Zpráva JRC – Slabé signály ve vědě a technologiích 2019 Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) publikovalo zprávu o slabých signálech ve vědě a technologiích 2019 („Weak signals in science and technologies 2019“), ze které vyplývá, že Evropa by měla posílit výzkum v oblasti jedné čtvrtiny slabých signálů. Zároveň u čtvrtiny z 264 analyzovaných raných technologií neexistují dostatečné evropské aktivity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Evropa zaostává za Čínou, USA a Japonskem a v případě 98 technologií hrozí Evropě dokonce závislost na jiných kontinentech. Kompletní zprávu JRC naleznete na https://bit.ly/30Vzk8R.
Zpráva Evropského účetního dvora o nástroji pro malé a střední podniky Evropský účetní dvůr zveřejnil zprávu o nástroji pro malé a střední podniky „The SME Instrument in action: an effective and innovative programme facing challenges.“ Nástroj pro malé a střední podniky byl zaveden v rámci programu Horizont 2020 v roce 2014 za účelem podpory inovací v MSP a start- -upech. Pro posouzení, zda nástroj pro malé a střední podniky skutečně podporuje inovace v MSP, se auditoři zaměřili na posouzení jeho designu, managementu a výstupů. Dle zprávy tento nástroj skutečně poskytuje účinnou podporu při rozvoji inovačních projektů, na druhé straně auditoři rovněž identifikují oblasti k zlepšení, jako např. v odvětví komunikační strategie, zlepšení podpory vůči NCP a EEN a posílení služby akcelerace podnikání přidělením vhodných zdrojů. Celou zprávu naleznete na https://bit.ly/2RUAzAS.
Konference k Evropské perspektivě umělé inteligence v MSP Ve dnech 18.–19. února 2020 se v Bruselu uskuteční konference zaměřená na využívání umělé inteligence malými a středními podniky „A European perspective on Artificial Intelligence (AI): Paving the way for SME’s AI adoption in key industrial value chains“. Tato dvoudenní konference se bude věnovat výměně znalostí a vytváření sítí mezi malými a středními evropskými podniky, manažery, inovátory a akademiky s cílem posoudit stávající a potenciální politické iniciativy na podporu přijetí AI. Více informací včetně registrace je k dispozici na https://bit.ly/2tT8dz1.
On-line seminář k transferu technologií Dne 11. března 2020 se uskuteční on-line seminář Evropského úřadu pro ochranu práv duševního vlastnictví (European IP Helpdesk) „Webinar: Technology Transfer“. Seminář se zaměří na obecné znalosti duševního vlastnictví a zodpoví klíčové otázky a aspekty související s přenosem technologií, jako např. co je to přenos technologií a proč je důležitý, kteří aktéři nebo instituce poskytují pomoc při přenosu technologií nebo jak funguje licencování technologií. Podrobnosti včetně registrace naleznete na https://bit.ly/36wKJx0.
Informační den k výzvě BBIJU 2020 Dne 22. dubna 2020 se v Bruselu uskuteční informační den k podávání projektů v rámci výzvy Společného podniku pro průmysl založený na biotechnologiích (Bio-Based Industries JU). Po celý den budou návštěvníkům akce k dispozici pracovníci BBIJU, aby odpovídali na jejich dotazy týkající se procesu podávání žádostí. Účastníci budou mít také příležitost hovořit se zástupci partnerů BBIJU a Evropské komise. Podrobnosti včetně registrace budou k dispozici na https://bit.ly/38MiSKv. Více informací naleznete na stránkách projektu Česká styčná kancelář pro výzkum, vývoj a inovace CZELO 4 (projekt LTI17010 finančně podpořený MŠMT z programu INTER-EXCELLENCE).