Hermle (hala 4, C08)
Robotický systém Hermle RS-2 najde uplatnění ve všech oborech, kde se požaduje plně automatická výroba dílců s hmotností do 2 kg. Lze jej připojit na obráběcí centra Hermle typu C12, C22, C32, C250 nebo C400. Charakterizuje jej nízká potřeba zastavěné plochy, kompaktnost, rychlost a vysoká variabilita, daná numericky řízeným dvojitým chapadlem s dlouhým zdvihem a nově vyvinutá automatická výměna uchopovacích prstů. Robotická část systému je doplněna třemi typy individuálně volitelných zásobníků, odkud robot odebírá polotovary a kam ukládá obrobené dílce. Zásobník lze volit jednoduchý (pouze se dvěma univerzálními matricemi pro použité palety), zásuvkový (se 3, 4, 5 nebo 6 zásuvkami obsahujícími univerzální ukládací matrice) a paletový (s kapacitou až 67 malých palet). Poslední zmíněný zásobník se vyznačuje nejen vysokou kapacitou, ale i možností zakládání palet paralelně s probíhající obráběcí operací.
Fanuc (hala 7, e02 a F01)
Specialista na průmyslovou automatizaci představí v Miláně na stánku o rozloze 1 250 m2 produkty, technologie a technologická řešení s důrazem na zvýšení stupně automatizace a digitalizace procesu pro všechny, kteří chtějí zlepšit produktivitu své výroby a svou konkurenceschopnost. Pro oblast elektromobility předvede možnosti zvýšení stupně automatizace manipulace s bateriovými moduly a jejich komponenty pomocí robotů vybavených zpracováním obrazu prostřednictvím specializovaného senzoru 3DV-1600. Premiéru budou mít kompaktní obráběcí centra Robodrill α-DiB- -Plus s rozšířenou nabídkou volitelných vřeten, novými opcemi systémů řízení a servofunkcí, jakož i řadou mechanických vylepšení. Již třetí generace Robocut α-CiC, elektroerozivních drátových řezacích strojů Robocut, se vyznačuje vyšší tuhostí mechanické struktury, novou matrix kompenzací, a nabízí proto vyšší výkon a přesnost. Na veletrhu bude předveden stroj obsluhovaný kolaborativním robotem Fanuc CRX. Nové stroje doplní Roboshot α-SiB, vstřikovací stroj určený pro výrobu drobných a přesných kovových dílců především z oblasti medicíny, obsluhovaný nakládacím/ odebíracím robotem LR Mate. Pro rychlou a jednoduchou komunikaci mezi strojem a manipulačním systémem se používá systém Fanuc FL-Net a sledování procesu, sběr, vyhodnocování dat a jejich propojení s nadřazenou řídicí úrovní zajišťuje systém LINKi2.
Okuma (hala 7, E07 a F03) Pro frézování větších dílců nabízí společnost Okuma nově v Evropě přesné vertikální obráběcí centrum MB 80-V, největší stroj řady MB-V. Hodlá s ním oslovit především subdodavatele forem a lisovacích nástrojů pro automobilový průmysl. Charakterizuje jej portálová koncepce, velikost stolu 1 600 × 800 mm, pojezdy v osách X/Y/Z v délkách 1 600/1 050/800 mm a vynikající opakovatelná přesnost při výrobě velkých kubických dílců, daná mimo jiné aplikací prvků technologie kontroly teplotních deformací, tzv. Thermo- Friendly Concept. Proto lze též vynechat zahřívací cyklus (změna okolní teploty o 8 °C způsobí rozdíl maximálně 10 μm během 24 hodin). Podle přání zákazníka je možno vybavit stroj vřeteny s maximálními otáčkami 12 000—20 000 ot/min a odpovídajícím krouticím momentem. Jsou použity úspornější a výkonnější motory Prex, které pro svůj výjimečně úsporný provoz získaly ocenění Japonské strojní federace. Řídicí systém Okuma OSP- -P300MA umožňuje zavádět specifické funkce jako Hi-Cut Pro, nastavující rychlosti a zrychlení pro získání ostřejších hran, Hi-G Control pro minimalizaci vibrací pomocí nastavení zrychlení a zpomalení pohonů, speciální funkci Super-Nurbs pro rychlé a kvalitní opracování obecných ploch, systémy potlačení vibrací Machining Navi M-g a M-i pomocí přesunu otáček vřetena do stabilní oblasti, kontrolu kolizí v reálném čase a další. Stroj je plně zakrytován (včetně stropu) a má elektrické zakládání nástrojů do zásobníku, které je tišší oproti běžnému hydraulickému zakládání.
