nepředstavitelnými nároky při životě.
Nic z toho by nebylo možné bez průmyslových robotů. Zatím pracují bok po boku svých lidských kolegů, sestavují kusy vozů nebo detekují a opravují chyby při výrobě. Ale pokud bude vývoj pokračovat tímto tempem, možná budeme za pár let už jen ležet na kanapi a usrkávat kafe, zatímco práci za nás budou vykonávat naši robotičtí kolegové.
Martin Müller