Evropská rada pro inovace investuje 191 milionů eur na výzkum nových technologií Evropská rada pro inovace (EIC) vybrala 58 projektů, které si rozdělí dosud nejvyšší částku, a to 191 milionů eur v rámci Pathfinder Open Pilot, který je financován programem Horizont 2020. Tento typ financování pomáhá transformovat vysoce rizikové nápady s velkým dopadem na nové technologie. Mezi nápady podpořené v tomto kole patří např. nový koncept pro přeměnu méně kvalitního odpadního tepla na elektřinu a robotické potraviny, které by v případě nouze mohly poskytnout výživu lidem a zvířatům. CZELO gratuluje Českému vysokému učení technickému k participaci na projektu ROBOtic Replicants for Optimizing the Yield by Augmenting Living Ecosystems, zároveň gratuluje také Fyzikálnímu ústavu AV ČR k účasti na projektu Topological Solitons in Antiferroics. Více informací je k dispozici na https://bit.ly/3mZuaCA. Celý seznam vybraných projektů naleznete na https://bit.ly/3mXUrB1.
EIC Greenathon Ve dnech 27. až 30. října 2020 se uskutečnil první evropský „Greenathon“, který se zaměřoval na inovátory financované skrze Evropskou radu pro inovace (EIC). Desítky malých a středních podniků a výzkumníků se spojily s velkými evropskými firmami, aby řešily výzvy a vytvořily nová řešení pro udržitelnost a růst podnikání. Akce se zúčastnilo 25 příjemců grantů EIC, kteří byli rozděleni do osmi týmů. Za pouhé čtyři dny inovátoři přišli s inovacemi k vypořádání se s výzvami v oblastech energetické náročnosti a řízení životnosti průmyslových keramických pecí, udržitelných obalů pro biotechnologie a řízení teploty na elektrifikovaných strojích. Více informací naleznete na https://bit.ly/32hDGc6.
Výzva JRC — Přístup do Nanobiotechnologické laboratoře Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) zveřejnilo výzvu k přístupu do Nanobiotechnologické laboratoře v Ispře. JRC umožňuje přístup do laboratoře tím, že odstraňuje vstupní poplatky a poskytuje úhradu cestovních a pobytových nákladů uživatelům z institucí z tzv. widening zemí. Nanobiotechnologická laboratoř poskytuje nejmodernější vybavení k podpoře mezioborového výzkumu. Speciální důraz je kladen na nanomateriály, mikro(nano)plasty, nanomedicínu, pokročilé materiály a jejich interakce s biologickým systémem, také se zaměřuje na detekci, identifikaci a charakterizaci nanomateriálů v jídle a spotřebních výrobcích. Výzva je otevřená do 8. ledna 2021. Podrobnosti najdete na https://bit.ly/2U1fbvm.
Evropský vesmírný týden Ve dnech 7. až 11. prosince 2020 pořádají Evropská agentura pro globální družicové navigační systémy (GSA) a Evropská komise „European Space Week“, který proběhne on-line. Během akce je možné zapojit se do diskuze s více než 1 200 účastníky, dozvědět se o stavu programů Galileo, Copernicus a EGNOS a o nejnovějších aplikacích v oblasti pozorování Země a satelitní navigace. Další informace jsou k dispozici na https://bit.ly/2I2HmYB.
Evropský inovační summit na téma evropského inovačního prostoru Ve dnech 7. až 11. prosince 2020 pořádá Knowledge for Innovation Forum dvanáctý Evropský inovační summit s podtitulem „Towards a European Innovation Area“ v Bruselu. Na summitu se bude diskutovat o možnostech, jak můžou výzkumníci a inovátoři podpořit zelenou a digitální transformaci společně napříč Evropou. Podrobněji na https://bit.ly/3684I6U. Více informací naleznete na stránkách projektu Česká styčná kancelář pro výzkum vývoj a inovace CZELO 4 (projekt LTI17010 finančně podpořený MŠMT z programu INTER-EXCELLENCE).