Senzory na bázi PBT vyrobené systémem Freeformer společnosti Arburg lze nyní použít v aplikacích, jakými jsou například robotická chapadla.
Indukční senzory přiblížení jsou široce používány v automatizačních systémech pro bezkontaktní detekci kovových předmětů. Obvykle se skládají z cívky, obvodové desky a zástrčky uzavřené v kovovém válci. Konstrukce snímače a tuhá geometrie pouzdra však omezují rozsah jeho aplikací. Fraunhoferův IPA ve spolupráci s firmou Arburg a automatizační společností Balluff vyvinuly technologii ukotvenou polymerem s dielektrickými vlastnostmi a systémem 3D tisku Arburg Freeformer, který umožňuje výrobu těchto senzorů v jakémkoli tvaru. To zpřístupní jejich použití v zařízeních, jako jsou robotická chapadla, což dříve nebylo možné.
Pouzdro senzoru vyžaduje plast s vysokou dielektrickou pevností a vlastnostmi zpomalujícími hoření. Polokrystalický polybutylen tereftalát (PBT), který se používá jako standardní vstřikovací materiál pro pouzdro elektroniky, tyto požadavky splňuje, nikdy však nebyl použit v aplikaci pro 3D tisk.
Ve srovnání s jinými platformami pro aditivní výrobu je technologie otevřeného systému Freeformer kompatibilní s řadou materiálů, včetně výrobních plastů. Granule PBT byly původně přiváděny do volné formy využívající jednotku pro přípravu materiálu se speciálním plastifikačním šroubem. V procesu bez formy jsou nyní malé plastové kapičky umísťovány po vrstvách tak, aby vytvářely požadovaný tvar včetně dutin pro elektronické součástky. Freeformer přitom automaticky pozastaví proces v každé vrstvě, aby integroval cívku, obvodovou desku či zástrčku. V samostatném procesu dávkovač stanoví stříbrné vodivé dráhy uvnitř pouzdra. K dokončení procesu jsou dutiny přetištěny a zality polyuretanem.
V návaznosti na úspěch 18měsíčního projektu pokračují společnosti Fraunhoferův IPA a Arburg ve výzkumu využití vodivých plastů v dalších aplikačních oblastech. /ns/