Mapal (hala 2, F16 a G15) Rovněž společnost Mapal využívá veletrh EMO 2021 k představení novinek ze své nabídky. Představuje standardní program frézovacích nástrojů NeoMill osazených radiálními břitovými destičkami, které pokrývají většinu frézovacích aplikací s cílem dosáhnout maximální produktivity spolu s minimálními náklady. Jsou určeny pro hrubování a polodokončování. Pozornost si zaslouží řezná geometrie používaných VBD zahrnující hladicí část typu wiper pro dosažení vysoké kvality opracovaného povrchu. Program zahrnuje čelní frézy, frézy do rohu, frézy pro práci s velkým vyložením a frézy pro práci s vysokými posuvy, osazené VBD v pozitivním nebo negativním provedení a nabízené v řadě PVD a CVD řezných jakostí. Čelní frézy, dodávané v průměrech 63—200 mm, využívají buď jednostranné pozitivní VBD s osmi břity pro maximální hloubku řezu 5 mm, nebo oboustranné negativní se šestnácti využitelnými břity pro hloubku řezu až 4 mm. Frézy do rohu v průměrech 20—63 mm jsou osazeny dvoubřitými pozitivními VBD a v průměrech 40—160 čtyřbřitými pozitivními VBD. Oboustranné negativní VBD se čtyřmi břity se používají na frézách do rohu ø 25—100 mm a frézy ø 50—200 mm jsou vybaveny negativními VBD s celkem osmi využitelnými břity. Frézy s VBD pro práci s velkým vyložením jsou nabízeny v průměrech 25—45 mm pouze s pozitivními dvoubřitými VBD a v průměrech 32—63 mm s oboustrannými negativními VBD s celkem čtyřmi využitelnými břity. Pro vysokoposuvové frézy ø 10—160 mm jsou dodávány dvoubřité pozitivní VBD a pro ø 16—200 mm pozitivní VBD se čtyřmi břity. Zvláštní ocenění si zaslouží nabídka detailní metodiky, sloužící zákazníkům k optimální volbě nástroje.
Kern Microtechnik (hala 1, C21) Jak lze třískově zhotovit dílce s přesností lepší než 1 μm a kvalitou povrchu vyjádřenou nanometry, bude na svém stánku na EMO 2021 předvádět společnost Kern Microtechnik na vysoce přesném pětiosém obráběcím centru Micro HD. Stroj disponuje pojezdy 350 × 220 × 250 mm, 42 000 ot/min na vřetenu a je osazen řídicím systémem Heidenhain TNC 640. Dovoluje upnout dílec s maximální hmotností 50 kg. Aby bylo možno docílit extrémních přesností a kvalitativních parametrů obrobku, používá zmíněné obráběcí centrum pokročilý systém teplotního managementu, lineární přímé pohony, uložení pohyblivých částí pomocí specifického hydrostatického systému s minimální mezerou a řadu dalších opatření. V nabídce je řada automatizačních systémů, přizpůsobených konkrétní obráběcí úloze.
Soraluce (hala 3, D06 Společnost Soraluce představí svůj #Made- ForYOU klientsky orientovaný přístup a předvede svou přední generaci řešení obrábění spolu s technologiemi a službami. Jedním z vrcholů bude představení Soraluce PMG — portálového víceúlohového stroje pro frézování a soustružení v jediném nastavení. Pokročilá technologie Soraluce je zaměřena na maximalizaci produktivity, přesnosti a přizpůsobení za pomoci systému DAS, modulárního ostnu, vertikálního vyvážení ramene, hlavy Accura, SSV a adaptivního ovládání. Stroj dále nabízí integrované paletizační systémy pro nakládání a vykládání obrobků a robotická řešení, automatický systém výměny hlavy a nástrojů, komplexní monitorovací balíček s průběžnými informacemi o stavu stroje a procesu. Oproti předchozím modelům výrobce vylepšil tuhost na úroveň umožňující vysoký úběr u komponent patřících do strojírenského, energetického a investičního průmyslu. Extrémně těžká litá kovová konstrukce s optimálními tlumicími vlastnostmi a lineární vodicí systém INA vybavený hydro-mechanickými tlumicími kluzáky tvoří základ moderního portálového centra PMG. Volně volitelný podélný pojezd umožňuje flexibilní vícestanové obrábění za všech okolností. Flexibilní architektura stroje usnadňuje různé konfigurace strojů, použití různých pracovních stanic a obrábění kyvadla.
/PB/ a /-mim/