V ZF Electronics Klášterec nad Ohří proběhla realizace projektu Zero Emission Factory (ZeF), jehož cílem byla výstavba nových „zelených“ zdrojů elektřiny, tepla a chladu za účelem snížení spotřeby energií a zajištění bezemisního provozu výrobního areálu ZF Electronics Klášterec.
Projekt ZeF realizovaný v Klášterci nad Ohří naplňuje strategické cíle ZF Friedrichshafen AG na snížení emisí a nezávislosti na zemním plynu. Instalací nových technologií se očekává:
pokrytí 20 % el. energie z celkové roční spotřeby elektřinou vyrobenou ve FVE,
úspora 40 % tepla z celkové roční spotřeby teplem vyrobeným tepelnými čerpadly a využitím rekuperace,
pokrytí 16 % chladu z celkové roční spotřeby chladem vyrobeným v jednotce volného chlazení,
snížení emisí CO2 na 0 %.
V září 2023 byla dokončena 1. a 2. etapa instalace fotovoltaické elektrárny sloužící pro vlastní spotřebu elektřiny v ZF Electronics Klášterec. V listopadu 2023 byla zahájena 3. etapa projektu ZeF, která řeší výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla, instalaci rekuperátorů pro využívání odpadního tepla ze vzduchotechniky a instalaci chladičů pro freecooling. Vzhledem k tomu, že ZF Electronics nakupuje elektřinu vyrobenou ve vodních elektrárnách, bude po zavedení tepelných čerpadel a elektrických kotlů produkovat 0 % CO2.
Fotovoltaická elektrárna
Nová FVE je navržena za účelem pokrytí vlastní spotřeby elektrické energie závodu ZF Electronics Klášterec s možností přetoků nespotřebované elektřiny do distribuční sítě ČEZ. Instalovaný elektrický výkon FVE dosahuje maxima 1,4 MWep, přičemž průměrná spotřeba elektřiny v závodě činí cca 1,1 MWep. Z toho vyplývá, že ve slunečném dni výroba elektřiny s přehledem pokryje celou vlastní spotřebu továrny. Sklon a orientace panelů jsou dány požadavkem na maximální využití slunečního záření. Za tímto účelem byla na rovných plochách střech navržena jihovýchodní orientace FV panelů se sklonem cca 10°, na zatravněných svazích podle sklonu zatravněné plochy se sklonem FV cca 30°, opět s jihovýchodní orientací. Etapa 3 je zaměřena na náhradu stávajících zdrojů tepla za bezemisní, na snížení energetické náročnosti, a tím snížení emisí CO2 a směřování ke klimatické neutralitě.
Tepelná čerpadla
Při požadavku na snížení emisí CO2 je zřejmé, že je nutné odstavení stávajících plynových kotelen jako zdrojů emisí oxidu uhličitého a jejich nahrazení bezemisními zdroji na elektrickou energii — tepelnými čerpadly.
Osazení freecoolingu pro technologické chlazení
Do stávajícího okruhu technologického chlazení byl vřazen deskový výměník glykol/voda. Ten oddělil stávající vodní okruh technologického chlazení od glykolového okruhu systému freecoolingu. V glykolovém okruhu bylo osazeno oběhové čerpadlo a ventilátorový suchý chladič — freecooler. Tento ventilátorový chladič má mnohem menší elektrický příkon než chladič kompresorový.
Rekuperace vzduchu
Stávající vzduchotechnické jednotky pro odsávání vzduchu z výrobních strojů byly nahrazeny vzduchotechnickými jednotkami s děleným rekuperačním výměníkem propojeným kapalinovým okruhem. Odebrané teplo je předáváno kapalinovým okruhem do vzduchotechnických jednotek pro větrání montážních hal.
Utěsnění budovy
Utěsnění budovy představuje instalaci příček do propustí mezi skladovací a výrobní částí hal a vedlejšími prostory, aby nedocházelo k úniku upraveného vzduchu z haly a poklesu přetlaku, na který musí reagovat FM ventilátorů zvyšováním průtoku vzduchu do haly. /L. Klvaňa, Z. Štěpánek, oddělení Facility, ZF Elelectronics Klášterec/