Zvláštn í výbory EP pro umělou inteligenci a boj s rakovinou
Poslanci Evropského parlamentu během červnového plenárního zasedání rozhodli o zřízení tří zvláštních výborů: pro boj proti rakovině, pro umělou inteligenci (AI) a pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v Evropské unii. Každý zvláštní výbor bude mít 33 členů a délka funkčního období zvláštního výboru je 12 měsíců, s možností prodloužení. Zvláštní výbor pro boj proti rakovině má za úkol hodnotit příležitosti EU k přijetí konkrétních opatření, identifikovat právní předpisy a další opatření, která mohou pomoci předcházet rakovině a bojovat proti ní, a hledat mimo jiné nejlepší způsoby podpory výzkumu. Zvláštní výbor pro umělou inteligenci bude zkoumat dopad a výzvy spojené se zaváděním umělé inteligence a navrhne plán s cíli pro EU v oblasti AI a kroky, které je třeba k jejich dosažení přijmout. Více informací naleznete na https://bit.ly/2Z8TCfP.
Cestovní mapa poradní rady EIC pro vedoucí postavení Evropy v technologiích a průmyslu budoucnosti
Poradní rada Evropské rady pro inovace (EIC) zveřejnila zprávu: „A vision and roadmap for impact – to pave the way for the fully-fledged EIC in Horizon Europe (2021–2027)“. Zpráva, která obsahuje prohlášení poradní rady zveřejněné v dubnu letošního roku, uvádí, že EIC bude hrát vedoucí roli při budování Evropy jako místa, kde budou zřízena průmyslová odvětví budoucnosti, a doporučuje klíčové ukazatele výkonnosti společenského dopadu, ekonomického dopadu a rozmanitosti. Rada ocenila nové přístupy přijaté v rámci stávajícího pilotního projektu EIC a doporučuje další zlepšení, ponaučení se z rizikového kapitálu a zavedení kratších, jednodušších žádostí a pružného rozhodování. Podrobněji na https://bit.ly/3iCZQMq.
EIC jmenovala druhého programového manažera
Dne 16. července 2020 oznámila Evropská rada pro inovace (EIC) jméno druhého programového manažera EIC, jímž se stal Enric Claverol-Tinturé, odborník na biomedicínské inženýrství a technologie související s mozkem. Svou práci na pracovní skupině EIC zahájil 1. srpna 2020. První programový manažer Iordanis Arzimanoglou – odborník na genetický a rakovinový výzkum, biotechnologie a medicínu založenou na umělé inteligenci – zahájil svou práci s pracovní skupinou EIC 1. června 2020. Úlohou programových manažerů je rozvíjet vize pro technologický průlom a přinášet synergie napříč portfoliem projektů EIC. Další programoví manažeři budou jmenováni v rámci EIC v Horizontu Evropa. Další informace jsou k dispozici na https://bit.ly/3hDL077.
Výsledky pilotního projektu Evropské rady pro inovace se zaměřením na zelené technologie
Evropská rada pro inovace (EIC) vyhlásila výsledky posledního kola žádostí o financování z programu Horizont 2020 v rámci EIC Akcelerátoru se zaměřením na zelené technologie. 64 vítězných malých a středních podniků získá více než 307 milionů eur na vývoj technologií, které přispějí k cílům strategie Zelené dohody pro Evropu a plánu obnovy pro Evropu. Vítězné návrhy sahají od inovativních řešení pro automobilový průmysl, letectví a námořní odvětví až po pokročilé materiály nebo technologie internetu věcí. Více než třetinu vybraných společností vedou ženy, což je trojnásobek oproti počtu v předchozích výzvách. Toto zvýšení odráží nově zavedené pilotní opatření, které zaručilo, že alespoň čtvrtina společností pozvaných na závěrečné pohovory byla vedená ženami. Vybraných 64 začínajících podniků a malých a středních podniků sídlí v celé řadě zemí, včetně 17 členských států EU, z nichž má své zastoupení i sedm zemí méně výkonných ve VaVaI (tzv. widening země), čímž se výzva stává v rámci EIC dosud geograficky nejrozmanitější. Kromě toho bylo také uděleno 562 „Green Deal“ pečetí excelence, aby mohly tyto společnosti získat přístup k financování z jiných zdrojů. Podrobnosti najdete na https://bit.ly/3hDYXSv.
Více informací naleznete na stránkách projektu Česká styčná kancelář pro výzkum vývoj a inovace CZELO 4 (projekt LTI17010 finančně podpořený MŠMT z programu INTER-EXCELLENCE).