Česká společnost pro jakost vyhlašuje nový již 5. ročník soutěže Ambasador kvality ČR . Účast nabízí všem organizacím nezávislé posouzení jejich přístupu ke kvalitě, a je tak vítanou a vhodnou zpětnou vazbou pro vedení organizace, že je na dobré cestě k udržitelné kvalitě a úspěchu. Toto platí zvlášť pro současné turbulentní období. Soutěž Ambasador kvality je určena nejen firmám, ale také organizacím veřejného sektoru, jejichž aktivní zájem a zapojení se do soutěže je příjemným překvapením. O ceně Ambasador kvality jsme hovořili se zástupcem vyhlašovatele ceny Petrem Kotenem, ředitelem České společnosti pro jakost.
Proč jste ocenění Ambasador kvality ČR vyhlásili a pro koho je určeno? Česká společnost pro jakost dlouhodobě usiluje o rozvoj a popularizaci nástrojů managementu kvality a systémů řízení. Podporou rozvoje kvality chce tak přispívat i k ekonomickému úspěchu organizací v České republice. Právě proto byla tato soutěž vyhlášena. Letos vstupuje do dalšího ročníku a je založena na posouzení nejen současných ekonomických výsledků organizací, ale především na posouzení jejich přístupu ke kvalitě jako k fenoménu, který je nezbytným předpokladem pro dlouhodobou úspěšnost. Kvalita v tomto programu oceňování není však chápana pouze jako souhrn přístupů vedoucích k zajištění podmínek pro výrobu kvalitních produktů či poskytování kvalitních služeb, ale zahrnuje i další aktivity, mezi které patří například aktivní propagace a komunikace kvality u všech důležitých zainteresovaných stran, inovace produktů, odpovědný a udržitelný přístup k podnikání.
Můžete více přiblížit, podle jakých kritérií budou účastníci hodnoceni? V rámci ocenění je hodnoceno pět oblastí. První je zaměřena na ekonomické ukazatele. Druhá, nazvaná „ocenění za kvalitu“, se zaměřuje na to, jaká ocenění v oblasti kvality organizace získala, jaké má akreditované certifikáty a případně jaká personální „kvalitářská“ ocenění mají pracovníci organizace. Třetí, nejvíce hodnocenou oblastí jsou „aktivity organizace na podporu kvality“. Tam patří například zapojení do národních či mezinárodních profesních organizací, organizování odborných akcí, publikační či přednášková činnost pracovníků. Čtvrtá oblast je zaměřena na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí a poslední oblast na ochranu spotřebitele.
Jak náročné je přihlásit se a jak soutěž probíhá? Soutěž jsme se snažili udělat pro uchazeče co nejméně administrativně náročnou. Organizace vyplní jednoduchý dotazník, který je zpřístupněn na internetových stránkách České společnosti pro jakost. Kvalifikovaní hodnotitelé provedou posouzení údajů uvedených v dotazníku. U prvních šesti organizací, podle vyhodnocených dotazníků, proběhne jednodenní ověřovací posouzení na místě. První tři organizace v rámci slavnostního vyhlášení obdrží věcný dar, firmy na čtvrtém až šestém místě budou rovněž slavnostně vyhlášeny a oceněny diplomy. Všechny zúčastněné firmy získají pamětní list a poděkování.
Již v minulém ročníku byly kategorie rozšířeny i pro organizace veřejného sektoru. Co k tomu vedlo? Prvnímu ročníku soutěže Ambasador kvality České republiky se dostalo mimořádné pozornosti a my jsme od několika úřadů dostali dotaz, zda je soutěž určena i pro ně. To byl prvotní impulz k modifikaci kritérií tak, aby smysl soutěže zůstal zachován, a soutěž zůstala atraktivní pro státní správu, samosprávu, ale i neziskové organizace. Jak může účast v soutěži subjektům státní správy a samosprávy pomoci? V rámci státní správy i samosprávy se řada úřadů aktivně angažuje na poli kvality již mnoho let. Účast v soutěži je pro ně inspirativní mimo jiné tím, že si ujasní, do jaké míry plní jednotlivá kritéria a snadno pak identifikují svoje silné stránky a oblasti pro zlepšení. A samozřejmě pro organizace, které skončí „na bedně“, je ocenění formou poděkování a pozitivní propagace. Kvalita v kostce znamená zaměření na spokojenost zákazníka, pořádek v organizaci a zaměření na efektivní fungování. Toto jsou beze sporu atributy, o které by úřadům mělo jít.
Prozradíte nám, kdo se pyšní titulem Ambasador kvality ČR z loňského roku? Vítězem ceny v podnikatelském sektoru se stala společnost Kaufland Česká republika, provozovatel známého řetězce. Společnost asi není třeba blíže představovat. Hodnotitelé zde ocenili zejména probíhající a realizované projekty zlepšování, které měly prokazatelně pozitivní dopady zejména na zákazníky, na zaměstnance, na využívání lokálních dodavatelů, ale i na komunity občanů žijících v okolí prodejen. Vítězem ceny ve veřejném sektoru se stalo město Hranice, Městský úřad Hranice. Zde hodnotitelé pozitivně vnímali především intenzivní oboustrannou komunikaci radnice s občany a řekněme flexibilní reakci na jejich potřeby. Radnice města cílí své aktivity do oblasti smart city a také klade velký důraz na ochranu životního prostředí.
Zpátky k soutěži: jaký je poplatek za účast v této soutěži? Účast v první fázi soutěže je bezplatná, k tomu stačí vyplnit a zaslat jediný dokument, kterým je přihláška a sebehodnotící dotazník v jednom. Poplatek za účast v soutěži platí pouze ti, u kterých bude provedeno hodnocení na místě. Poplatek je stanoven ve výši 18 000 Kč pro firmy a 15 000 Kč pro organizace veřejného sektoru.
Kdy se organizace mohou k účasti hlásit? Přihlášky přijímáme od června do konce září. Zatím je čas si vše rozmyslet, prostudovat přihlášku a dotazník k aktuálnímu ročníku. Vyhlášení cen probíhá na podzim v rámci slavnostního večera konaného při příležitosti pořádání Dnů kvality, což je dvoudenní konference zaměřená na systémy managementu a moderní nástroje řízení. Proto bych závěrem rád vyzval všechny firmy i organizace veřejného sektoru, které „dobře fungují a fandí kvalitě“, aby zvážily svou účast v letošním ročníku soutěže a nebály se zviditelnit. Přihlášku a další informace najdou na webových stránkách csq.cz/udilene-ceny-a-souteze.