S tím, jak společnosti více spoléhají na ERP , se tyto systémy dále vyvíjejí, začleňují nové technologie a podporují širší škálu funkcí. Nepružná řešení jsou schopna zpom alit procesy digitální transformace firmy. To je také důvod, proč podniky musí reagovat i na trendy v oblasti ERP. Do značné míry totiž ovlivní jejich úspěšnost na trhu a schopnost přestát i krizová období.
Řešení pro plánování podnikových zdrojů (ERP — enterprise resource planning) dozrála a rozšířila svůj dosah na podporu většiny obchodních funkcí, od back-end procesů, jako je účetnictví, personalistika, nákup a výroba, až po funkce front-officu, jako je automatizace prodejních sil (SFA — sales force automation), automatizace marketingu a elektronický obchod. Podniky předpokládají, že jim ERP nejen sníží náklady odstraněním nadbytečných procesů a automatizací pozemských úkolů, ale také poskytne zaměstnancům přístup k důležitým informacím, aby mohli rychleji a lépe rozhodovat. Zatímco v minulých letech firmy v souvislosti s ERP řešily většinou „jen“ přechod do cloudu, nové nastupující trendy jsou v mnoha ohledech zásadnější a zajímavější a mohou výrazněji ovlivnit budoucnost firmy.
Cloudová a hybridní řešení Jelikož zdaleka ne všechny firmy reagovaly na dosavadní trend zefektivňování podnikových operací pomocí přechodu na cloudová řešení ERP, bude tento trend v důsledku zvýšených potřeb optimalizace a snižování závislosti na lidských zdrojích vyvolaných pandemi í i nadále pokračovat. Cloud computing totiž umožňuje pružněji reagovat na měnící se potřeby a počty zaměstnanců firmy, eliminuje vysoké náklady na pořízení a upgrade softwaru i hardwaru a v neposlední řadě také více podporuje mobilitu a potřeby práce na dálku. Řada dále v textu zmíněných trendů je navíc do značné míry na cloudových platformách závislá, nebo je v cloudu minimálně lépe a výhodněji realizovatelná a škálovatelná. Cestu blíže ke cloudu podpoří také integrace hybridních řešení ERP kombinující silné stránky místních a cloudových ERP bez jejich slabostí všude tam, kde realizace čistě cloudového řešení nepřipadá v úvahu. To využijí především podniky zaměřené na produkty a aktiva. Očekává se, že globální cloudový trh ERP poroste ročně o 13,6 % a do roku 2025 dosáhne podle statistik 40,5 miliardy USD. Někteří finanční ředitelé, kteří chtějí snížit náklady uprostřed ekonomické nejistoty, ve skutečnosti navyšují investice do cloudového ERP, aby podpořili úspory a lépe podporovali svou vzdálenou pracovní sílu. Průzkum finančních manažerů z roku 2020 naznačil, že větší investice do cloudových ERP technologií plánuje 20 % z nich.
Dvoustupňová řešení Historicky se mnoho společností pokusilo nasadit jeden ERP systém jak pro ústředí, tak pro všechny regionální kanceláře a dceřiné společnosti. V praxi však byl tento přístup často nákladný a jeho implementace mimořádně náročná. Dceřiné společnosti přitom obvykle mají specializované požadavky, nepotřebují plnou funkčnost podnikového systému a s univerzálním přístupem jim spíše přibývají problémy. Proto je takzvané dvoustupňové řešení ERP jedním z trendů pro letošní rok. Dvoustupňový ERP systém je strategií umožňující organizacím využít jejich investice do stávajících ERP systémů na podnikové úrovni (1. stupeň), zatímco dceřiné společnosti a divize fungují na bázi různých, často cloudových řešení (2. stupeň). Větší společnosti mohou nadále používat svůj základní systém ERP pro finance a další klíčové procesy, zatímco menší obchodní jednotky se obracejí k řešením, která řeší jejich specializované potřeby. Efektivita tohoto přístupu částečně závisí na schopnosti vyměňovat si vzájemně data — některá cloudová řešení 2. stupně obsahují integrované funkce pro integraci s podnikovými systémy ERP. Tento přístup má řadu výhod. Často je méně nákladný než dodatečné vybavení celopodnikovým ERP systémem. Řešení 2. stupně bývají jednodušší na implementaci a poskytují dceřiným společnostem větší flexibilitu reagovat na měnící se obchodní podmínky. Kromě toho může být dvoustupňový přístup vhodnější pro organizace v režimu rychlého růstu. V případě nekompatibility datových toků bez možnosti jejich přizpůsobení se však může stát dvoustupňové řešení i značnou přítěží. Velké organizace by proto měly pečlivě posoudit, zda jim dvoustupňová strategie ERP nabídne více obchodních výhod než jednostupňová, zejména modernizací malých, potenc iálně rychle rostouc ích obchodních jednotek, a zda zavedená lokální řešení poskytují dostatečnou míru schopnosti výměny či sdílení dat.
