PORADA OBCHODNÍCH ŘEDITELŮ ČLENSKÝCH FIREM SST Dne 21. listopadu 2013 proběhlo v reprezentativních prostorách Školicího střediska č. II společnosti Slovácké strojírny v Uherském Brodě pravidelné setkání obchodních ředitelů členských firem SST. Účastníky přivítali osobně generální ředitel Slováckých strojíren Ing. Jiří Rosenfeld, CSc., a Ing. Stanislav Janáč, ředitel Závodu 08 – TOS Čelákovice. Poté je pozvali k prohlídce uherskobrodského podniku. Samotnou poradu, jejíž program byl tentokrát opravdu bohatý, zahájil ředitel SST Ing. Petr Zemánek, který zhodnotil rok 2013 z hlediska teritoriálního zaměření a úspěšnosti obchodních aktivit členských podniků. Konkretizace výsledků účasti strojírenských fi rem na zahraničních veletrzích v roce 2013 a zvláště pak na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byla poté hlavním tématem vystoupení pracovníka Veletrhů Brno Ing. Michalise Busiose. O postřehy z EMO Hannover 2013 se s účastníky porady podělil vedoucí Ústavu 12135 a Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při Fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze Ing. Jan Smolík, Ph.D. Se změnami ve strategii podpory exportu ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a s novým rozdělením kompetencí mezi vládní agentury CzechTrade a Czech- Invest seznámil přítomné obchodní ředitele Ing. Miloš Kočí, předseda představenstva a generální ředitel Rapidu, který je dlouhodobě jednou z nejúspěšnějších realizačních fi rem zajišťujících účast strojírenských podniků na zahraničních veletrzích. Zasvěcený komentář ke statistickým údajům oboru obráběcích a tvářecích strojů podal Ing. Leoš Mačák, náměstek ředitele SST. Zahraniční veletrhy chystané na rok 2014 byly jako obvykle očekávaným tématem, zajímajícím všechny zúčastněné. Hovořili o nich jednak pracovníci expertního útvaru SST, ale také Pavel Růžička z časopisu M+M Průmyslové spektrum. Lenka Výborná z fi rmy Landesmesse Stuttgart pozvala naše strojírenské podniky k účasti na veletrhu AMB Stuttgart. Závěr porady tvořila trojice vystoupení zaměřených na podnikovou praxi. Odezněla jednak zajímavá prezentace fi rmy Argo Hytos, o novinkách na trhu s ložisky hovořil Ing. Miloslav Hloušek z SKF Ložiska a s podmínkami pro vytvoření optimální IT infrastruktury ve strojírenské firmě seznámil posluchače Ing. Jiří Dinter ze společnosti Soiron. Pravidelnými hosty porad obchodních ředitelů jsou pracovníci akciové společnosti Česká spořitelna, která je už druhým rokem oficiálním partnerem Svazu strojírenské technologie. Tentokrát nabídla Ing. Andrea Suchá různé možnosti financování projektů úspor energií pro strojírenské firmy.
MECHATRONIKA – OBOR BUDOUCNOSTI PRO STUDENTY STŘEDNÍCH ŠKOL A UČILIŠŤ TECHNICKÉHO ZAMĚŘENÍ Dne 25. listopadu 2013 se v prostorách pražského sídla společnosti s ručením omezeným FESTO pořádala v rámci projektu Získání dovedností v oblasti mechatroniky a automatizace pro žáky středních odborných škol a učilišť odborná konference zaměřená na výuku tohoto oboru. Svaz strojírenské technologie byl administrátorem projektu a zároveň organizátorem této konference. Do projektu bylo zapojeno celkem 6 středních škol a odborných učilišť technického zaměření ve Středočeském kraji, jejichž zástupci – ve většině případů přímo ředitelé – dostali možnost na konferenci vystoupit, představit svou školu a pohovořit o formách účasti studentů a pedagogů. Zástupci vedení škol z Mělníka, Benešova, Čelákovic, Kladna, Hořovic a Mladé Boleslavi využili této příležitosti nejen k vyhodnocení přínosu projektu, ale defi novali v řadě případů i aktuální problémy, s nimiž se výuka technických oborů setkává. Po úvodním slově koordinátora projektu Ing. Leoše Mačáka, náměstka ředitele SST, vystoupil ředitel odboru strategií a trendů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Ing. Eduard Muřický, který zdůraznil především nutnost těsné vazby odborné výuky na průmyslovou praxi a v té souvislosti poukázal na nově schválené možnosti daňových odpisů pro podniky, které budou se školami spolupracovat. To vše v rámci