Ve dnech 3. a 4. dubna 2023 se v salonku pražského hotelu Adria sešlo 14 manažerů, kteří stojí v čele nejvýznamnějších evropských strojírenských svazů sdružených v Evropské asociaci průmyslu výrobních strojů a příslušných technologií CECI MO, ke svému pravidelnému jednání.
Hostitelem setkání zástupců nejvýznamnějších evropských strojírenských svazů byl tentokrát Svaz strojírenské technologie. Jeho ředitel Ing. Oldřich Paclík, CSc., své kolegy, kteří do předjarní Prahy přijeli v mimořádně vysokém počtu, srdečně přivítal a popřál jim úspěšné jednání i příjemný pobyt v naší turisticky atraktivní metropoli. Zasedání, které bylo zahájeno v odpoledních hodinách, řídil jako obvykle generální ředitel CECIMO Filip Geerts za asistence Damira Glase, jenž řídí provoz sekretariátu CECIMO v Bruselu a je zodpovědný za otázky vnější komunikace asociace. Úvod jednání patřil vystoupením jednotlivých zástupců zúčastněných strojírenských svazů, kteří podali aktuální informace o stavu produkce, exportu, importu a spotřeby odvětví MT včetně vytipování nejzávažnějších problémů, jež svazy aktuálně řeší, a výhledu vývoje na nejbližší období. Řada manažerů zmínila rovněž některé dílčí kroky jednotlivých evropských vlád motivované snahou zhoršenou situaci řešit.
Situace v jednotlivých členských zemích
Švýcarská ekonomika celkově utrpěla problémy kolem banky Credit Suisse, ale obor MT (machine tools) v roce 2022 prosperoval a má i pro letošní rok dostatečnou zásobu zakázek, takže výhled je velmi dobrý. Italové hodnotí pozitivně zvýšení vývozu italských strojů do Severní Ameriky i do zemí západní Evropy, zatímco jejich vývoz do východoevropských zemí a do Jižní Ameriky poklesl. V Belgii trpí obor MT především nízkou úrovní investic, ale pozitivní je, že inflace ve srovnání s rokem 2022 výrazně poklesla, a to na úroveň 4,5 %. Španělsko zaznamenalo v roce 2022 12% nárůst výroby a 11,3% nárůst nových zakázek. Situace celkově je lepší u tvářecích strojů. Data za první dva měsíce roku 2023 ukazují výsledky ještě o 2 % lepší, než tomu bylo loni. Ve Velké Británii zůstávají prozatím prosperujícími obory průmysl kosmický a v souvislosti s válkou na Ukrajině také průmysl obranný, zatímco výroba automobilů je stále v krizi. Propad obchodní bilance se zeměmi Evropské unie se dosud nepodařilo nahradit. Vysoké ceny energií a pokles investic s největší pravděpodobností způsobí, že Velká Británie bude jednou ze zemí, které v letošním roce zažijí recesi a další nárůst schodku státního rozpočtu. Ve Francii se situace pro obor MT začala vyvíjet pozitivně, zvláště v sektoru automobilového a energetického průmyslu, ale současná sociálně-politická krize k pozitivnímu vývoji rozhodně nepřispívá. V Rakousku sice došlo k vysokému nárůstu objednávek, celkem o 21 %, ovšem vzhledem k problémům s dodavateli mohlo být akceptováno jen 2,7 % z nich a vysoká zásoba nevyřízených zakázek výrazně destabilizuje výrobu. Situace v Turecku je výrazně ovlivněna rusko-ukrajinským válečným konfliktem, následky mohutného zemětřesení, nadcházejícími prezidentskými volbami a hyperinflací. Švédsko má za sebou úspěšný rok 2022 a optimisticky vypadá i výhled na rok letošní. Problém vidí místní strojaři pouze v nedostatečných investicích do oboru MT. Finové hodnotí situaci v oboru jako dobrou. V Dánsku došlo k až 5% navýšení mezd, k 0,5% poklesu hospodářského růstu a mírnému zvýšení nezaměstnanosti. Ředitel SST Ing. Oldřich Paclík zmínil vysokou inflaci v České republice, která klesá jen velice pozvolna a výrazně negativně ovlivňuje výrobce i dovozce. Současné výsledky produkce jsou ve srovnání s nejúspěšnějším rokem 2018 zhruba o 40 % nižší. Pro obor MT v ČR byl kritický rok 2021, kdy vývoj produkce dosáhl nejnižšího bodu především v důsledku výrazného poklesu vývozu do Německa. S omezením vývozu do Ruska se už obor víceméně vyrovnal a vzhledem k aktuálním politickým okolnostem souvisejícím s válkou a k vyhlášeným sankcím EU vůči Rusku zůstává i nadále velice nízký. Ve výhledu na rok 2023 tuzemští výrobci očekávají jen velmi mírný nárůst produkce.
Udržitelnost, strategie, bezpečnost…
Dalšími probíranými tématy byl dohled nad trhem, udržitelnost a cirkulární ekonomika, taxonomie, strategie standardizace, kybernetická bezpečnost, bezpečnost sdílení dat, dohoda o regulaci při využívání umělé inteligence, pokrok v otázce zdokonalování profesionálních dovedností a technického vzdělávání a Evropská iniciativa v oblasti aditivní výroby. Na poli průmyslové politiky EU dominuje tolik diskutovaný Green Deal. Jednou z novinek CECIMO v oblasti komunikace a prosazování zájmů oboru MT je aktivita nazvaná Asociace hovoří. Při předem naplánovaných online propojeních je vždy vytipována jedna z členských asociací, jejíž generální manažer prezentuje aktivity svého svazu, výsledky oboru ve své zemi a má možnost nabídnout přímou spolupráci zainteresovaným kolegům na základě různých probíraných témat. V průběhu roku 2024 se bude konat hned několik významných mezinárodních strojírenských veletrhů, například Techni- Show v Utrechtu nebo Mach Exhibition v Birminghamu. Manufacturing Performance Days proběhnou ještě v letošním roce v Tampere, stejně jako říjnový Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, o jehož konání informoval Ing. Oldřich Paclík. Nejvýznamnějším veletrhem však bude letos zářijové EMO Hannover 2023. Jedním z jeho témat budou letos start-upy. CECIMO bude mít jako obvykle na hannoverském výstavišti vlastní stánek a odborný i společenský program, který bude tentokrát zahrnovat také společnou tiskovou konferenci s partnerskými mimoevropskými strojírenskými asociacemi především z Asie a ze Spojených států (AMT — Association for Manufacturing Technology), na níž budou prezentovány celosvětové vývojové tendence oboru MT. /PhDr. Blanka Markovičová, CSc., tisková mluvčí SST, na základě podkladů CECIMO/