Svaz strojírenské technologie organizoval letos, při příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, již 5. ročník soutěže mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. Soutěž byla opět určena pro žáky středních technických škol a učilišť a expozice byla umístěna v hale A1 pavilonu A na ploše 235 m2.
K rozhodnutí organizovat tuto akci i letos přispěl velmi pozitivní ohlas předešlých čtyř ročníků, a to jak ze strany pedagogů, tak i žáků středních technických škol a učilišť, ze strany médií i odborné veřejnosti. Soutěž byla navíc projevem trvalého zájmu Svazu strojírenské technologie o podporu výuky strojírenských oborů na středních odborných školách. Žáci si mohli vybrat ze tří řídicích systémů, a to Heidenhain pro technologii frézování, Siemens pro technologii frézování a Fanuc pro technologii soustružení. Soutěž byla jednokolová a probíhala každý den od pondělí do pátku s tím, že v pondělí probíhala pouze odpoledne a v pátek jen dopoledne. Od úterý do čtvrtka již běžela v dopoledním (10.00–13.00 h) i odpoledním bloku (14.00–17.00 h), přičemž v každém bloku mezi sebou soutěžilo max. 9 žáků pro řídicí systémy Heidenhain a Siemens a max. čtyři žáci pro řídicí systém Fanuc. Do soutěže byly zapojeny významné české strojírenské společnosti. Obráběcí stroje poskytly KOVOSVIT MAS (vertikální obráběcí centrum MCV 754 QUICK) a TAJMAC-ZPS (vertikální obráběcí centrum MCFV 1050). Vše moderovali a řídili lektoři dodavatelů řídicích systémů Heidenhain, Siemens a Fanuc FA CZ. Nástroje pro obrobení komponentů podle vítězných NC programů dodala společnost PRAMET TOOLS a mediálním partnerem byl Technický týdeník, který soutěži zajistil náležitou publicitu. Součástí expozice bylo letos i demonstrační pracoviště společnosti Festo, sice nesoutěžní, ale svou atraktivitou upoutalo mnoho návštěvníků veletrhu. Soutěže se zúčastnilo celkem 143 žáků z 35 středních odborných škol z celé České republiky. Probíhala v dopoledním a odpoledním bloku v závislosti na počtu přihlášených žáků pro každý řídicí systém. Pro řídicí systém společnosti Heidenhain se přihlásilo 70 žáků, pro systém společnosti Siemens 55 žáků a pro systém společnosti Fanuc 18 žáků.
ZÚČASTNĚNÉ ODBORNÉ ŠKOLY:
» Střední škola technická, Chomutov » SPŠ polytechnická – Centrum odb. přípravy, Zlín » Střední škola Rokycany » SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň » Střední odborné učiliště, Domažlice » Střední odborná škola Jana Tiraye, Velká Bíteš » Střední škola technická a zemědělská, Mohelnice » Střední škola technická, Opava » VOŠ, SOŠ a SOU, Kopřivnice » Střední odborná škola, Frýdek-Místek » Střední průmyslová škola, Chrudim » Střední průmyslová škola, Přerov » Střední průmyslová škola a OA, Uherský Brod » SOŠ a SOU, Hradec Králové » Střední průmyslová škola, OA a JŠ, Frýdek-Místek » Střední škola technická, Žďár nad Sázavou » Gymnázium Jana Pivečky a SOŠ Slavičín » VOŠ a SPŠ, Jičín » Střední průmyslová škola, Karviná » SPŠ strojní a elektrotechnická, České Budějovice » SŠ technická a obchodní, Dačice » SPŠ strojní a stavební, Tábor » SPŠ a VOŠ, Písek » VOŠ, SŠ, COP Sezimovo Ústí » SŠ technická a ekonomická, Brno » SŠ strojírenská a elektrotechnická, Brno » SOŠ a SOU, Vyškov » SOŠ a SOU, Blansko » SŠ Strážnice » SOŠ a SOU, Kuřim » VOŠ a SŠ, Varnsdorf » SPŠ, Ústí nad Labem » SŠ stavební a technická, Ústí nad Labem » VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní, Děčín » Gymnázium a SOŠ, Podbořany Vyhlašoval se vždy vítěz za každé soutěžní kolo a systém. Vítěz každého kola získal diplom podepsaný prezidentem SST a ředitelem SST a také hodnotnou cenu od příslušné systémové společnosti (Heidenhain, Siemens, Fanuc). Kromě těchto věcných cen si vítěz každého soutěžního kola v systémech Heidenhain a Siemens odvezl domů obrobek vyrobený za použití vlastního NC programu.
VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH SOUTĚŽNÍCH KOL:
V systému společnosti Heidenhain 1) Aleš Sovák – VOŠ a SŠ, Varnsdorf 2) Jakub Gašparik – Střední škola technická, Opava 3) Jiří Šůs – Střední škola Rokycany 4) Zuzana Sládková – SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň 5) Roman Kaňok – Střední průmyslová škola, OA a JŠ, Frýdek-Místek 6) Stanislav Ficenc – Střední průmyslová škola a OA, Uherský Brod 7) Kryštof Svoboda – Střední odborná škola Jana Tiraye, Velká Bíteš 8) Michal Lukášek – SPŠ strojní a elektrotechnická, České Budějovice
V systému společnosti Siemens 1) David Nehyba – VOŠ a SŠ, Varnsdorf 2) Aleš Vodseďálek – VOŠ a SPŠ, Jičín 3) Radek Pitr – VOŠ, SOŠ a SOU, Kopřivnice 4) Aleš Hammer – SŠ strojírenská a elektrotechnická, Brno 5) Dominik Slováček – SPŠ polytechnická – Centrum odborné přípravy, Zlín 6) Tomáš Kamarád – SŠ technická a ekonomická, Brno 7) Patrik Matějka – SŠ technická a obchodní, Dačice
V systému společnosti Fanuc 1) Radek Glazar – SOŠ a SOU, Hradec Králové 2) Ondřej Blažek – VOŠ, SOŠ a SOU, Kopřivnice 3) Tomáš Sosnar – SŠ strojírenská a elektrotechnická, Brno 4) Jakub Šebák – Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola, Slavičín Po skončení soutěže proběhlo závěrečné vyhodnocení a systémové společnosti vyhlásily celkové vítěze za celý soutěžní týden. Tito tři vítězové budou za účasti představitelů své školy s náležitou publicitou oceněni delegací složenou ze zástupců MPO ČR, SST a systémových společností. Slavnostní předávání cen proběhne přímo v jednotlivých školách. Vítězové budou odměněni diplomem podepsaným ministrem průmyslu a obchodu ČR a SST každému z nich věnuje hodnotnou cenu.
CELKOVÝMI VÍTĚZI SOUTĚŽE SE STALI TITO ŽÁCI:
V systému společnosti Heidenhain Kryštof Svoboda – Střední odborná škola Jana Tiraye, Velká Bíteš V systému společnosti Siemens Dominik Slováček – SPŠ polytechnická – Centrum odborné přípravy, Zlín V systému společnosti Fanuc Jakub Šebák – Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola, Slavičín Svaz strojírenské technologie se již několik let aktivně zapojuje do podpory vzdělávání a rozvíjení českého technického školství. Soutěž mladých strojařů, programátorů CNC obráběcích strojů, která byla realizována při příležitosti MSV 2013 v Brně, přesně zapadá do koncepce strategie Svazu v programu „vzdělávání“. Důležitým záměrem tohoto realizovaného projektu také bylo podpořit zájem mladé generace o technické obory formou atraktivní soutěže, která by svým charakterem byla blízká naturelu dnešní mládeže a pomoci tak řešit velký problém českého strojírenství, kterým je nebezpečný nedostatek absolventů technických strojírenských učilišť, středních technických škol a následně rovněž vysokých škol technického zaměření.
Ing. Pavel Čáp, SST