Strategie bezpečnostní unie EU
Evropská komise představila novou strategii bezpečnostní unie EU na období 2020 až 2025 se zaměřením na prioritní oblasti, v nichž EU může hodnotně podpořit členské státy při zajišťování bezpečnosti všech lidí žijících v Evropě. Tato strategie zahrnuje témata, jako jsou boj proti terorismu a organizované trestné činnosti, prevence a odhalování hybridních hrozeb, zvyšování odolnosti kritické infrastruktury a podpora kybernetické bezpečnosti a výzkumu a inovací, a stanoví nástroje, které je potřeba v příštích pěti letech vyvinout k zajištění bezpečnosti ve fyzickém a digitálním prostředí. Strategie stanovuje čtyři strategické priority: 1. bezpečnostní prostředí, které obstojí i v budoucnosti; 2. řešení vyvíjejících se hrozeb; 3. ochrana Evropanů před terorismem a organizovanou trestnou činností; 4. silný evropský bezpečnostní ekosystém. V rámci přezkumu mandátu Europolu, který spadá pod poslední strategickou prioritu, se bude Komise zabývat také vytvořením evropského inovačního centra pro vnitřní bezpečnost. Inovační centrum bude mít za cíl napomoci lépe vybavit EU k řešení technologicky zaměřených problémů v oblasti vymáhání práva. Podrobnější informace naleznete na https://bit.ly/3i7stk2.
Předběžný program „Research & Innovation Days 2020“
Evropská komise publikovala předběžný program „European Research and Innovation Days 2020“, které proběhnou on-line ve dnech 22.–24. září 2020. Z důvodu krize spojené s covidem-19 bude letošní ročník plně virtuální. Evropské dny výzkumu a inovací jsou výroční akcí Evropské komise a jejich cílem je spojit tvůrce politik, výzkumníky, podnikatele a občany EU k diskuzi nad současnými problémy evropského výzkumu a inovací. S ohledem na bezprecedentní globální krizi, která probíhá těsně před spuštěním Horizontu Evropa a rozšířeného evropského výzkumného prostoru, se akce zaměří na diskusi o tom, jaký přínos bude mít výzkum a inovace pro budoucnost Evropy. Předběžný program je dostupný na https://bit.ly/2DPmstr. Future Tech Week Evropská komise ve spolupráci s FETFX organizuje ve dnech 21.–25. září 2020 již druhý ročník „Future Tech Week“, který se bude konat on-line. Akce je věnována oblasti budoucích a vznikajících technologií (FET) a má za cíl představení projektů EIC Pathfinder. Vybrané projekty a jejich výsledky se budou dotýkat oblastí jako např. umělá inteligence a IT, nanotechnologie a nanomateriály, zdraví a biotechnologie, energetika a životní prostředí. Akce je součástí European Research & Innovation Days. Více informací je k dispozici na https://bit.ly/33t780a.
EIT: vyjádření zájmu o členství ve správní radě
Evropský inovační a technologický institut (European Institute of Innovation and Technology, EIT) zveřejnil výzvu k vyjádření zájmu na obsazení až čtyř míst ve své Správní radě. Výzva je určena předním akademikům, zástupcům průmyslu, podnikatelům, inovátorům a badatelům. Přihlášky vyhodnotí Řídicí výbor a následně provede pohovory s těmi nejlépe ohodnocenými. Užší seznam kandidátů pak posoudí Správní rada EIT a předá Evropské komisi ke konečnému rozhodnutí, ke kterému by mělo dojít v polovině roku 2021. Správní rada EIT je pověřena strategickým vedením EIT. Rada je při rozhodování nezávislá a autonomní a je odpovědná za výběr, jmenování a hodnocení Inovačních společenství EIT. Skládá se z 12 členů jmenovaných Evropskou komisí, a jedná se o vyvážené zastoupení členů se zkušenostmi v oblasti obchodu, vysokoškolského vzdělávání a výzkumu. Zájemci se mohou hlásit do 30. září 2020. Další podrobnosti o výzvě včetně veškeré dokumentace jsou dostupné na https://bit.ly/33oTYBt.
Více informací naleznete na stránkách projektu Česká styčná kancelář pro výzkum vývoj a inovace CZELO 4 (projekt LTI17010 finančně podpořený MŠMT z programu INTER-EXCELLENCE).