Ačkoliv jsme mimořádně zvolili titulek, který patří spíše na stránky bulvárního deníku, zaujmout jím chceme především technicky zaměřené čtenáře. Policejní pes Roscoe, zastřelený pachatelem v Massachusetts, byl to totiž robot. A je především důkazem toho, že čtyřnozí roboti slouží už i v bezpečnostních složkách. Dne 6. března 2024 nasadili členové Massachusettské státní policie do už vcelku rutinní akce roboty, včetně čtyřnohého robota přezdívaného Roscoe. Šlo o vítanou posilu místních policistů z Cape Cod v rámci střetu s ozbrojeným podezřelým, jenž se zabarikádoval v domě v městě Barnstable. Muž údajně střílel na policisty z pušky a následně se stáhl do svého domu. Policista John Ragosa, který na dálku Roscoa ovládal, prohledal s pomocí robopsa nejprve horní dvě patra domu a potom jej poslal do sklepa. Když se Roscoe chystal otevřít dveře, ozbrojený podezřelý muž vyšel z jiné místnosti a robota srazil. Ragosovi se s pomocí samovzpřimovací funkce podařilo dálkově postavit stroj zpátky na nohy a ten tak mohl pokračovat v pronásledování podezřelého nahoru po schodech. Pachatel jej znovu srazil a vypálil na něj tři rány, čímž — jak uvádí místní tisk — psa „zneschopnil“. Krátce poté zaútočili policisté na dům slzným plynem a podezřelý se vzdal. My pro technicky orientované čtenáře dodáváme, že Roscoe po akci putoval ke svému výrobci, společnosti Boston Dynamics, který si chce robota ponechat a jeho poškození vzít v potaz při vývoji dalších typů policejních robotů. Policejní stanici za něj dodá funkční náhradu.
Robopsi v armádním nasazení
Robotičtí psi už zkrátka nejsou jen předmětem předváděcích akcí a experimentů. Dobře se uplatňují například také při podpoře izraelských vojáků v pásmu Gazy při hledání podzemních tunelů, v nichž se skrývají teroristé. Izraelské obranné síly (IDF — Israel Defence Forces) pořídily tři robotické psy od Ghost Robotics. Poloautonomní robotické psy Vision-60 zmíněná společnost darovala organizaci Brothers in Arms, záložní složce IDF. Každý ze strojů stojí 130 000 dolarů (podle informací izraelského webu Global). Robotičtí psi shromažďují nejrůznější informace a podporují vojenské operace. Čtyřnozí roboti postavení americkou firmou jsou vybaveni řadou senzorů, které umožňují 360° vidění, a to i za špatných světelných podmínek. Mohou mapovat prostředí v prostoru a pomáhají lokalizovat výbušniny a další hrozby. Modely používané IDF jsou navíc vybaveny zbraňovým systémem od firmy Sworddefense, která doinstalovala i termovizní kameru. Systém je prý schopen zasáhnout cíle vzdálené až 1 200 m. Roboty od Ghost Robotics zvládají i pohyb v těžkém terénu. Dokážou šplhat po hromadách suti, brodit se hlubokou vodou a zvednout se, pokud upadnou. Jejich mapovací schopnosti usnadňují lokalizaci tunelů a další podzemní infrastruktury. Výrobce udává až tříhodinovou výdrž akumulátoru. Roboti jsou autonomní pouze částečně — klíčové funkce musí mít pod kontrolou operátor.
Robot jako predátor
Letiště na Aljašce nasadí robotického psa napodobujícího predátory, aby od ranvejí odháněl ptáky a divokou zvěř. Robot může být maskován za lišku nebo kojota. Z důvodu odolnosti proti vodě však na sobě nebude mít srst. Aljašské ministerstvo dopravy a veřejných zařízení pojmenovalo nového robota Aurora a uvedlo, že jej zkušebně nasadí na letišti Fairbanks, druhém největším ve státě, kde posílí bezpečnost provozu. Na zveřejněném videu robot leze po skalách, stoupá po schodech a vykonává pohyby podobné tanci za blikotu zelených světel. Tyto taneční dovednosti bude využívat především na podzim, během sezóny stěhovavých ptáků. Aurora jimi napodobuje pohyby dravců. Hlídkovat bude poblíž letištní plochy, aby zabránil střetům ptáků a zvěře s letadly. S myšlenkou využití robota přišli odpovědní pracovníci ochrany letiště poté, co se jim neosvědčil plán využívající létající drony rozprašující repelent pro odpuzení ptáků. Předchozí odstrašující experimenty v 90. letech zahrnovaly dokonce i vypouštění prasat u jezera poblíž letiště Anchorage v naději, že budou konzumovat vejce vodního ptactva poblíž přistávacích ploch. Teprve zkušební období ve Fairbanks však ukáže, nakolik účinný bude robotický pes Aurora a jak na něj budou reagovat losi a medvědi. Vloni došlo poblíž letišť na Aljašce k 92 srážkám se zvířaty, z toho 10 incidentů se odehrálo přímo ve Fairbanks. Při většině těchto dopravních nehod sice nedošlo k poškození letadel, přesto však podobné střety představují velká rizika. Např. nasátí ptáka do motoru může být příčinou vážné havárie. Známé je neštěstí z roku 1995, kdy letadlo Awacs prolétlo hejnem hus na letecké základně Elmendorf v Anchorage. Nasátí několika hus do dvou motorů způsobilo jejich znefunkčnění a vojenské letadlo se krátce po startu zřítilo. Při katastrofě tehdy zahynulo 24 lidí. Robot Aurora může být ovládán ze stolního počítače nebo může pracovat podle automatizovaného rozvrhu, vždy ale pod kontrolou lidské obsluhy.
/Karel Sedláček/