Nejlepší exponáty opět soutěžily o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise i letos udělila šest hlavních cen nejinovativnějším exponátům. Další ocenění bylo uděleno za celoživotní tvůrč í technickou práci a dosažené inovační činy.
Za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy ocenila letošní porota Zlatou medailí profesora Štefana Kassaye, který dokázal skloubit podnikání, inovace, vědu a výzkum a diplomacii do jednoho celku. „Jeho výsledky na cestě podnikatelské jsou až neuvěřitelné. Jeho vzdělávací aktivity a předávání obrovského objemu zkušeností formou publikací nemají srovnání. A přitom pan profesor zůstal skromný, pokorný a lidsky obyčejný, bez přetvářky,“ shrnul osobnost pana profesora do několika vět Roman Dvořák z vydavatelství MM Publishing.
Multifunkční hrotová bruska BUD 100/7000 Multi
Slovácké strojírny, závod TOS Čelákovice, získaly ocenění v kategorii Inovace výrobního stroje za novou mult i funkční hrotovou brusku BUD 100/7000 Multi. Oceněno bylo inovativní řešení teplotní kompenzace, geometrie a komplexní monitoring provozních stavů. Stroj charakterizuje oběžný průměr 1 000 mm, vzdálenost mezi hroty až 7 000 mm (na zakázku do 15 000 mm) a hmotnost obrobku v opěrkách až 12 000 kg. Jeho koncepce umožňuje použít více brousicích vřeteníků, posuvných v podélném směru a umístěných na podélném vedení zadního lože. Jeho možnosti rozšiřuje řada volitelných funkcí a možných konfigurací. Jen v provedení s jedním vřeteníkem se dvěma brousicími vřeteny obsluhuje řídicí systém Siemens Sinumerik 840 Dsl celkem 19 řízených os. Lze tak provádět komplexní broušení rozměrného dílce na jedno upnutí, brousit tvarové plochy a neokrouhlé tvary, integrovat inprocesní i postprocesní měření s automatickým zadáváním elektronických kompenzací geometrie stroje či využívat řízení opěrek pro optimalizaci tvaru obrobeného dílce. Pohony jednotlivých os jsou realizovány pomocí lineárních motorů.
Automatizace výrobního stroje OkumaArmroid
V kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0 uspěla společnost Misan s exponátem OkumaArmroid díky unikátní koncepci symbiózy výrobního stroje a automatizace. Výrobci, japonské společnosti OkumaCorporation, a dovozci jejích strojů do ČR, společnosti Misan, byla udělena Zlatá medaile za vlastní řešení symbiózy robotu Okuma Android s výrobním strojem, v jehož pracovním prostoru je robot umístěn (na veletrhu předváděn v chodu se soustruhem OkumaLB2000 Ex II). Výhodou této koncepce je úspora podlahové plochy a možnost využít robot nejen k manipulaci s obrobky, ale i pro další funkce — např. podepření štíhlého dílce lunetou, cílený přívod chladiva či maziva k obrobku nebo čištění dílce, resp. pracovního prostoru po skončené operaci. Robot si sám odebírá příslušnou pracovní hlavici ze zásobníku umístěného vedle vřeteníku stroje a pro aktuální konfiguraci provádí automatickou antikolizní kontrolu. Obráběcí stroj i robot jsou ovládány řídicím systémem stroje. Díky vestavění do nitra stroje navíc robot nepřekáží obsluze, a je proto vhodný i pro malosériovou a kusovou výrobu s potřebnou lidskou asistencí.
Al-Inspector.one — automatický inspekční systém využívající umělou inteligenci pro flexibilní výrobu
Ve stejné kategorii získala Zlatou medaili MSV 2021 také firma Stoba & Optisolutions s exponátem Al-Inspector.one. Tentokrát však za pokročilou automatizaci inspekčního systému využívající umělou inteligenci, vysokou variabilitu testerů, rychlou analýzu naměřených dat pomocí strojového učení a paralelních počítačů a za schopnost učení i na základě digitálního dvojčete výrobku se simulací vzácných vad. Systém je vybaven elektromagnetickými dopravníky levitujícími s díly nad variabilními drahami a se schopností pohybu všemi směry, s možností rotace kolem vertikální osy a naklápění. Zařízení může využívat širokou paletu testerů (optika, mikroskopie, vířivé proudy, dotykové měření, RTG apod.). Vysoký, 3s takt propůjčuje zařízení schopnost uplatnění v rámci 100% kontroly produktů v hromadné výrobě. Vysoká přesnost pak dovoluje kooperaci s průmyslovými roboty i v rámci výroby velmi přesných součástí.
Senzor přetvoření 4dotSM
Firma 4dotMechatronic Systems získala Zlatou medaili za senzor přetvoření 4dotSM, který soutěžil v kategorii Inovace komponentů ve strojírenství. Porota ocenila unikátní konstrukci tlakového senzoru pro tváření, obrábění a těžký průmysl. Jedná se o přesný a odolný senzor umožňující měření v bezprostřední blízkosti pracovní části stroje, odolávající vysokému namáhání. Vedle monitorování deformací velkých upínačů umožňuje měření síly jednotlivých operací a celkové síly lisů. Odlišná konstrukce oproti tlakovým senzorům síly snižuje počet senzorů potřebných ke kompletnímu sledování namáhání nástroje. Senzor umožňuje jednoduchou výměnu a montáž, kterou zvládne po zaškolení běžně kvalifikovaný personál.
Magnetický, levitační transportní systém XPlanar
V kategorii Inovace v transportu a logistice zvítězila firma BeckhoffAutomation s exponátem XPlanar. Ocenění obdržela za průmyslově realizovatelný magnetický, levitační, distribuovaný dopravní systém s individuálními vozíky (movery) s přesným polohováním v šesti stupních volnosti. Systém rovinných (planárních) motorů XPlanar kombinuje výhody konvenčních lineárních technologií s magnetickou levitací. Levitující transport produktů umožňuje nové možnosti pro manipulaci s produkty uvnitř stroje a také mezi několika stroji. Uživatel těží z volného pohybu, jednotlivé zboží lze přepravovat na jakékoli místo libovolnou cestou. XPlanar kombinuje flexibilitu s dynamikou konvenčních lineárních motorů a nabízí přidanou hodnotu prostřednictvím propojení jednotlivých výrobních kroků. Tím se optimalizuje čas výrobního cyklu. Díky šesti stupňům volnosti a vysoké přesnosti XPlanar výrazně zjednodušuje jednotlivé výrobní kroky. Nespornou výhodou je minimální náročnost na údržbu.
CaviPlasma — zařízení pro dezinfekci a úpravu kapalin
Nejlepší Inovací ve zpracovatelské technologii bylo podle poroty zařízení pro dezinfekci a úpravu kapalin CaviPlasma, které vystavilo Vysoké učení technické v Brně — Fakulta strojního inženýrství. Jde o unikátní řešení průmyslově produktivního plazmového čištění vody a výrobu dezinfekční vody založenou na odpařování vody ejekčním podtlakem místo ohřevu. Jedná se o zcela nový princip v oblasti čištění odpadních vod opřený o synergii hydrodynamické kavitace a nízkoteplotního plazmového výboje. Současné principy plazmové úpravy vody pracují maximálně s jednotkami litrů za hodinu, zařízení CaviPlasma je schopno zpracovávat desítky metrů krychlových za hodinu. Kombinuje v sobě principy hydraulické (vytvoření kavitační zóny vyplněné sytou párou) a principy vysokonapěťové elektroniky (vytvoření plazmového výboje mezi elektrodami vloženými do kavitační oblasti). /Petr Borovan a Michael Málek/