Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci fi rem s tuzemskou výzkumnou organizací (výzkumnými organizacemi v ČR) a v rámci vývojových projektů dotovaných státem získalo:
OBRÁBĚCÍ CENTRUM MCU 1100V – 5X Výrobce: Kovosvit MAS Vystavovatel: Kovosvit MAS Frézovací multifunkční pětiosé obráběcí centrum se stavebnicovou konstrukcí. Umožňuje komplexní obrábění široké škály obrobků z různých materiálů. Stavebnicovost je dána možností užití řady vřetenových jednotek s různými vlastnostmi, možností defi novat velikost zásobníku nástrojů až pro 360 nástrojů a různé upínací systémy, možností aplikace soustružnického stolu a velikosti otočně sklopného stolu. Zásobník nástrojů je řízen autonomně. Vyznačuje se vysokou tuhostí, dynamikou a aktivní teplotní stabilizací konstrukce. Na projektu stroje spolupracovala Strojní fakulta ČVUT v Praze a Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně.
Zlatou medaili za nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci fi rem s tuzemskou výzkumnou organizací a v rámci vývojových projektů dotovaných státem (MPO – TIP) získal:
CHYTRÝ AUTOPILOT NA LETOUNU EPOS Výrobce: Evektor Vystavovatel: Vysoké učení technické v Brně Chytrý autopilot představuje inovativní automatický systém digitálního řízení letu poskytující výrazné zvýšení bezpečnosti letu, který přitom zachovává pro piloty velkou míru autonomie řízení. Ve spolupráci s firmou Evektor byl systém nainstalován do konceptu sportovního letounu budoucnosti SportStar EPOS. Vývojem se povedlo dosáhnout synergického účinku prostřednictvím sjednocení technologií digitálního řízení letu s konceptem moderního sportovního letounu, který je poháněn elektrickým motorem s charakteristickou přívětivostí k životnímu prostředí a s nízkými náklady na provoz a údržbu.
Zlaté medaile za nejlepší inovační exponát – komerční produkt získaly:
STROJ M2 CUSING Výrobce: Concept Laser Vystavovatel: Misan Stroj M2 cusing fi rmy Concept Laser je systém pro laserové spékání kovových prášků, například korozivzdorné, nástrojové oceli, slitiny titanu, hliníku, CoCr, Inconelu nebo drahých kovů (Au, Ag). Systém vyrábí součásti aditivní technologií, známou také jako rapid prototyping, při níž dochází k lokálnímu natavení ve vrstvách nanášeného kovového prášku pomocí laseru. Uplatnění nachází při výrobě hotových dílů, které nelze běžnými výrobními metodami zhotovit (například s konformním vnitřním chlazením, bezešvě zřetězené díly atd.), nebo při prototypové výrobě odlitků bez nutnosti výroby formy. Stroj lze využít v oblasti automobilového, leteckého, lékařského, dentálního, šperkařského průmyslu a v oblasti výroby vstřikovacích forem. Inovace spočívá v systému řízení kvality QM Meltpool, která je doplňkovou funkcí stroje a přináší komplexní diagnostiku výrobního procesu sledováním samotného spékání a evidováním stavů klíčových parametrů stroje pro následné automatické zpracování zprávy o výsledku procesu. Výstupem je dokonalá kontrola vyráběných součástí s odhalením možných vad v povrchové nebo vnitřní struktuře součástí. Případné vady jsou zobrazeny v systému stroje, aby mohly být lokalizovány na fyzické součásti. Tato funkce je vyžadována zejména při výrobě součástí pro letecký průmysl a při výrobě nosných kostních náhrad a zubních protetik.
PROUDOVÝ TURBÍNOVÝ MOTOR TJ100S-125 Výrobce: První brněnská strojírna Velká Bíteš Vystavovatel: První brněnská strojírna Velká Bíteš Proudový motor je navržen a vyráběn jako pohonná jednotka s tahem 1250 N určená především pro bezpilotní prostředky. Motor je jednohřídelové koncepce s jednostupňovým radiálním kompresorem, prstencovou spalovací komorou, jednostupňovou axiální turbínou a výstupní tryskou. Rotor motoru je uložen na 2 kuličkových ložiskách, mazání zajišťuje autonomní olejový systém. V sání kompresoru je situován bezkartáčový startér-generátor, umožňující spouštění palubní sítě a generování energie v době, kdy je motor v chodu. Regulaci motoru zajišťuje digitální řídicí systém.
ZAŘÍZENÍ SEKUNDÁRNÍ METALURGIE VD/VOD-VIT Výrobce: Vítkovice Heavy Machinery Vystavovatel: Vítkovice Machinery Group Kesonové zařízení typu VD/VOD-VIT patří do kategorie tzv. sekundární metalurgie. V hermeticky uzavřeném kesonu probíhá ve vakuu rafinace kovové taveniny. Zařízení lze využívat při masové výrobě ocelí – po vakuové rafi naci následuje odlévání technologií nepřetržitého lití nebo odlévání do kokil, případně zpracování technologií elektrostruskového přetavování ingotů ve vakuu. V porovnání s komorovým vakuovým zařízením typu RH/RH-Ob/RH- -KTB výhoda kesonového zařízení spočívá v emulgaci upravené strusky s kovovou taveninou v průběhu rafi načního procesu, přičemž tato struska působí jako rafi nační činidlo. /bvv/