Více informací v reálném čase Schopnost vytváření a zobrazení hloubkových pohledů na fungování firmy či zákaznické zkušenosti a zefektivnění obchodních funkcí v reálném čase patří mezi hlavní důvody, proč mnoho podniků integruje systémy ERP do svých významných operací. ERP systémy podporují sdílení obchodních dat napříč různými odděleními v organizaci. ERP s daty v reálném čase také pomáhá zlepšit služby zákazníkům v organizacích díky tomu, že oddělení zákaznických služeb má k dispozici všechny potřebné informace o jednotlivých zákaznících.
Umělá inteligence Funkce umělé inteligence a strojového učení zabudované do ERP systémů pak pomáhají vytěžit více informací z dostupných dat, pomáhají uspokojit zvýšenou poptávku po personalizaci a vylepšují obchodní procesy. Zatímco v minulosti byly do některých systémů funkce umělé inteligence často doplňovány spíše externími dodavateli a nástavbovými aplikacemi, nyní je nabízí většina ERP v podobě integrovaných funkcí. Protože organizace shromažďují více provozních a zákaznických dat než kdykoli předtím, umělá inteligence může na jejich základě generovat podstatně spolehlivěji další cenné obchodní informace. Obrovské množství nestrukturovaných informací se navíc stává pro běžné užití méně přehledným a moderní ERP se tak bez umělé inteligence prakticky neobejde. S její pomocí lze rychle identifikovat vzorce chování a předpovídat různé trendy, které by „ručně“ či zastaralými systémy ani nebylo možné odhalit. Umělá inteligence dále pomáhá automatizovat a vylepšovat celou řadu procesů. Zvládá do nich například zahrnout i výrobce, kteří jsou schopni přistoupit na st rategi i inventury just-in-time, jejímž cílem je dodávat komponenty v poslední možné chvíli. Minimalizuje tak náklady na skladování zásob. Umělá inteligence ve formě strojového učení tedy může optimalizovat dodávky a pracovní plány pro zvýšení produktivity a snížení nákladů. Studie společnosti IFS z roku 2019 zjistila, že zhruba 40 % výrobců chce implementovat umělou inteligenci pro plánování a logistiku zásob a 36 % má v úmyslu ji použít pro plánování výroby a řízení vztahů se zákazníky.
Prediktivní analýza Hlad po ERP systémech naplněných umělou inteligencí zdůrazňuje rostoucí touhu organizací vytěžit z jejich provozních a zákaznických dat nové, relevantní poznatky, které zvýší jejich konkurenceschopnost. Dosavadní praxe se však zaměřovala převážně na analýzu zpětnou, tedy chování zákazníků, strojů a firmy v minulosti, případně v současnosti. Nyní je však potřeba klást čím dál větší důraz na analýzu prediktivní, tedy na odhalení a řešení toho, co se pravděpodobně stane v budoucnu. Například software se schopnostmi strojového učení může procházet data údržby společnosti o opravách strojů a předpovídat, kdy pravděpodobně dojde k poruchám. Organizace tak může plány údržby optimalizovat tak, aby poskytovala služby nebo vyměňovala součásti těsně před tím, než nastanou problémy, nebo ve chvílích, kdy nebude ohrožen plynulý tok výroby.