poskytování odborných praxí, vyplácení stipendií úspěšným studentům a získávání nových pracovníků z řad absolventů škol. Obecná problematika výukových plánů středních technických škol a učilišť byla tématem vystoupení Ing. Jitky Pohankové, náměstkyně ředitele Národního ústavu pro vzdělávání. Odbornými aspekty vý uky mechatroniky a automatizace včetně stávající nabídky učebnic a odborných příruček se zabýval pracovník Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při Fakultě strojní ČVUT v Praze Ing. Pavel Souček, DrSc. Celkový obraz současného stavu našeho středního technického školství načrtl ředitel Střední průmyslové školy Betlémská v Praze Ing. Miroslav Žilka, který vystoupil rovněž v roli zástupce Unie školských asociací. Velmi přínosné byly proslovy zástupců průmyslové praxe. Významnou strojírenskou fi rmu vyrábějící světoznámé brusky Erwin Junker Grinding Technology představil v roli partnera vzdělávacího projektu její šéfk onstruktér Ing. Jiří Líska. O významu mechatroniky jako oboru hovořil rovněž Ing. Martin Podlipný z fi rmy TOS Čelákovice Závěrečné slovo patřilo regionálnímu manažerovi pro Středočeský kraj Svazu průmyslu a dopravy ČR Zdeňku Strnadelovi. Konference se celkem zúčastnilo 31 referujících a posluchačů a byla ze strany organizátorů i účastníků hodnocena velmi pozitivně.
SLAVNOSTNÍ CHVÍLE V SÍDLE HEJTMANA ZLÍNSKÉHO KRAJE Svaz strojírenské technologie uspořádal letos už popáté v rámci doprovodného programu MSV v Brně Soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů, která je určena pro studenty středních technických škol a učilišť. O její vzrůstající popularitě svědčí mimo jiné skutečnost, že letošního ročníku se zúčastnilo celkem 143 soutěžících z 35 škol ČR. Do soutěže byly zapojeny významné české strojírenské společnosti. Obráběcí stroje pro ni poskytly KOVOSVIT MAS (vertikální obráběcí centrum MCV 754 QUICK) a TAJMAC-ZPS (vertikální obráběcí centrum MCFV 1050). Soutěž moderovali a řídili lektoři dodavatelů řídicích systémů HEIDENHAIN, SIEMENS a FANUC FA CZ. Nástroje pro obrobení komponentů podle vítězných NC programů dodala společnost PRAMET TOOLS a mediálním partnerem soutěže byl Technický týdeník, který jí jako obvykle zajistil náležitou publicitu. Vítězové letošního ročníku soutěže byli vyhlášeni už v závěrečný den MSV v Brně. Dne 27. listopadu 2013 byli pak studenti dvou technických škol Zlínského kraje pozváni do sídla hejtmana Zlínského kraje Mgr. Stanislava Mišáka ke slavnostnímu předání cen pro absolutní vítěze. Dominik Slováček ze SPŠ polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín získal prvenství v programování v systému SIEMENS určeném pro technologii frézování a Jakub Šebák z Gymnázia Jana Pivečky a Střední odborné školy ve Slavičíně zvítězil v systému FANUC pro technologii soustružení. K pochvalným slovům pana hejtmana se připojili i radní pro oblast školství a mládeže Krajského úřadu Zlín Petr Navrátil a ředitel odboru strategií a trendů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Ing. Eduard Muřický. Ceny organizátora soutěže, Svazu strojírenské technologie, předal studentům osobně ředitel Ing. Petr Zemánek. Ve svých projevech se výše zmínění pánové shodně vyjádřili v tom smyslu, že studentská soutěž naznačuje jednu z cest, jak posunout veřejné mínění v tom směru, aby technické vzdělání opět získalo zaslouženou prestiž a aby se absolventi technických škol dobře uplatnili na trhu práce a jako špičkoví odborníci ve svém oboru přispěli k zajištění konkurenceschopnosti české strojírenské výroby. Poděkování patřilo samozřejmě i vedení a pedagogům technických škol, kteří musí často zápasit nejen s nedostatkem fi nančních prostředků, ale i s nízkou kvalitou učebních textů, a přesto se jejich práce daří. Všichni zúčastnění – a to včetně studentů – ocenili způsob, jakým Svaz strojírenské technologie propaguje strojírenské obory mezi mladými lidmi a usiluje o zapojení svých členských podniků do procesu praktické přípravy nové technicky vzdělané generace.
PhDr. Blanka Markovičová, tisková mluvčí SST