Integrace IoT Predikce poruch je umožněna především díky nástupu internetu věcí (IoT — Internet of Things) Integrací IoT do systému ERP pak přináší mnoho dalších příležitostí. Umožňuje organizacím používat senzory ke shromažďování a vyhodnocování velkého množství dat. Výrobní proces je pak lépe monitorován a disponuje přesnějšími informacemi o výkonu strojů v reálném čase. To také znamená, že operace mohou být plně automatizovány a sníží se jejich závislost na technicích a obsluze.
Mobilní aplikace Časy, kdy byla mobilita výjimečnou funkcí, jsou pryč. V dnešním světě je standardem. Systémy ERP musí mít podporu mobility jako základní funkcionalitu. Kromě přístupu k datům na cestách to má i řadu dalších výhod. Například schopnost provádět obchodní operace kdekoli a kdykoli je výhodou naprosto zjevnou. Mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety, tedy poskytují jak front-end, tak back-end aktivity, čímž pomáhají zvýšit celkovou produktivitu. Díky jim je i proces získávání některých dat pohodlnější a přesnější. Mobilita zlepšuje komunikaci, zvláště pak ve větších týmech rozptýlených v různých časových pásmech, a snižuje tak rizika zpoždění výroby. Tyto výhody mohou pomoci zvýšit efektivitu, učinit rychlejší rozhodnutí a zlepšit pracovní postupy. Mobilní aplikace ERP navržené s uživatelsky přívětivým rozhraním mohou uživatelům pomoci pracovat, i když nejsou u počítače. Zaměstnanci mohou plnit úkoly, jako je vykazování výdajů, protokolování hovorů a sledování času, a ze svých telefonů si mohou prohlížet stav kritických pracovních toků nebo schválení. Mobilní ERP nabízí data a přehledy v reálném čase a poskytuje celkové výhody včetně nepřetržitého vzdáleného přístupu, vyšší produktivity, rychlejšího a přesnějšího snímání dat a vyšší agility. Řešení, které může podporovat vzdálenou práci, se stalo kritickým, protože organizace se v důsledku koronavirové krize čím dál více spoléhají na distribuované pracovní síly.
Personalizovaná řešení ERP Personal izace je v posledních letech hlavním trendem napříč různými průmyslovými odvětvími. Jelikož se společnosti zaměřují na poskytování personalizovanějších a relevantnějších zkušeností zákazníkům, potřebují systémy ERP, které by těmto potřebám vyhověly pomocí funkcí, jako jsou vysoce přizpůsobitelné řídicí panely. Jedním z objevujících se trendů je rostoucí popularita asistenčních a konverzačních uživatelských rozhraní založených na umělé inteligenci, jako jsou chatboty, která mohou interpretovat hlasové nebo textové vstupy uživatelů a reagovat na otázky pomocí informací o zákaznících a objednávkách uložených v ERP. Historicky bylo ERP platformy se složitými skriptovacími jazyky obtížné přizpůsobit specializovaným potřebám jednotlivých podniků. Organizace však nyní mohou využívat cloudové platformy ERP dovolující snadnější konfiguraci. Roste také řada ERP řešení šitých na míru potřebám konkrétních průmyslových odvětví.
Digitální marketing O ERP systémech se nedá mluvit, aniž se zmíní marketing. Růst těchto řešení znamená, že si je společnosti musí ve svých marketingových procesech osvojit. Bez systému ERP bude marketingová kampaň postrádat relevantní metriky, které jsou požadovány. Vzestup významu sociálních sítí a jejich užitečnosti pro digitální marketing způsobil, že systémy ERP nyní integrují také funkce zaměřené na sociální média, a to jak pro potřeby zveřejňování příspěvků, tak i pro shromažďování odkazů a získávání analytických dat. ERP systémy díky tomu dovedou automatizovat a poskytovat lepší viditelnost firmy a zlepšovat i zákaznickou zkušenost. /PK a mim/